Diana RAKAUSKAITĖ
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėja

Lietuvos regionų spalvos

Renginys visuomenei, kurį Plateliuose surengė Lietuvos saugomų teritorijų darbuotojai

Saugomų teritorijų etnografiniame renginyje Plateliuose

Į Žemaitijos nacionalinį parką sugužėjo svečių iš visos Lietuvos saugomų teritorijų. Prie Platelių ežero įvyko renginys visuomenei „Lietuvos regionų spalvos“, buvo atidaryta fotografijų paroda apie Lietuvos nacionalinius ir regioninius parkus, vyko ripkos varžybos, improvizuota saugomų teritorijų darbuotojų eisena. Visi šie renginiai, vykę paskutinį vasaros savaitgalį, buvo skirti Etnografinių regionų metams.

Renginys visuomenei prasidėjo Lietuvos saugomų teritorijų darbuotojų eisena. Ją pradėjo žemaičiai – Kurtuvėnų regioninio parko žirgyno žirgai, traukiantys dvikinkį vežimą. Nacionalinių ir regioninių parkų atstovai jungėsi pagal etnografinius regionus. Kiekvienas regionas nešė savo krašto vėliavas, dainavo, grojo…

Prie Platelių ežero Lietuvos regionų folklorą (tradicines dainas, šokius), tautinius rūbus pristatė folkloro ansambliai: „Čiulbutė“ (iš Aukštaitijos nacionalinio parko), Marcinkonių etnografinis ansamblis (iš Dzūkijos nacionalinio parko), Nidos ,,Agila“ folkloro ansamblis, „Giedružė“ (iš Kuršių nerijos nacionalinio parko), Vištyčio regioninio parko folkloro ansamblis ,,Šilojai“ ir Žemaitijos nacionalinio parko folkloro ansamblis ,,Platelē“.

Etnografinių regionų kiemeliuose buvo demonstruoti tradiciniai amatai, kulinarinis paveldas (aukštaičiai kepė kiaušinienę, dzūkai virė grybienę, suvalkiečiai – žirnienę, Mažosios Lietuvos atstovai – žuvienę, žemaičiai – košę).

Platelių miestelio stadione įvyko Žemaitijoje populiarios ripkos varžybos. Žemaičiai buvo svetingi, tad nugalėjo Dzūkijos jungtinė komanda, antrieji liko suvalkiečiai, trečia vieta atiteko Mažosios Lietuvos komandai.

Nuotraukų parodoje „Lietuvos regionų spalvos“, kuri eksponuojama Platelių dvaro svirne, užfiksuoti vaizdai iš valstybinių parkų ir rezervatų. Lietuvoje yra 5 nacionaliniai parkai (Aukštaitijos, Dzūkijos, Kuršių nerijos, Žemaitijos ir Trakų istorinis) ir 30 regioninių parkų (Anykščių, Asvejos, Aukštadvario, Biržų, Dubysos, Dieveniškių istorinis, Gražutės, Kauno marių, Krekenavos, Kurtuvėnų, Labanoro, Metelių, Nemuno deltos, Neries, Nemuno kilpų, Pagramančio, Pajūrio, Panemunių, Pavilnių, Rambyno, Salantų, Sartų, Sirvėtos, Tytuvėnų, Varnių, Veisiejų, Ventos, Verkių, Vištyčio, Žagarės), taip pat 3 gamtiniai rezervatai (Kamanų, Čepkelių, Viešvilės), Žuvinto biosferos rezervatas, 2 kultūriniai rezervatai (Kernavės ir Vilniaus pilių).

Parodoje „Lietuvos regionų spalvos“ – gamtos ir etnokultūros motyvai. Nuotraukose – kalnai ir piliakalniai, tradicinė architektūra ir etnografinės šventės, gyvūnų ir paukščių buveinės, kraštovaizdžių mozaika, gamtos ir kultūros paminklai.

Lietuvos nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose saugoma ne tik natūrali Lietuvos gamta, bet nuolatos kreipiamas dėmesys į mūsų krašto tradicijų išlaikymą – rengiamos etnokultūrinės šventės, puoselėjamos tarmės, saugojamas architektūrinis ir populiarinamas kulinarinis paveldas.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos archyvo nuotraukos