Valentina BRAZAITIENĖ
Musninkų bendruomenės „Spindulys“ narė

Musės, Neries pavilioti…

Žygis dviračiais: „Auginkime sveiką žmogų kartu“

Žygį tik pradėti yra svarbu...

Širvintų r. Musninkų bendruomenės „Spindulys“ nariai kvietė miestelio gyventojus į žygį dviračiais „Keliauk, pažink Širvintų krašto grožį ir kultūros paveldą“. Šis sumanymas praleisti laiką sveikai, aktyviai, darnoje su gamta suvienijo įvairaus amžiaus žmones. Į kelionę dviračiais maršrutu Musninkai-Čiobiškis-Musninkai išsiruošė vaikai, jaunuoliai, suaugusieji.

Pusšimtis žygeivių susirinko prie senosios Musninkų varpinės. Startavo ir simbolinis bendruomenės narių sukurtas dviratis. Pasirinktas kelionės maršrutas buvo mišrus. Dalis jo ėjo pagrindiniu keliu pro istorinę Barboros koplyčią, per Musės upę, iki Lapelių kaimo. Abipus keliolika kilometrų besitęsiančio Kazliškių miško yra senieji Strazdų, Pamusių, Liuliškių, Pigonių kaimai, netoliese Čiobiškio link vinguriuoja srauni Musė. Dviratininkai sėkmingai pasiekė Lapelių kaimą, o kaimyninės bendruomenės nariai seniūnaičio D. Drazdausko šeimos iniciatyva draugiškai prisijungė keliauti drauge toliau.

Čiobiškio-Padalių kelto link pasirinktas žygio maršrutas jau ėjo dešiniąja Neries upės puse, vadinamu Napoleono keliu. Tai Budelių kraštovaizdžio valstybinis draustinis, įkurtas 1992 m. Čia siekiama išsaugoti raiškų miškingą Neries žemupio vingio kraštovaizdį su archeologijos paminklais. Draustinio teritorijoje dominuoja pušynai, persipynę su mišriais lapuočiais medžiais, sausą smėlio dirvą mėgstantys smiltyniniai šlamučiai, melsvažiedės rugiagėlės, gelsvažiedės arnikos, gausi smilgų įvairovė. Labiausiai visus keliautojus užbūrė nuostabus čiobrelių ir saulės atokaitoje nokstančių žemuogių kvapas, kuris kaitrią dieną tiesiog alsavo į veidus.

Įveikus šią kelio atkarpą – jau ir kelto prieigos. Per Neries upę Širvintų ir Kaišiadorių rajonų krantus jungiantis Čiobiškio-Padalių keltas, šiais metais minintis 80 metų jubiliejų, yra unikalus technikos paveldo objektas. Vasaros sezono metu veikianti ši archaiška, ištemto lyno ir upės srovės nešama susisiekimo priemonė gan populiari. Kelto šeimininkas G. Dzeventauskas maloniai priėmė keliautojus į keltą pailsėti. Čia muzikavo Musninkų miestelio liaudiškos muzikos  jaunimo kapela „Radvila“, vadovaujama P. Rolio. Krante prie kelto sutvarkyta poilsiavietė, kur keliaujantys galėjo atsigaivinti vandeniu, gira, šaltais užkandžiais. Kelto prieigose susitiko ir bendravo kelių bendruomenių nariai – musninkiečiai, lapeliečiai, čiobiškiečiai. Buvo pasikeista suvenyrais, apdovanoti jauniausi kelionės dviratininkai.

Vėliau keliautojai pratęsė kelionę Čiobiškio link. Čia grožėjosi baltaarkiu legendinių lakūnų S. Dariaus ir S. Girėno vardu pavadintu tiltu, šalia Neries ir Musės upių santakos esančiu parku, domėjosi klasicizmo stiliaus Čiobiškio dvaru ir jo istorija.

Maloniai keliautojus priėmė tautodailininkas P. Malinauskas ir jo išpuoselėtas medžio skulptūrų parkas. Vakarop visi dalyviai, aptarę turiningos dienos įspūdžius, su maloniu nuovargiu galėjo pasakyti: aš tai galiu!.. Galima praleisti laiką aktyviai, sveikai, turiningai, labiau pažįstant savo krašto grožį, paveldą. Žygis dviračiais yra projekto „Auginkime sveiką žmogų kartu“ (Kūno kultūros ir sporto departamento prie LR vyriausybės finansuojamas projektas) dalis. Projekto iniciatoriai yra Musninkų bendruomenė „Spindulys“, jos vadovas Alvydas Rolis, Helena ir Leonas Vaicekauskai.

Žygio dalyvių nuotraukos