Laimutė PEČKAITIENĖ
Dubysos regioninio parko direkcijos vyr. specialistė

Laimingo skrydžio, Lietuva!

Akcijos momentas Nemakščiuose...

Valstybės atkūrimo šimtmetį suvokiame ne tik kaip sukaktį, o ir paskatinimą suprasti dabartį ir tikslus ateinančiam šimtmečiui. Kokią norime mes matyti Lietuvą, ką galime ir turime padaryti dėl jos klestėjimo?

Skelbdami akciją „100 paukščių žinia Lietuvai“, pasirinkome kovo ir balandžio mėnesius. Pavasarį grįžtantys paukščiai mums parneša džiugią žinią apie gamtos pabudimą, širdis pripildo džiaugsmo ir dėkingumo Žemei. Priešistoriniais laikais žmonės, gyvenę iš medžioklės ir gamtos duodamų gėrybių rinkimo, labai laukdavo pavasario. Tikėdami, kad paukščiai parneša šilumą ant savo sparnų, kartu patirdavo išsigelbėjimą nuo bado, šalčių, nepriteklių. Gal juos pavasarį atsiunčia deivė Paukštė?

Senųjų tikėjimų atmintis gyva mūsų etninėje kultūroje, tradicinio kalendoriaus pavasario mėnesiai pavadinti paukščių vardais. Vieversio (vyturio), Varnėnų (špokų), Keturiasdešimties paukščių, Pempės, Gandro dienos gerai žinomos ir minimos mokyklose, vaikų darželiuose, bendruomenėse. Kovą ir balandį organizuojama daug gamtinių renginių, konkursų, parodų, edukacijų, žygių, keliami inkilai, todėl akcijos formatas pritraukė daug dalyvių.

Būdami modernios Lietuvos piliečiai, tikėdami jos sėkmės istorija, suvokiame ir kiekvieno iš mūsų atsakomybės svarbą. Galvodami apie Žemės atbudimą ir valstybinę šventę, siuntėme Lietuvai linkėjimus ant sukurtų ir pagamintų paukščių sparnų.

Į akciją atsiliepė ne tik Raseinių rajono, o ir Tauragės, Kauno, Ukmergės, Utenos, Telšių, Plungės, Trakų, Lazdijų rajonų vaikų darželiai ir mokyklos. Tokia Lietuvos atkūrimo 100-mečio paminėjimo idėja sudomino ir jaunuosius Raseinių policijos rėmėjus, kaimų bibliotekų skaitytojus, kaimų bendruomenių atstovus. 32 kolektyvai sukūrė per 1500 įvairiaspalvių paukščių, sveikinančių Lietuvą su atkūrimo 100-čiu. Paukščiai sukurti įvairiomis technikomis. Be tradicinių pieštų ar lankstytų iš popieriaus ant medžių šakų suposi iš gamtinės medžiagos pagaminti, puošti plunksnomis, megzti ir siūti sparnuočiai. Sukurta daug nuoširdžių ir originalių linkėjimų, kurie paukščių sparnais nuplasnojo po pavasario žaluma nespėjusius pasipuošti medžius: „Linkiu Lietuvai nepasiduoti iškilus sunkumams“, „Lietuva, linkiu, kad visi žmonės tave mylėtų“.

Trakų rajono Lentvario pradinės mokyklos 4 d klasės mokiniai išlankstė 100 gervių, linkėdami Lietuvai taikos, laisvės, vienybės, santarvės, meilės, grožio ir klestėjimo per amžius.

Raseinių Jono Žemaičio gimnazijos gimnazistai visą mėnesį augino Laisvės paukščio sparnus, išmargino plunksnas savo linkėjimais Lietuvai, dalijosi savo svajonėmis, kad Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse drąsiai išskleistų savo sparnus ir skristų į ateitį.

 

Gimnazistų sako:

 

… Man tėvynė – tai lyg karys mūšio lauke. Kraujuojantis, žaizdotas, sopulingas, bet visados tvirtas, išdidus ir ryžtingas. Linkiu ir noriu, kad drąsos ir pasididžiavimo Lietuvos žmonėms netrūktų dar daug metų.

… Patys tikriausi ir nuoširdžiausi darbai, mintys gimsta iš patriotiškai brandaus žmogaus širdies, nes tėvynė – tikroji gyvenimo įkvėpėja ir mūza.

… Lietuvos valstybės šimtmetis yra labai svarbi ir reikšminga šventė. Ji man pirmiausiai reiškia laisvę – laisvai kurti, turėti išskirtinę nuomonę, nepriklausomai rašyti ne tik savo, bet ir Lietuvos istoriją. Lietuvai linkėčiau svarbiausio – tiesos.

… Linkiu Lietuvai dar ilgai gyvuoti, išlikti stipria, kad ir kas benutiktų, o Lietuvos žmonėms būti ištikimiems, kovoti už savo tėvynę, ginti jos garbę.

Paukščiai gerąją žinią išnešiojo po visą Lietuvą. Akcijos „100 paukščių žinia Lietuvai“ nuotraukos prieinamos Dubysos regioninio parko direkcijos Facebook‘o paskyroje albume „100 paukščių žinia“.

Gero skrydžio, Lietuva ! Mūsų sparnai auga kartu su Tavimi.

https://www.facebook.com/pg/dubysosregioninioparko.direkcija/photos/?tab=album&album_id=792036827661807

Autorės archyvo nuotraukos