Rita KROMPALCIENĖ
Pagramančio regioninio parko lankytojų centro administratorė
Kvėdarniškiai ir dovanų gavo!
Pasaulinė turizmo diena Pagramančio regioniniame parke
Genių atodanga
Saulėtą pirmadienio rytą atvyko Šilalės rajono Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazijos mokinukai su mokytoja Daiva Palekiene. Kadangi šventėme Pasaulinę turizmo dieną, tai nieko nelaukdami išsiruošėme į turistinę kelionę. Pirmiausia įveikėme vieną iš ilgiausių kabančių tiltų, esantį Pagramančio regioniniame parke. Tiltas (apie 60 metrų ilgio), jungia Ringių ir Gudlaukio kaimus. Pasigrožėjome rudenėjančiais vaizdais, Jūros upės vingiais ir nuvykome prie Gudlaukio ąžuolo. Galiūnas jau skaičiuoja daugiau kaip 600 metų ir dar gyvybingas, kasmet pažeria gausų derlių gilių. Su mokiniais apžiūrėjome šį ąžuolą, pasisėmėme stiprybės, įsiamžinome. Pasirinkome gilių – auginsime visi po ąžuolą.
Tyrelio mišku, skaičiuodami grybus, nuvykome prie Plynosios aukštapelkės telmologinio draustinio. Išsiruošę į žygį po pelkę, stebėjome kaip keičiasi giria, augmenija. Atėję į apypelkio mišką, tiesiog kilome aukštyn, nes atėjome į aukštapelkę. Kelionė neprailgo, nes Plynosios aukštapelkės pažintinis takas – 1,3 kilometro. Stebėjome pelkinius augalus, uostėme gailio šakelę, skanavome spanguolių uogų. Net nepajutome, jog grįžome atgal į tako pradžią, bet pilni įspūdžių ir įkvėpę itin tyro oro.
Kitas sustojimas – Genių atodanga. Čia dar kartą prisijungėme prie iššūkio „Misija: švari vasara!“, nes po savaitgalio kažkas sugalvojo palikti kavos puodelius ir atsikratyti nereikalingomis šiukšlėmis. Tačiau atodangos grožis ir Jūros upės vingiai, slėniai sužavėjo labiausiai, puolėme visi fotografuotis. Pasigrožėjome Genių atodanga, kuri yra didžiausia Jūros upės slėniuose, netoli Genių vienkiemio, įspūdingame upės vingyje. Pakeliavę po gražiausias parko vietoves, sugrįžome prie Akmenos ir Jūros upių santakos, kur stovi lankytojų centras. Ekspozicijoje „Almančios rėvos“ stebėjome nueitą maršrutą, aplankytus gamtos objektus.
Pasidžiaugėme rudeniškai besipuošiančia santaka ir susibūrėme prie laužo. Kaip tikri turistai.
Virė žolelių arbata, surinkta iš parko slėnių ir miškų – siauralapis gaurometis, raktažolė, raudonėlis, jonažolė ir mėta. Prie arbatos vaišinomės saldumynais, aptarėme kelionę, ką matėme ir girdėjome, kad nepamirštume papasakoti tėveliams.
Kadangi šie vaikučiai rugpjūčio mėnesį dalyvavo iššūkyje „Misija: švari vasara!“, rinko šiukšles Akmenos pažintiniame take, tad laukė staigmenos. Už šiuos gerus darbus, „Žalioji olimpiada“ atsiuntė krūvą dovanų. Pasidalinę ekologiškas dovanas, kupini įspūdžių mokiniai išvyko namo.
Turizmas – tai kelionės, išvykos ir pati puikiausia galimybė patirti naujų įspūdžių, bei emociškai pailsėti. Saugomų teritorijų lankymas yra vienas veiksmingiausių būdų pamatyti žaliąją gamtą, praplėsti savo akiratį, stebėti kraštovaizdžių įvairovę, retas augalų ir gyvūnų rūšis, gamtos ir kultūros paveldo objektus.
Autorės archyvo nuotraukos