Eugenija STRAZDIENĖ
Valkininkų miškų urėdijos inžinierė

Mes visi – Žemės draugai

Tokiu pavadinimu renginys-konkursas Valkininkų gimnazijoje

Renginio metu...

… Nuo pat ryto į Valkininkų gimnaziją rinkosi mokiniai ir mokytojai iš septynių rajono mokyklų bei kviestiniai svečiai iš Varėnos r. savivaldybės, Valkininkų seniūnijos ir Valkininkų miškų urėdijos. Be šeimininkų čia atvyko Varėnos Ąžuolo gimnazijos, Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos, Senosios Varėnos „Ryto“ progimnazijos, Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio, Matuizų ir Žilinų pagrindinių mokyklų mokiniai su mokytojais. Valkininkų gimnazijos salė išpuošta išmoningomis gamtinėmis dekoracijomis, mokyklos jaunųjų miško bičiulių įmantriai sukaltais inkilėliais. Sienas puošė įvairūs plakatai, skirti konkurso temai „Mes visi – Žemės draugai“ – tai mokyklų namų darbai, kurie buvo vertinami, kaip konkursiniai.

Renginys prasidėjo Žemės vėliavos įnešimu, pakėlimu bei Žemės himno sugiedojimu. Pristačius svečius bei aptarus renginio programą, visi šventės dalyviai susėdo į autobusus ir išvyko į Valkininkų urėdijos medelyną, esantį miške, šalia Pamerkių kaimo. Čia Valkininkų girininkijos eigulė Audra Lesniauskienė, prižiūrinti medelyną, įdomiai papasakojo ir parodė, kaip iš mažos sėklytės išauginami gležni daigeliai, kuriuos ravint, laistant bei saugant nuo įvairių kenkėjų ir ligų išauginami galingi medžiai. Svečiai apėjo didelį medelyno plotą, apžiūrėjo įvairių medžių ir krūmų sodmenis, susipažino su jų sėjimo, auginimo, iškasimo bei laikymo ledainėje darbais.

Sugrįžus į Valkininkų gimnazijos patalpas įvairių mokyklų mokiniai buvo suskirstyti į septynias komandas po penkis narius. Komandos pavadintos gyvūnų vardais: Antys, Ežiai, Bebrai, Lapės, Laumžirgiai, Šarkos, Varlės. Renginį vedė pats Girinis su dviem pagalbininkėmis – žalia ir ruda varlytėmis. Komandas stebėjo ir jų atsakymus vertino kompetentinga komisija (šeši mokytojai).

Visos komandos turėjo atsakyti, išspręsti ar kitaip atspėti penkias sudėtines ir sudėtingas užduotis.

Pirmojoje, pavadintoje „Medžiai“, komandos gavo po kelis skirtingus medžius ir jų dalių – šakelių, žiedų ar vaisių piešinius. Tai reikėjo teisingai atrasti ir priklijuoti prie teisingai parinkto medžio.

Antroji užduotis – „Protmušis“. Reikėjo atsakyti į dvidešimt įvairių klausimų iš ekologijos, gamtos mokslų, saugomų teritorijų ir pan.

Užduotis „Paukščių mozaika“ – tikrai nelengva, nes iš atidengto nedidelio langelio reikėjo atspėti paukščio pavadinimą, o galvosūkyje „Gyvūnų amžius“, kaip ir nusako pavadinimas, reikėjo įvardinti, kiek metų gyvena įvairūs gyvūnai.

Šias keturias užduotis geriausiai sekėsi spręsti „Ančių“ komandai.

Paskutinę užduotį paruošė Valkininkų urėdijos miškininkai – kiekviena komanda turėjo įvardinti dešimt kankorėžių rūšių. Ši užduotis irgi mokiniams pasirodė „įkandama“, nes dvi komandos įvardijo net po aštuonis medžių genčių pavadinimus. „Laumžirgių“ komanda teisingai įvardijo ir vieną medžių rūšį, dėl to pelnė papildomą tašką ir tapo nugalėtoja šioje rungtyje.

Plakato „Mes visi – Žemės draugai“ nugalėtojais tapo Žilinų pagrindinės mokyklos mokiniai.

Po užduočių visos komandos ir mokyklos buvo apdovanotos atminimo dovanėlėmis. Baigiantis renginiui prie mokyklos pasodintas ąžuoliukas, kurį padovanojo Valkininkų urėdijos miškininkai. Jis primins apie gražų ir prasmingą renginį, skirtą Pasaulinei Žemės dienai.

Valkininkų urėdijos miškininkai šią datą minėjo visą savaitę keldami namelius sparnuočiams. Į inkilėlių kėlimo šventes buvo kviečiami mokyklų jaunieji miško bičiuliai. Jie noriai dalyvavo keldami ir gamindami savus inkilėlius.

… Visi geri darbai daromi mūsų visų motinai Žemei yra prasmingi. Kuo labiau stengsimės ją saugoti, puoselėti ar kitaip gražinti, tuo labiau ji mums atsidėkos skaidriais šaltiniais, almančiais upeliais, švariais ežerais, žaliuojančiomis giriomis bei skambančiais išlakiais pušynais.

Juk visi mes esame šios Žemės vaikai!

Autorės nuotraukos