Mokytojos ekspertės Virginija DAGILIENĖ, Sigita NORVILIENĖ, Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Lilija DŽEVECKAJA
Vilniaus l/d „Pilaitukas“
„Miškas ošdamas dėkos…“
Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektas „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vaiskrūmius auginame ir tyrinėjame kartu“
Edukacinė pamokėlė „Nebaisos“
Į žemę atkeliavęs pavasaris žadina gamtą, medžiai skleidžia žalius pumpurėlius, pievos ir laukai pasidengia žaliu apklotu, miškuose ir pievose skleidžiasi pirmieji gėlių žiedai, čiulba, čirena paukščiai, oras alsuoja svaiginančiu pavasario aromatu.
Bundančios gamtos grožio įkvėpti, skubame pasidžiaugti ir pasidalinti su visais džiugiomis žiniomis apie planuojamus darbus ir subrandintas naujas, įkvepiančias idėjas.
Labai džiaugiamės ketvirtus metus iš eilės dalyvaudami visuomenės aplinkosauginio švietimo rėmimo programoje. Šiais metais įgyvendiname projektą „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu vaiskrūmius auginame ir tyrinėjame kartu“.
Projektas finansuojamas iš Vilniaus miesto savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiajai programai patvirtintų asignavimų.
Mūsų veiklos tikslas: kuriant naujas edukacines lauko erdves sudaryti sąlygas visiems (tiek lopšelio-darželio, tiek socialinių partnerių vaikams bei bendruomenės nariams) taikant vieną efektyviausių ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo(si) metodų – patirtinį ugdymą(si) – iš arčiau pažinti daugiamečius sumedėjusius (vaiskrūmius/vaismedžius) bei žolinius augalus (braškės/žemuogės), juos tyrinėti, stebėti, atlikti įvairius bandymus naujai įkurtoje lauko tyrinėjimų stotelėje.
Siekiame susipažinti su vaismedžių ir daugiamečių žolinių augalų įvairove, pažinti jų sandarą, išsiaiškinti augimui būtinas sąlygas, pastebėti jų panašumus ir skirtumus. Plėtoti bendruomenės narių bei socialinių partnerių ekologinio sąmoningumo nuostatą, formuoti aplinkosaugos įgūdžius per įvairias edukacines, eksperimentines bei tiriamąsias veiklas.
Su dideliu nekantrumu skubame pristatyti balandžio mėnesį atliktus darbus įgyvendinant projekto idėjas.
Pirmoji sėkmingai įgyvendinta projekto idėja – edukacinė pamokėlė „Nebaisos“. Edukacinės pamokėlės metu vaikai galėjo artimiau susipažinti su vienintele, per Lietuvą jau trečius metus keliaujančia nariuotakojų ekspozicija ir jos nuostabiais gyventojais.
Edukacinėje pamokoje dalyvavo šešios vyresniojo amžiaus vaikų grupės. Vaikai gyvai stebėjo ir susipažino su vorais-paukštėdomis, didžiausiais pasaulio tarakonais, gyvalazdėmis, kukurūziniu žalčiu, egzotinėmis rupūžėmis ir kt.
Pamokėlės metu, vaikai sužinojo kuo maitinasi terariumuose laikomi gyviai, kur jie gyvena, kartu su gamtininku aptarė atvežtų gyvių išvaizdą, skaičiavo, matavo, lygino juos tarpusavyje. Gamtininkas ne tik suteikė daug naujos ir įdomios informacijos, o ir leido gyvai paliesti kai kuriuos ekspozicijos gyventojus.
Vaikų susižavėjimui nebuvo ribų, jie smalsiai apžiūrinėjo gyvius, atsakinėjo į gamtininko klausimus bei patys domėjosi jiems aktualia informacija.
Sugrįžę po pamokėlės vaikai dar ilgai diskutavo, dalinosi savo pastebėjimais, patirtais įspūdžiais, piešė labiausiai patikusius gyvius, balsavo ir rinko labiausiai patikusį (juo tapo kukurūzinis žaltys).
Vakarop, atvykus tėveliams, vaikai su nekantrumu skubėjo papasakoti savo patirtus įspūdžius bei pademonstruoti savo nepaprastą drąsą, nepabūgus paglostyti ir paliesti žaltį ir driežą.
Išgirstos frazės iš vaikų lūpų privertė nusišypsoti, mat sakė: glostant žaltį jiems atrodė, kad liečia guminį batą, o driežo oda jiems priminė tarkavimui skirtą trintuvę.
Artimiau susipažinę su keistais gamtos kūriniais ir įgiję naudingos informacijos nusprendėme, jog gamta – visų namai, kuriuose kiekviena gyvybės forma yra labai svarbi ir tarpusavyje susijusi glaudžiais ryšiais.
Šios minties vedini, nusprendėme prisidėti savo kilniais darbais prie gamtos puoselėjimo ir saugojimo.
Ne veltui sakoma, teisingos mintys ir geri ketinimai veda link didelių darbų, tad ir toliau žingsnis po žingsnio judėjome į priekį…
Kita projekto idėja – suorganizuoti miško švarinimo akciją. Prie šios akcijos prisidėjo ne tik visi darželio vaikai ir jų tėveliai, o ir Pilaitės bendruomenė. Patys mažiausieji, lopšelio grupių vaikai, kartu su savo tėveliais į mišką nevyko, jie tvarkė savo namų kiemus, šalia darželio esančią teritoriją.
Buvo smagu stebėti kaip vaikai entuziastingai ėmėsi darbo, vaikščiodami po mišką džiaugėsi nepaprastu grožiu, stebėjo bundančios gamtos ženklus, ieškojo ir rinko miške paliktų plastiko ir popieriaus atliekų, jas rūšiavo, diskutavo apie jų keliamą grėsmę gamtinei aplinkai ir žmogui.
Grįžę iš miško vaikai dalinosi pastebėjimais ir didžiavosi savo kilniais darbais, prisidedant prie gražesnio rytojaus.
Švarinimosi akcijos metu buvo sukurtas smagus šūkis: „Miškas ošdamas dėkos, neliks šiukšlės nė vienos. Gamtoj kursime namus, jie gražiausi žemėj bus!“.
Autorių archyvo nuotraukos