Gediminas PETKUS
Lietuvos ornitologų draugija

Maisto paukščiams – mažiau

Didžiausioje Baltijos šalių vandens paukščių lesykloje

Didžiausia Baltijos šalyse vandens paukščių lesykla

Lietuvos ornitologų draugija jau septintus metus koordinuoja žiemojančių vandens paukščių lesinimą Kauno mieste. Ties Kaunu ir pačiame mieste laikosi apie 600 gulbių, 4000 ančių, kurioms jau sulesinta daugiau nei 6 t grūdų. Padedant įmonėms, privatiems ūkininkams ir savanoriams-lesintojams paukščius pavyko šią žiemą išsaugoti, pastarieji dar bus lesinami iki vasario mėnesio pabaigos.

Nuo lesinimo pradžios per šią žiemą gulbėms ir antims jau sulesinta daugiau nei 6 t grūdų. Pastaraisiais metais itin didelės pagalbos sulaukiame iš AB „Lytagra“, kuri skyrė 3 t grūdų, ir AB „Kauno Grūdai“, kuri skyrė 1 t grūdų ir 400 kg specialaus paukščiams subalansuoto lesalo. Vandens paukščių maitinimo akciją 2016 m. ženkliai parėmė ir UAB „Juragiai“, kurie kaip paramą nemokamai skyrė 1 t miežių. Dar apie toną kviečių gulbėms skyrė jaunieji ūkininkai Dainius ir Gediminas Sabuliai. Mažesniais kiekiais prisidėjo ūkininkai Šarūnas Šiušė ir Laimonas Zvegas.

Padedant minėtoms bendrovėms ir pavieniams ūkininkams vandens paukščiai šią žiemą bus lesinami iki vasario mėnesio pabaigos.

„Mūsų įmonė, vykdydama socialinės atsakomybės politiką, metai iš metų padeda Lietuvoje žiemoti likusiems paukščiams. Jaučiame atsakomybę padėti paukščiams sunkiausiu laikotarpiu ne kalbomis, o realiais darbais“, – sakė AB „Kauno Grūdai“ generalinis direktorius Tautvydas Barštys.

„Dėl švelnesnių oro sąlygų gulbėms skirtų gėrybių kiekis šiuo metu yra ženkliai mažinamas. Mat per didelis kiekis lesalo prieš veisimosi sezono pradžią gali skatinti riebalų kaupimąsi, tai gali neigiamai lemti paukščių reprodukcijos procesus, todėl svarbu neperšerti paukščių“, – teigė Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas Marius Karlonas.

Ornitologai atkreipia dėmesį, jog vandens paukščius lesinti reikia tik šaltuoju žiemos sezono laikotarpiu, kuomet užšąla dauguma vandens telkinių ir sparnuočiams trūksta natūralaus maisto. Kitais metų sezonais paukščių lesinimas gali būti žalingas tiek patiems paukščiams, tiek jų aplinkai, ypač pažeidžiant sezoninių perskridimų cikliškumą ir mastus.

Atskirai norime padėkoti savanoriams-lesintojams ir grūdų atvežimu pasirūpinantiems žmonėms, be kurių pagalbos nebūtume galėję paukščius lesinti reguliariai net ir turėdami tam būtinų pašarų.

LOD ypač dėkoja Loretai Kiliotaitienei, Mariui Karlonui, Gediminui Eigirdui, Renaldui Jančiauskui ir kitiems žmonėms, už kurių pastangas dėkingiausi liko paukščiai.

 

LOD nuotraukos