Regina KLIMINSKIENĖ Panevėžio gamtos mokyklos direktorė; Danutė KRIŠČIŪNIENĖ Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos direktorė

Leisti būti gamtai

Prašmatnūs Varšuvos barokiniai Vilanovo karalių rūmai

Filosofija „Leisti būti gamtai“ vadovaujamasi Bavarijos miško nacionaliniame parke, beribiame laukiniame miške (Nationalpark Bayerischer Wald). Tai saugoma gamtos teritorija, pirmasis Vokietijos nacionalinis parkas, įkurtas 1970 metais. Ar šio principo laikomasi, gali pamatyti parko lankytojai, keliaudami daugiau nei 300 km ilgio paženklintais takais. Čia leidžiama visiems procesams vykti laisvai, pagal pirmykščius gamtos dėsnius. Tai įspūdinga edukacinė rekreacinė erdvė, kurioje pabuvoti pedagogui yra tikra laimė.

… O kur dar pažintis su Varšuvos Vilanovo karalių rūmais, G. Mendelio muziejumi ir genetikos pradininko paminklu bei sodeliu, kuriame buvo atliekami augalų kryžminimo tyrimai arba didžiausias Europoje Lauzico (Lausitzer Findlingspark Nochten) edukacinis akmenų parkas, Šprėvaldo (Spreewald) gamtos draustinis, stulbinančios augalų ekspozicijos Brno botanikos sode, vienas didžiausių medžių lajų takas Vokietijoje, Karlovi Varai (Karlovi Vary), Regensburgas (Regensburg) – UNESCO saugomas senamiestis, „Augančios sienos“ Usterlinge (Wachsender Felsen Usterling), Macochos karstinė įgriuva bei UNESCO saugomas Olomaucas ir kt.

Visa tai ir dar daugiau objektų rugsėjo 17-22 dienomis aplankė ir pamatė Mokyklų edukacinių erdvių konkurso prizininkai iš visos šalies, dalyvavę tarptautiniuose mokymuose „Edukacinių erdvių ir gamtos ekspozicijų mokyklų aplinkoje kūrimas remiantis Čekijos ir Vokietijos visuomenės švietimo institucijų ir viešųjų edukacinių erdvių kūrimo ir naudojimo patirtimi“.

Šiuose mokymuose dalyvavo ir Panevėžio miesto savivaldybės 2018 metų respublikinio konkurso nugalėtojų atstovai iš trijų ugdymo įstaigų – Gamtos mokyklos, Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinės mokyklos bei „Žemynos“ progimnazijos.

Inovatyvus ir kokybiškas edukacinių erdvių kūrimas mokykloje – svarbi sėkmingo ugdymo proceso dalis. Todėl Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (LMNŠC) organizuojamas respublikinis Mokyklų edukacinių erdvių konkursas esmingai prisideda prie ugdymo proceso kokybės gerinimo šalyje.

Edukacinė išvyka ir mokymai buvo puikiai organizuoti ir suteikė neįkainojamos patirties jų dalyviams. Refleksijos ir įžvalgūs komentarai, dalyvių prisistatymai, skirtingos patirtys, nuostabą keliančios idėjos tarsi mažu šydu atskleidė įstaigų veidą… Tikimasi, kad mokymų dalyviai taps edukacinių erdvių puoselėtojais šalies regionuose ir aktyviai dalinsis įgyta vertinga patirtimi su kitais.

Mokymų dalyviai spalio 18 d. turės galimybę dalyvauti Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio ugdymo skyriaus kartu su Vilniaus universiteto Botanikos sodu rengiamoje tarptautinėje konferencijoje „Edukacinės erdvės ir ugdymo procesas“. Tuo pačiu metu Mokyklų edukacinių erdvių konkurso 2018 m. nugalėtojams bus įteikti apdovanojimai.

Autorių nuotraukos