Vacys PAULAUSKAS
Papildomo ugdymo pedagogas ekspertas
Laimėjo pagarba gamtai
Moksleivių žūklės varžybos
Sportinės žūklės klubo „Žvejonys“ įkūrėjas bei vadovas Mykolas Matulevičius ir Lukas Jonikas
Meškeriojime daug naujovių atkeliauja iš užsienio ir jos įvardijamos anglų kalba. Šiuo metu vis daugiau žuvaujama taikant iš anglų nusižiūrėtą feeder būdą. Jis labai panašus į nuo seno žinomą žuvavimą dugnine meškere. Skirtumas tik tas, kad meškerykočiai turi keičiamas labai liaunas, jautrias kibimą rodančias, viršūnėles ir į žūklės vietą žuvis viliojama įvairiausių dydžių, svorių ir tipų šėryklėlėmis. Žodis feeder iš anglų kalbos verčiamas labai įvairiai ir be kita ko gali reikšti: automatinio šėrimo lovys; ėdžios; lesalinė; tiektuvas; maitintuvas; fideris. Vengiant ilgo lietuviško pasakymo – dugninė meškerė su šėryklėle, siekiant patogumo užsieniečiams, šis žvejybos būdas įvardijamas žodžiu feeder, rečiau – fideris. Tarp pamėgusių feeder stilių yra jaunų meškeriotojų ir vaikų. Tai buvo akivaizdu 2020-07-11 sportinės žūklės klubo „Žvejonys“ organizuotose Moksleivių feederio I turo varžybose Kauno rajono Krivėnų tvenkinyje.
Atvyko ne vieni
Renginio dalyviai varžėsi dviejose amžiaus grupėje. Tarpusavyje rungtyniavo 10-14 metų amžiaus berniukai ir 15-19 metų jaunuoliai. Su jaunaisiais žvejais kartu atvyko juos palaikančios „sirgalių“ komandos. Prieš pasiruošimą varžyboms buvo „pakrikštytas“ naujas klubo „Žvejonys“ narys, Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos moksleivis Lukas Jonikas. Jo žvejybą nenuleisdami akių stebėjo kartu atvykę tėtis Dainius ir dvylikametis brolis, Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos moksleivis Liutauras. Paklaustas, kodėl nedalyvauja varžybose, Liutauras paaiškino, kad jam labiau nei meškeriojimas rūpi dviračiai. Neabejingas dviračiams ir nuo vaikystės meškeriojantis brolių tėtis D. Jonikas.
„Gyvenau ir dabar gyvename Lentvaryje. Keldavausi 5 val. ryto ir dviračiu važiuodavau į Skaisčio ežerą. Pasiriši po rėmeliu meškerę, tešlos pasidarai iš vakaro ir – pirmyn. Kibdavo geros raudės, kuojos, kartais pasitaikydavo karšiukų. Dabar meškeriodamas su Luku savo žvejybas prisimenu. Jam fideris iš karto patiko. Pradėjom mudu nuo plūdinės meškerės, bet prie Luko ji neprilipo. Dabar antrus metus fideriu gaudo ir varžybose pirmą kartą dalyvauja. Aš pats labiau mėgstu spiningą, bet šiandien Lukui – varžybos, todėl mes visi kartu čia“, – pasakojo stropiai meškeriojantį sūnų stebėdamas tėtis ir pajuokavo, kad prisegus meškerę prie Liutauro dviračio, tikisi pasodinti prie meškerės.
Kėdainių Juozo Paukštelio gimnazijos antroką Mykolą Eimontą į varžybas atlydėjo artimas giminaitis Aleksiejus. Mykolas plūdine ir spiningu žvejoja nuo šešerių. Su vyresniojo brolio atiduotais įrankiais varžybose dalyvauja pirmą kartą. Mykolo klasėje meškerioja vos keli vaikai ir jo pusbroliai.
Gera draugiška renginio atmosfera džiaugėsi kartu su sūnumi Klaidu atvykęs Igoris Orlovas.
„Aš pats anksčiau daugiau žvejodavau, o dabar tam turiu mažiau laiko, bet stengiuosi visur su sūnumi kartu dalyvauti. Gaila, kad prie vandens telkinių matyti mažai vaikų. Jų turėtų būti daugiau“, – sako prie Nemuno augęs I. Orlovas ir kaip priežastį įvardija tėvų užimtumą, nes vaikai vieni toliau važiuoti nuo miesto negali.
Nugalėjo draugystė
Nors šeštadienis buvo vėjuotas, tačiau pranašauto lietaus nebuvo. Tai kėlė nuotaiką ir varžybų dalyviams ir jų organizatoriams. Renginyje visą laiką tvyrojo labai draugiška nuotaika. Organizatoriai visiems vienodai negailėjo patarimų ir pamokymų. Nepaisant varžybų konkurencijos, kiekviena pagauta žuvytė buvo sutinkama su džiaugsmu – renginys labiau priminė ne varžybas, bet draugišką treniruotę, kurioje visiems užteko organizatorių dėmesio ir dalyvių patarimų. „Žvejonys“ pasirūpino, kad visi varžybų dalyviai gautų medalius ir atminimo dovanas. Tarp jų buvo ir „Žaliojo pasaulio“ numeriai, bei Nacionalinės akvakultūros ir žuvų produktų gamintojų asociacijos išleistas kalendorius bei plakatas su Lietuvos žuvininkystės ūkiuose gyvenančiomis, auginamomis ir veisiamomis žuvimis.
Renginio metu visos sugautos žuvys vietoje buvo pasvertos ir gyvos paleistos atgal į tvenkinį.
Varžybos parodė, kad dar yra meškeriojančių vaikų ir jaunimo, o klubas „Žvejonys“ daro viską, kas įmanoma, kad kuo daugiau augtų ir būtų gamtai draugiškų jaunų žmonių.
Vacio Paulausko nuotraukos
Lino Matulevičiaus nuotraukos