Rima VOVERYTĖ
Trakų viešosios bibliotekos Dusmenų filialo vyr. bibliotekininkė

„Mano molinukas“

Kūrybinė edukacija Dusmenų bibliotekoje

Kūrinys iš molio

Keramika – taikomosios dekoratyvinės dailės šaka, degti dailieji dirbiniai iš molio. Keramikos  gamybos ciklą sudaro žaliavos paruošimas, formavimas (dirbiniai lipdomi rankomis, žiedžiami, liejami arba presuojami gipsinėse formelėse), džiovinimas, degimas. Pagal paskirtį būna buitinė (indai, žaislai), dekoratyvinė (vazos, pano, sienelės, skulptūros, papuošalai), architektūrinė (dekoratyvinės apdailos plytelės, kokliai, profiliuotos plytos) keramika.

Keramika pradėta kurti labai senai. Ankstyvieji dirbiniai – rankomis lipdytos, žmonių ir gyvūnų statulėlės (figūrėlės iš Dolni Vestonicų, Čekija, 27000 – 23000 pr. Kr.). Iš pradžių keramika buvo džiovinama saulėje, vėliau pradėta degti (iš pradžių prie laužo, vėliau laužavietėje), vėlesniais laikais – specialiose deginimo krosnyse.

2022-10-08 Dusmenų bibliotekoje vyko keramikos edukacija „Mano molinukas“. Renginį vedė menininkė, keramikė Rita Gegužienė. Viešnia kilusi iš Alytaus, čia ji ir dabar gyvena. Rita sakė, jog nuo pat mažų dienų labai mylėjusi gėles, suko lizdus paukšteliams, tikėdama, kad jie į juos tikrai atskris… Apie keramiką tada dar nieko nežinojo. O atrado šį pomėgį 2011 metais. Įstojo į Alytaus dailiųjų amatų mokyklą, kur įgijo keramikės specialybę. 2017 m. prisijungė prie tautodailininkų sąjungos. Dirbo Rudaminos amatų centre, šiuo metu Pivašiūnų amatų centre veda keramikos užsiėmimus.

Rita kviečiama daug kur rengti edukacijas, dalyvauja įvairiose šventėse, kur lipdomas bendrystės indas. Taip pat rengia savo darbų parodas.

Mūsų biblioteka ir jos lankytojai džiaugiasi sutikę mielą Ritą. Visi susirinkusieji į edukaciją gavome po nemažą gabaliuką molio, kibome į darbus. Lipdė kas ką norėjo. Buvo angeliukų, rožių, lėkštučių ir net besmegenių. Edukacijai įpusėjus visi prisilietė prie bendrystės indo lipdymo, kuriame bus užrašyta „Dusmenų bibliotekos lankytojų bendrystės indas“. Dauguma darbelių išvažiavo džiovinimui, deginimui ir bus grąžinti savininkams. Keletas dalyvių pasiėmė savo darbelius išsinešimui į namus. Su nekantrumu lauksime galutinio proceso, bus įdomu pamatyti savo rankomis padarytą molinuką.  Džiaugiamės viešnios paliktais darbeliais parodai, šį grožį pamatyti bus galima iki lapkričio pabaigos.

Dusmenų biblioteka taria nuoširdų ačiū keramikei Ritai Gegužienei už puikią edukaciją, šiltą bendravimą ir dovanėles. Taip pat dėkoju visiems dalyviams.

Autorės archyvo nuotraukos