Augustas UKTVERIS

„Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“

Ir jaunuosius gamtos draugus 2019-03-16 sukvietęs konkursas Lietuvos moksleivių neformaliojo švietimo centre

Prieš konkursą...

2019-03-16 Vilniuje, Žirmūnuose įsikūręs Lietuvos moksleivių neformaliojo švietimo centras (LMNŠC) jau 21 kartą į konkursą „Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“ sukvietė tuos 3-8 klasių šalies moksleivius, kurie neabejingi ir gamtai. Iš įvairių Lietuvos kampelių suvažiavę moksleiviai tarsi tikrieji mokslininkai stovėjo prie savųjų stendų – susikaupę ir vis pasikartojantys tai, ką pasakys reikliai komisijai, lankeliu apjuosiančiai stendą bei kiekvieną pranešėją.

Renginys prasidėjo nuotaikingu šokio studijos „ANT“ pasirodymu. Konkurso dalyvius pasveikino jau dvidešimt vienerius metus jį organizuojanti Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro metodininkė Irena Stankevičienė, šiame konkurse nuo pirmos klasės dalyvavęs, šiuo metu universitete studijuojantis mediciną Modestas Gudauskas.

… Konkurso nuolatinė ir pagrindinė organizatorė, LMNŠC darbuotoja Irena Stankevičienė pasidžiaugė, jog po pernykščio jubiliejinio renginio šiemet į dvi sales prigužėjo tiek pat moksleivių, su savo geraisiais palydovais – pedagogais.

„Kartu su moksleiviais ir pedagogais atvyko apie 110, pateiktas 64 darbai. Gaila, jog ne visi pageidavusieji atvyko. Gal lietingas oras sutrukdė… Tačiau džiugina mokinių pasirinktų temų įvairovė – nuo bandymų ištirpinti gintarą, išauginti stambų kristalą, arbatos saldinimo ypatumų iki muzikos poveikio susikaupimui ir mokymosi rezultatams, ir ląstelių membranų tyrinėjimų“, – sakė visiems sėkmės ir geros nuotaikos linkėdama Irena Stankevičienė, mikrofoną perduodama vienam iš renginio vedančiųjų, Medicinos fakulteto studentui, trečiakursiui Modestas Gudauskui.

Būsimasis medikas netruko pristatyti vertinimo komisiją: Viktoras Mostovojus, UAB „Nemuno banga“ (pirmininkas ); Irena Stankevičienė, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras (sekretorė); nariai: dr. Justina Rukšnaitė, UAB BIOK; dr. Laimutė Salickaitė-Bunikienė, Drūkšių ekologinio ugdymo mokykla; Petras Lozda, Vilniaus Salininkų gimnazija; dr. Laurynas Pašakarnis, UAB „Thermo Fisher Scientific Baltics“; dr. Ona Motiejūnaitė, Vilniaus m. savivaldybės administracijos Aplinkos apsaugos poskyris; Alminutė Martūnienė, Vilniaus Simono Daukanto gimnazija; Jūratė Mikulevičiūtė, UAB „E mokykla“; Rūta Orlauskienė, LMNŠC; Julija Baniukevič, LMNŠC; Ovidijus Kavaliauskas, Vilniaus Žvėryno gimnazija; Modestas Gudauskas, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas; Zita Vitkauskienė, Vilniaus „Saulės“ pradinė mokykla; Svetlana Janauskienė, Varėnos r. Matuizų pagrindinė mokykla; Jelena Jachno, Vilniaus universiteto Biotechnologijos institutas.

Vertinimo komisijos pirmininkas Viktoras Mostovojus taipogi sveikino visus, lietingą šeštadienį susibūrusius LMNŠC rūmuose, ir paaiškino konkurso vyksmo esminius dalykus, t.y. kalbėjo apie jauniesiems mokslininkams esamus reikalavimus aiškinant prie stendų apie tai, kas aktualiausia, neužmirštant pateikti ir savo išvadas. Svarbu, be abejo, buvo kalbėti drąsiai, jokių būdu nežvilgčioti į jokius užrašus, o tik į stendą.

