Indrė SEKEVIČIENĖ

„Kvapų naktyje“ – ir istoriniai rakursai

„Kvapų naktyje“

2020-07-17 Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodą (Kaunas) užliejo magiškoji vidurvasario šventė „Kvapų naktis“. Nuo paskaitų, ekskursijų, kvapiausio augalo rinkimų, Botanikos sodo kvapo kūrimo – iki Lietuvos kūrėjų darbų pristatymų bei įspūdingo kamerinio muzikinio spektaklio didžiausiame rožyne. Gausi ir visapusiška programa kiekvienam lankytojui pateikė įspūdingų erdvių ir neįprastų pramogų.

„Renginys „Kvapų naktis“ vyksta istorinėje vietoje, kurioje persipina Aukštosios Fredos dvaro, Kauno tvirtovės bei Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo istorija. Tad kurdami renginio programą, siekėme įpinti, papasakoti, supažindinti su įdomiais ir gal ne visiems žinomais faktais. Dalis jos reprezentuoja dvarų kultūrą, juk dvaruose vykdavo vaidinimai, poezijos skaitymai, koncertai. Tokie programos akcentai – su dvaro, sodo, tvirtovės istorija supažindinančios ekskursijos, tarpukarį menančios parodos, „Poetų pievelės“ atidarymas. Na, ir be abejonės „Kvapų nakties“ kulminacija – šalia istorinės pergolės žiūrovus sukviečiantis kamerinis muzikinis spektaklis „Sofijos Tyzenhauzaitės jausmų atspindžiai“, – apie istorinius „Kvapų nakties“ aspektus pasakojo VDU Botanikos sodo direktorius Nerijus Jurkonis.

 

Supažindino su kvepiančiomis tarpukario knygomis

 

Renginyje Kauno apskrities viešoji biblioteka pristatė net keletą turiningą Laikinosios sostinės istoriją menančių ekspozicijų ir kvietė sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse.

„Parodoje „Kvepiančių knygų salonas: tarpukario literatūra“ reikėjo pasitelkti vieną iš savo pojūčių – uoslę. Įkvepiame kvapus ir nusikeliame į Laikinosios sostinės laikus su jai būdingais kvapais ir istorijomis“, – apie būsimas patirtis renginyje pasakojo Kauno apskrities viešosios bibliotekos edukacinės veiklos koordinatorė Julija Genienė.

„Laikinosios sostinės kultūros erdvė: kvapas“ pristatė Lietuvos kosmetikos ir parfumerijos įmones, veikusias tarpukariu Kaune. Įdomu tai, kad jų produkcija savo kokybe ir išvaizda prilygo geriausiems vakarietiškiems gaminiams. Tai buvo Kauno „aukso amžius“, kuomet miestas vadintas „mažuoju Paryžiumi“, – teigė J. Genienė. Kūrybinėse dirbtuvėse „Gamtos formų atspindžiai“ renginio dalyviai galėjo tapyti su tuo, ką sukūrė gamta – augalais.

Ekskursijose – pažintis su išskirtiniais praeities momentais

Renginyje „Kauno tvirtovės“ gidai padėjo narplioti itin susipynusią „Kauno tvirtovės“ ir Botanikos sodo istoriją. „Kauno tvirtovės“ asociacijos pirmininkas Robertas Juknevičius atskleidė, kad ekskursijos metu fokusuojamasi į tarpukario metu Kauno tvirtovės išnaudojimą įvairioms reikmėms, buvo kalbama apie sukarintą Botanikos sodą, kai šioje teritorijoje gyveno karininkai.

Kitose ekskursijose gidas Jonas Oškinis  „Kvapų naktyje“ pasidalino turininga Aukštosios Fredos dvaro istorija: buvo pasakojama apie dvaro savininką Jozefą Godlevskį, jo dvaro statybų principus, architektūrinius sprendimus, funkcines dalis. Dalyviai leidosi į kelionę Botanikos sodo takeliais link tvenkinio, arklidžių, oranžerijos, dvaro oficinos. Ekskursijos padėjo nusikelti į XIX a.: praturtino išskirtiniais istoriniais momentais ir išlikusiomis paslaptimis.

„Kvapų nakties“ perlas – išskirtinis muzikinis spektaklis

Spalvingąją „Kvapų naktį“ vainikavo kamerinis muzikinis spektaklis „Sofijos Tyzenhauzaitės jausmų atspindžiai“. Sofija Tyzenhauzaitė – pirmoji moteris rašytoja istorinėje Lietuvoje rašiusi prancūzų kalba. Kaip puikiai bebūtų jos knygoje ,,Reminiscencijos“ aprašyti pačios jausmų atspindžiai, tų prisiminimų išgyvenimas nesulyginamai jautriau paliečia žiūrovo širdį. Dramatiškus Sofijos Tyzenhauzaitės ir Aleksandro I romantiškos meilės posūkius spektaklyje jautriai išgyveno Kauno valstybinio muzikinio teatro solistai. Sofijos gyvenimo patirčių verpetus atspindėjo įtaigūs monologai, stebinantys rašytojos gyvenimo kelionės netikėtomis interpretacijomis. Žiūrovus įtraukė subtiliai išgyvenama jausmų istorija, puošnūs istoriniai ampyro stiliaus kostiumai, muzika, įtaigi aktorių vaidyba.

Pasakodama apie spektaklį, jo režisierė Virginija Kochanskytė minėjo Sofijos ir gėlių ryšį bei džiaugiasi, kad spektaklis visą savo grožį atskledė būtent Botanikos sode.

„To meto suknelės buvo puošiamos siuvinėtomis gėlėmis, skrybėlaites damos puošdavo dirbtinėmis ir gyvomis gėlėmis, visur karaliavo gėlės, tad gėlių sodas – itin tinkama vieta spektakliui, kuris pasakoja to laikotarpio istoriją“, – pabrėžė V. Kochanskytė.

Autorės archyvo nuotraukos