Raimundas EREMINAS
Miškininkas

Kodėl verta puošti gyvą eglutę?

Eglutė

Ar puošdami gyvą eglutę kenkiate gamtai?

Galite būti ramūs ir tikri, jog puošdami gyvą eglutę tikrai nepakenksite gamtai. Kalėdinių medelių auginimas yra atskira verslo šaka, mažai susijusi su mišku. Eglaitės auginamos medelynuose, didžiulėse plantacijose. Kalėdinis medelis miško niekada nematė.

Galite nustebti, bet atsakingo miško ūkio neigiamas poveikis aplinkai yra žymiai mažesnis lyginant su neigiamu žemės ūkio poveikiu aplinkai. Visų pirma todėl, jog miškų ūkyje dirvožemis neariamas arba ariamas minimaliai.  Todėl atsakingame miškų ūkyje, kaip ir kalėdinių medelių plantacijoje, dirvožemis patiria minimalų erozijos poveikį.

Kol kalėdiniai medeliai pasiekia jūsų svetainę, jie spėja padaryti daug gero. Pasodintos eglaitės gali augti 5, 10 ir daugiau metų. Visą tą laiką medeliai vykdo fotosintezę, todėl gamina deguonį. Eglaitės šakomis valo užterštą orą, o šaknimis stabdo vandens taršą. Eglaičių laukai puošia kraštovaizdį. Kol medeliai užauga, jų šakose gali perėti įvairūs paukščiai – strazdai giesmininkai, čivyliai, žaliukės, svilikėliai. Puošdami gyvą eglutę remiate žalią ūkio šaką.

Nesileiskite būti apgaudinėjami

Pastaraisiais metais tapo madinga pirkti medelį vazonėlyje. Užvaldžius kalėdinei gerumo nuotaikai pasidaro gaila nukirsto medelio. Norėdami padaryti gerą darbą gamtai, netikėtai galite likti apgauti! Kalėdoms ruošiami medeliai dažnai nėra auginti vazonėliuose, o yra tik įkasti į vazonus prieš pat pardavimą. Konteineriuose augintų medelių šaknys būna ruošiamos persodinimui. Iš dirvožemio išplėštų medelių šaknys dažnai yra smarkiai pažeistos ir neturi šaknų gniužulo. Kaip pažinti šį triuką? Sodinimui ruoštą medelį galima patogiai iškelti iš vazonėlio su žemėmis ir šaknų sistema. „Triukui“ paruošta eglė išraunama be žemių, jos nuogos šaknys yra žaizdotos. Būkite atidūs, prieš pirkdami eglutę vazonėlyje įsitikinkite kaip ji buvo auginta.

Miestas pilnas nesėkmės pavyzdžių

Mieste galima pamatyti daugybę nesėkmingų kalėdinių medelių sodinimo pavyzdžių. Eglaitės auga lėtai, skursta, džiūsta. Nėra kuo pasidžiaugti, pasigėrėti. Kodėl patiriama nesėkmė? Papuošta eglutė mėnesį prabūna šiltoje kambario temperatūroje. Ji vykdo fotosintezę, garina vandenį. Jei medelis sausį pasodinamas lauke, jis patiria didžiulį temperatūros skirtumą. Jei medelis nebuvo augintas vazone, jo šaknys būna pažeistos. Žiemą, ramybės metu, augalas neturi galimybės žaizdų gydyti, todėl ant šaknų atsiranda puviniai. Pagaliau, retas moka taisyklingai pasodinti medį, tinkamai parinkti jam vietą, dirvožemį, iškasti tinkamą duobę ir kt. Žiemą žemė yra netinkamos struktūros sodinimo darbams. Darbas būna atliekamas greitai ir skubotai.

Kirsta gyva eglutė – prasminga, derama auka ypatingai šventei

Gražiausioms metų šventėms neturėtume ruoštis atmestinai. Pagrindinis šventės akcentas, pagrindinis  šventės papuošimas yra medis, kuris kartą per metus yra parnešamas į namus. Švenčiame gyvybės užgimimo šventę, tą gyvybę gali simbolizuoti gyva eglutė. Kad Kalėdos visada būtų ypatinga šventė, joms aukokime ne eilinę dovaną.

Nesistebėkime jei vaikai neatskiria eglės nuo pušies

Gyvendami mieste vaikai nemato kaip auga bulvės, iš kur atsiranda pienas ir kiaušiniai. Verta susimastyti, kokį pasaulio suvokimą gali susidaryti vaikas, per šventes matantis plastmasės gabalą, kurį suaugusieji vadina eglute? Žmonės nuolat peržengia įvairias ribas. Neseniai rūbų parduotuvės vitrinoje mačiau  manekenus, sustatytus ant gamtoje išmėtytų padangų… Puošdami Kalėdinį medelį vaikai jaus mišką namuose, išmoks atskirti eglę nuo pušies, gali būti net pažins baltąją ir dygiąją eglutę, sibirinį, kaukazinį ir balzaminį kėnį.

Kaip gražiai atsisveikinti su kalėdiniu medeliu?

Po švenčių eglutes nuneškime į tam specialiai paruoštas vietas. Jokiu būdu neneškime į mišką. Numesta eglutė miške greitai nesupūva. Praeitų metų eglutės dar šiandien mėtosi miškuose ir pakampėse. Išmestas medelis yra tokia pat tarša kaip ir miške išpiltos šiukšlės, bulvės, kapų gėlės ar moliūgai. Labai patogu nupuoštą  eglutę susmulkinti, sukarpyti sekatoriumi. Tada jos šakas galima sudėti į maišą ir išnešti į lauką nepribarstant visus kambarius spyglių. Iš eglės koto galima pagaminti lazdelę.

Budėkime ir saugokime miškus nuo eglaičių vagysčių.

Prieš šventes miškus lanko eglaičių vagys. Jie tiek įsismarkauja, jog ilgainiui pasodintas miškas dramatiškai išretėja. Nebūkime abejingi. Jei pamatėte žmogų iš miško, miško želdinių nešantį eglutę, fiksuokite pažeidimą ir kvieskime pagalbą 112.