Pasak Modesto Gudausko, daugelis iš vertintojų juk taipogi buvo moksleiviai, kurie panašiai stovėjo aktų ir parodų salėse prie stendų – aiškino reikliai komisijai, atsakinėjo į lauktus ir nelauktus klausimus.

Komisija lyg ir specializavosi: vieni egzaminavo (atsiprašau, kalbino) pačius jauniausius, kiti – vyresnėlius, dar kiti – brandžiausio amžiaus pranešėjus, tarsi garbės sargyboje stovėjusius prie savųjų stendų. Juos parengė, kaip teko įsitikinti, patys moksleiviai, tiesa, gal kiek metodiškai patalkinant pedagogui.

… Specializacijos sąlygomis netruko prabėgti gal kiek daugiau laiko nei dvi akademinės valandos – vaikų veiduose jau atokvėpio ženklai, jau laukė ir laisvalaikiui skirtieji užsiėmimai: „Aviamodelio konstravimas ir laidymas“ (3-4 klasių moksleiviams), „Mus supantys fizikiniai ir cheminiai virsmai“ (penktokams), „Protų mūšis (6-8 klasių moksleiviams). O pedagogams – kvalifikacijos tobulinimo seminaras „Mokinių tiriamieji darbai: temos pasirinkimas ir darbo planavimas“.

… Po pietų vaikai rinkosi į LMNŠC aktų salę – visiems įdomu sužinoti kaip esi nominuojamas. Vertinimo komisijos pirmininkas netruko nuo scenos vėl sveikinti visus, sėkmingai padirbėjus. Kartu buvo išsakytos ir pastabos, ir pagyrimai.

Konkurso darbų vertinimo komisijos pirmininkas, UAB „Nemuno banga“ analizinės laboratorijos ir kokybės skyriaus vadovas Viktoras Mostovojus, linkėjęs visiems geros nuotaikos ir pasitikėjimo pristatant atliktus darbus, vėl atkreipė dėmesį į pagrindinius vertinimo kriterijus – tai darbo moksliškumas, aktualumas, kūrybiškumas, savarankiškumas, iškeltų uždavinių ir gautų išvadų pagrįstumas, gebėjimas diskutuoti su ekspertais, informatyvumas bei estetinis darbo pateikimo vaizdas.

„Džiaugiuosi visais tais, kurie pasakojo, o ne vien klojo atmintinai. Pastebėjome, jog išmokusieji atmintinai ir į klausimus sunkiau atsakinėjo… Atkreipėme dėmesį ir į stendus. Juose svarbu – lentelės, į kurias žvilgtelėjus – viskas aišku. Žinoma, svarbu – ir darbo aprašymas. Juk visko stende nesutalpinsi. Kita vertus, darbo aprašymas lieka ir kompiuteryje ar popieriuje. Štai tuo metu, kai aš buvau moksleivis, buvau atlikęs darbo aprašymą. Jį išlaikiau iki šiol, nors skaidrių ir nebeturiu, praganiau… Dar norėčiau pasidžiaugti, jei šis konkursas kai ką nuviliojo nuo kompiuterinių žaidimų. Reikia pasidžiaugti, jog parengtieji stendai kasmet vis tobulesni“, – kalbėjo vertinimo komisijos pirmininkas.

Po jo žodžių prasidėjo apdovanojimo ceremonija – įvertinant visų grupių atstovus.

Dalyvių vardu organizatoriai nuoširdžiai dėkoja konkurso draugams: kasmetiniam ir pagrindiniam rėmėjui – aukštųjų technologijų įmonei „Thermo Fisher Scientific“, rėmėjui UAB „Aurum“, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro metodininkei Teresai Zajančkovskajai, kuri visiems konkurso dalyviams pagamino rankų darbo keramikinius varpelius. Jie įsikurdino kiekvieno dalyvio rankose, o sustojus ant scenos atsisveikinimui darniai suskambėjo.

