Modesta BIELSKIENĖ
Žagarės regioninio parko direkcijos rekreacijos vadybininkė

Mūšos tyrelio pažintinis takas

Jis 2015 03 13 oficialiai atidarytas Žagarės regioniniame parke

Mūšos tyrelio pažintinis takas

2015 03 13 Žagarės regioniniame parke oficialiai atidarytas Mūšos tyrelio pažintinis takas. Jis jau pateko į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausias pelkėje lentų takas (3605,87 m). Keliaujant taku rasite 10 stotelių, supažindinančių su draustiniu ir čia esančiomis vertybėmis: Mūšos tyrelio telmologiniu draustiniu, geomorfologinėmis ypatybėmis, paukščiais, augalais, žinduoliais, aukštapelkės formavimusi, koplytėle, Tyrelio akmeniu ir buvusia partizanų stovyklaviete. Įgyvendinant antrąjį etapą bus įrengtos dar dvi stotelės, supažindinančios su vabzdžiais ir Natura 2000 teritorija draustinyje. Pažintinio tako prieigose įrengta 300 m² aikštelė, pavėsinė su informaciniais stendais, lauko tualetas, stoginė šiukšlių konteineriui. Take įrengti 4 tilteliai, 15 suolų, 12 nukreipiančiųjų rodyklių, 11 informacinių stendų. Įrengiant taką sunaudota 24040 vienetai ąžuolo rąstų, 1202 vienetai tašų, 22537 vienetai lentelių, 4808 varžtai, 90150 vinių. Iš viso panaudota apie 300 kubinių metrų ąžuolo ir apie 240 kubinių metrų spygliuočių medienos.

Keliaujant taku galima aplankyti vienintelį natūralų Joniškio rajone Miknaičių ežerą, atnaujintą koplytėlę, kuri turi savo paslaptį. Juodeikiečiai pasakoja:

„Pelkėje sirpstančios gėrybės – girtuoklės, bruknės, mėlynės – visais laikais viliodavo apylinkių gyventojus. Dažnas pasirūpindavo uogomis, kad žiemą turėtų kuo paįvairinti stalą, uogos tiko ir prie blynų, ir vaistams. Kol neatsitiko baisus dalykas – pradingo viena uogautoja. Niekas nežino: ar svaiginantis gailių kvapas, ar vis didesnės uogos, ar paslaptinga pelkės dvasia taip suklaidino mergelę, kad ši pasiklydo ir liko nakvoti pelkėje. Deja, nelemta jai buvo sugrįžti namo, iš mergelės liko tik apgraužti kauleliai. Tik po kurio laiko buvo atrasta ši vieta, slepianti baisų likimą. Mergelei prisiminti buvo įkelta ši koplytėlė“.

Tikslus koplytėlės atsiradimo laikmetis, nei priežastis nėra žinoma. Vienintelė žinoma informacija, kad šią koplytėlę apie 1957-1960 metus atnaujino Tėvas Stanislovas (Algirdas Mykolas Dobrovolskis 1918-2005), tuo metu gyvenęs Juodeikiuose.

Dar vienas įdomus objektas keliaujant taku – Tyrelio akmuo. Šis mistinis akmuo 2007 m. paskelbtas geologiniu gamtos paveldo objektu. Akmens aukštis – 1,45 m, ilgis – 3,2 m, plotis – 3,0 m, didžiausia horizontali apimtis – 11,2 m, sudėtis – granitas. Visai netoli akmens – ir buvusi partizanų „Genio“ rinktinės, vadovaujamos leitenanto Martyno Kliausiaus-Tautvydo, stovyklavietė ir štabvietė.

Tako atidarymo metu UAB „Joniškio hidrostatyba“ darbų vadovas Povilas Stonkaitis pristatė atliktus darbus. Žagarės regioninio parko direktorius Mindaugas Balčiūnas įteikė padėkas dirbusiems UAB „Joniškio hidrostatyba“ vyrams: gamybos direktoriui P. Stonkaičiui, darbų vadovui V. Udrui, darbuotojams A. Vilčiauskui, V. Barauskui, G. Ažubaliui, A. Briedžiui, G. Poboykin. Už indėlį puoselėjant rajono kraštovaizdį padėka įteikta UAB „Joniškio hidrostatyba“ generaliniam direktoriui G. Zabarauskui. Nepamirštas ir pagrindinis draustinio įkūrimo iniciatorius, Č. Kudabos premijos laureatas, mokytojas Aleksandras Žalys, kurio dėka 1988 m. pelkė paskelbta telmologiniu draustiniu. Skaistgirio klebonas A. Trakšelis pašventino pažintinį taką, o P. Stonkaitis su M. Balčiūnu vietoje simbolinės juostelės perpjovė medinį rąstelį.

Įrengus šį pažintinį taką, susidomėjimas pelke ypač išaugo. Tačiau norime pabrėžti, jog lankytis čia bet kaip negalima. Draustinio lankymo taisyklės draudžia pelkėje lankytis nuo balandžio 1-osios iki rugpjūčio 1-osios. Pavienius turistus prašome registruotis Žagarės regioninio parko direkcijoje (tel. (8 426) 60809, el.p. info@zagaresrp.lt), kur bus sudaromos didesnės lankytojų grupės ir sutartu laiku palydimos iki tako. Turistų grupes minėtais kontaktais kviečiame užsisakyti ekskursiją, kurios metu gidas jus palydės taku ir pristatys draustinio vertybes.

Taip pat pabrėžiame, jog keliaudami taku nerasite nė vienos šiukšliadėžės (išskyrus poilsiavietę tako pradžioje). Taip pasielgta ne šiaip sau. Būkime atsakingi ir supratingi – ką atsinešėme savimi, tą ir išsineškime. Nešiukšlinkime bet kur! Gerbkime ir saugokime gamtą!

Autorės nuotraukos