Augustas UKTVERIS

Kiekvienas parkas – išskirtinis

Žurnalistų pusryčiai VSTT Nacionaliniame lankytojų centre

Žurnalistų pusryčių Nacionaliniame lankytojų centre metu...

2016 12 20 Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba (VSTT) prie Aplinkos ministerijos žurnalistus, rašančius apie šalies saugomas teritorijas, pakvietė į žurnalistų pusryčius. Prie arbatos, kavos puodelio buvo kalbamasi apie saugomų teritorijų realijas, apie veiklos planus šiose teritorijose 2017 metais.

„Šiemet nacionaliniai parkai minėjo, o kitąmet regioniniai parkai, t.y. jų direkcijos minės veiklos 25-metį.

Saugomos teritorijos yra tokios, kur mums reikia ginti viešąjį interesą. Džiaugiamės, jog naujasis aplinkos ministras Kęstutis Navickas yra tikras aplinkosaugininkas, tad nebereikės įrodinėti kada ir kaip mes tą viešąjį interesą turime ginti. Ir apsiginti. Pagal įstatymo raides“, – žurnalistams sakė Albertas Stanislovaitis, VSTT direktorius.

Viena iš naujovių 2016-ais buvo vadinamieji lankytojų bilietai saugomose teritorijose. Džiugu, jog dauguma lankytojų panoro remti savitųjų šalies teritorijų tvarkymą, švietimą, kam ir skirtos surenkamos lėšos už lankytojo bilietą. 2016-ais apie 250 tūkstančių Lietuvos saugomų teritorijų lankytojų įsigijo minėtą bilietą (kurio kaina – 1 euras), taip savanoriškai remdami minėtas teritorijas. Kartu su įvairiomis vykdomomis edukacinėmis apmokamomis priemonėmis šalies saugomos teritorijos šiemet užsidirbo apie 600 tūkst. eurų. Iš biudžeto pastatų išlaikymui bei ūkio reikmėms kasmet šalies saugomų teritorijų sistemai skiriama tik apie 430 tūkst. eurų (be atlyginimų fondo). Tad iš ekskursijų, edukacinių priemonių ir lankytojo bilieto surenkama kur kas daugiau.

„Priminsiu, jog už lankytojo bilietą gautosios lėšos naudojamos švietimui, infrastruktūros atnaujinimui (informaciniai stendai, rodyklės ir pan.), teritorijų priežiūrai (esama juk ir vandalizmo atvejų). Sukaupus lėšas, gal bus galima įrengti atskirose saugomose teritorijose ir naujus objektus“, – kalbėjo Albertas Stanislovaitis.

Žurnalistams pasidomėjus, kurią saugomą teritoriją labiausiai rėmė jos lankytojai, išgirdome, jog jokios paslapties negali būti – anykštėnai, turintys Anykščių šilelyje Medžio lajų taką, čia atrodo įspūdingiausiai. Iš atėjusiųjų prie minėto tako apie 70 proc. įsigyja lankytojo bilietą, nors niekas to daryti neverčia, tik prašo. Principas toks pats kaip ir bažnyčioje – prašoma paaukoti vienam ar kitam objektui gamtoje išlaikyti.

Pasigirti už lankytojo bilietą surenkamomis sumomis gali ir Žagarės, Kurtuvėnų, Pajūrio bei kai kurių kitų regioninių parkų direkcijos.

Beje, nacionaliniuose parkuose taipogi surenkamos ženklios sumos už lankytojo bilietą.

Diana Rakauskaitė, VSTT Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vedėja, bei Rūta Baškytė, VSTT vyriausioji patarėja, pasidžiaugė, jog esama nemažai tokių, kurie įsigyja ir bilietą visai šeimai metams (kainuoja 20 eurų). Ir tai daro savanoriškai, nes nori paremti saugomų teritorijų tvarkymą.

Rūta Baškytė atskirai aptarė priemones, kuriomis 2017-ais bus minimas šalies regioninių parkų direkcijų veiklos 25-metis (30 regioninių parkų buvo įsteigta 1992 m. rugsėjo 24 d. vienu Aukščiausiosios Tarybos sprendimu; tai unikalus sprendimas ne vien Europoje). Renginių numatyta ne vienas kiekviename regioniniame parke, tad vien tai išvardyti reikėtų gana didelės erdvės. Esminis renginys – „Regioninių parkų vertybės visuomenei“ – vyks Liaudies buities muziejuje (Rumšiškėse).

„Visų regioninių parkų direkcijų tikslas yra vienas, tačiau kiekvienas parkas yra ir išskirtinis“, – įvardindama tas išskirtines savybes kalbėjo Rūta Baškytė.

NUO REDAKCIJOS. Tikimės, jog kitąmet apie įvarius renginius saugomų teritorijų specialistai visuomenę išsamiai informuos ir „Žaliajame pasaulyje“. Dėkojame visiems Lietuvos saugomų teritorijų specialistams už glaudų bendradarbiavimą 2016-ais, to paties tikimės ir 2017-ais.

 

Augusto Uktverio nuotraukos