… Konkurse būta daug giedrų šypsenų, liudijančių, jog laimėjo visi, kurie atvažiavo, dalyvavo. Tiesa, būta ir ašarėlių, nes norėta geriau, tačiau… Jei kas „koją pakišo“ šiemet, laukia, pasak Irenos Stankevičienės, konkursas kitąmet.

Augusto Uktverio nuotraukos

 ***

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro laureato diplomais ir konkurso dovanomis apdovanoti: Vainius Leliukas, Panevėžio r. Dembavos progimnazijos 3 kl. mokinys, už darbą „Mano šeimos bitynas“ (vad. Marytė Trinkūnienė); Miglė Juodišiūtė, Vilkaviškio r. Pilviškių „Santakos“ gimnazijos 4 kl. mokinė, už darbą „Suvalkijoje – Barzdų kaime – žiemojantys paukščiai ir jų priežiūra“ (vad. Rūta Bakūnienė); Augustė Ražanauskaitė ir Gustė Liubamirskaitė, Alytaus „Sakalėlio“ pradinės mokyklos 4 kl. mokinės, už darbą „Duonos „grybas“(vad. Lijana Gudaitienė); Joris Mikalajūnas, UAB Karalienės Mortos mokyklos (Vilnius) 5 kl. mokinys, už darbą „Elektros energijos gamyba, naudojant vaisius ir daržoves tyrimas“ (vad. Dovilė Kaikarytė); Justė Paukštytė, VšĮ progimnazijos „MAGIS“ 5 kl. mokinė, už darbą „Kaip užauginti stambų kristalą?“ (vad. Teofilius Kilmonis); Nojus Pudžemis, VšĮ progimnazijos „MAGIS“ 5 kl. mokinys, už darbą „Balionu varomos mašinėlės tyrimas“ (vad. Teofilius Kilmonis); Nojus Ališauskas, Kauno jėzuitų gimnazijos 5 kl. mokinys, už darbą „Duona ir pelėsis“ (vad. Rigonda Skorulskienė); Diana Vincukevičiūtė ir Agata Stankevič, Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazijos 6 kl. mokinės, už darbą „Kerpės – aplinkos bioindikatoriai“ (vad. Galina Vincukevičienė); Evelina Vainiūtė ir Violeta Navickaitė, Visagino „Verdenės“ gimnazijos 6 kl. mokinės, už darbą „Kepurėtųjų grybų įvairovės ir kaitos stebėjimai Visagine“ (vad. Danguolė Savičienė); Tadas Ambrozaitis, Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinės mokyklos 7 kl. mokinys, už darbą „Vėjo ir vabzdžių pernešamų žiedadulkių sandaros ir prisitaikymo palyginimas“ (vad. Rasa Vaišvilienė); Liepa Raudoniūtė, Kauno jėzuitų gimnazijos 7 kl. mokinė, už darbą „Indų ploviklis – draugas ar priešas“ (vad. Rigonda Skorulskienė); Luka Grondskytė, Kauno jėzuitų gimnazijos 7 kl. mokinė, už darbą „Plaukų dažų poveikio tyrimas“ (vad. Virginija Dmukauskienė); Evita Dargytė, UAB Karalienės Mortos mokyklos 7 kl. mokinė, už darbą „Pupinių augalų ir ridikėlių įtaka česnako augimui“ (vad. Virgita Burneikaitė); Karolina Radevičiūtė ir Mija Zamblauskaitė, VšĮ progimnazijos „MAGIS“ 7 kl. mokinės, už darbą „Vaško panaudojimas buityje“ (vad. Teofilius Kilmonis); Rapolas Skruzdys ir Liutauras Smetona, Anykščių r. Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos 7 kl. ir 8 kl. mokiniai, už darbą „Paprastųjų klykuolių ir naminių pelėdų inkilų stebėjimas“ (vad. Rasytė Gaidienė); Deividas Čebručenko ir Ieva Baroniūnaitė, Švenčionių r. Švenčionėlių progimnazijos 8 kl. mokiniai, už darbą „Ar skysčiai turi tikrą savo formą?“ (vad. Gita Uzialienė); Deimantė Motiejūnaitė, Klaipėdos r. Gargždų „Minijos“ progimnazijos 8 kl. mokinė, už darbą „Rūgščios terpės tirpalų poveikis pienui“ (vad. Dalia Razguvienė); Martyna Lipskytė, VšĮ Pranciškonų gimnazijos 8 kl. mokinė, už darbą „Kuris saldesnis obuolys, raudonas ar žalias?“ (vad. Lina Jucytė).

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro pagyrimo raštais ir konkurso dovanomis apdovanojami: Laurynas Tiškevičius, VšĮ progimnazijos „MAGIS“ 5 kl. mokinys, už darbą „Skaniausių sausainių receptai“ (vad. Teofilius Kilmonis); Simonas Žemaitis, UAB Karalienės Mortos mokyklos 6 kl. mokinys, už darbą „Smurtinių vaizdo žaidimų neigiama įtaka paauglių tarpusavio bendravimui“ (vad. Virgita Burneikaitė; Emilija Pauraitė ir Benas Maščinskas, Kauno r. Kulautuvos pagrindinės mokyklos 6 kl. mokiniai, už darbą „Pušis Kulautuvos parke“ (vad. Kolomba Bulotienė); Daniel Daukševič, Šalčininkų r. Baltosios Vokės Elizos Ožeškovos gimnazijos 7 kl. mokinys, už darbą „Bananai – kilmės, auginimo sąlygų, Lietuvos importo ir pardavimo tyrimas“ (vad. Regina Dingelienė); Dovydas Laurinavičius ir Jonas Kersnauskas, Kauno r. Kulautuvos pagrindinės mokyklos 8 kl. mokiniai, už darbą „Ląstelių membranų savybių tyrimas“ (vad. Kolomba Bulotienė); Emilija Dorelytė ir Giedrė Bulotaitė, Kauno r. Kulautuvos pagrindinės mokyklos 8 kl. mokinės, už darbą „Ląstelių membranų savybių tyrimas“ (vad. Kolomba Bulotienė).

Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro padėkos raštais apdovanojami darbo vadovai: Lijana Gudaitienė, Alytaus „Sakalėlio“ pradinė mokykla; Vlada Dovydėnienė, Anykščių r. Traupio pagrindinė mokykla; Rasytė Gaidienė, Anykščių r. Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazija; Rigonda Skorulskienė, Kauno jėzuitų gimnazija; Virginija Dmukauskienė, Kauno jėzuitų gimnazija; Kolomba Bulotienė, Kauno r. Kulautuvos pagrindinė mokykla; Dalia Razguvienė, Klaipėdos r. Gargždų „Minijos“ progimnazija; Diana Vepštienė, Klaipėdos r. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija; Lina Jucytė, Kretingos Viešoji įstaiga Pranciškonų gimnazija; Danguolė Baranauskienė, Palangos „Baltijos“ pagrindinė mokykla; Alvydas Jėčius, Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazija; Virginija Paliulionienė, Panevėžio Raimundo Sargūno sporto gimnazija; Aldona Klebonaitė, Panevėžio r. Dambravos progimnazija; Marytė Trinkūnienė, Panevėžio r. Dambravos progimnazija; Rasa Vaišvilienė, Raseinių Viktoro Petkaus pagrindinė mokykla; Regina Dingelienė, Šalčininkų r. Baltosios Vokės Elizos Ožeškovos gimnazija; Gita Uzialienė, Švenčionių r. Švenčionėlių progimnazija; Rūta Bakūnienė, Vilkaviškio r. Pilviškių „Santakos“ gimnazija; Svetlana Griško, Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazija; Galina Vincukevičienė, Vilniaus Pranciškaus Skorinos gimnazija; Alfredas Ramanauskas, Vilniaus pradinė mokykla „ŽINIUKAS“; Teofilius Kilmonis, VšĮ Progimnazija „MAGIS“; Danguolė Vaznelė, VšĮ Progimnazija „MAGIS“; Dovilė Kaikarytė, Vilnius, UAB Karalienės Mortos mokykla; Virgita Burneikaitė, Vilnius, UAB Karalienės Mortos mokykla; Danguolė Savičienė, Visagino „Verdenės“ gimnazija.