Rimalda VITKEVIČIENĖ
Panevėžio „Minties“ gimnazijos mokytoja
Keisti pasaulį…
Parodant ir pagarbą Švedijai, kuriančiai tvariojo pasaulio viziją
Pamokos, vasario 28 dieną vykusios Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės- Bitės viešojoje bibliotekoje, metu...
Trys mūsų gimnazijos mokytojos vasario mėnesio pradžioje apsilankė Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Joje Švedijos ambasada ir Švedijos institutas surengė parodą „Priimame iššūkį. Švedija ir Darnaus vystymosi darbotvarkė 2030“. Mokytojos sumanė atsivesti grupę gimnazistų į minėtą parodą ir pakviesti jaunimą priimti iššūkį – keisti pasaulį. Tokiai idėjai pritarė parodos atidarymo dieną bibliotekoje viešėjusi Švedijos ambasadorė Lietuvoje Maria Christina Lundqvist ir Panevėžio miesto mero pavaduotojas, dabar laikinai einantis mero pareigas, Aleksas Varna.
Atsakingai pamokai mokytojos ėmė ruoštis iš anksto. Buvo nutarta, jog gimnazistai turėtų geriau pažinti mūsų užjūrio kaimynę Švediją, jos istoriją, geografiją, švedų virtuvę ir, žinoma, šios šalies žmones, kuriems ekologija bei tamprus ryšys su gamta yra savaime suprantamas dalykas.
Anglų kalbos pamokoje mokiniai iš anglų kalbos į lietuvių vertė knygelę „10 faktų apie Švediją“. Geografijos pamokos metu studijavo šalies žemėlapį, domėjosi istoriniais ir geografiniais akcentais, daugiau sužinojo apie Švedijos valdymą, karališkąją šeimą bei princesės Viktorijos dėmesį aplinkosaugai, šeimos vertybėms. Kartu su technologijos mokytoja išsiaiškino švedų virtuvės ypatumus, atrado daug panašumų ir su lietuviška virtuve. Paaiškėjo, jog yra mokinių, kurie jau pabuvojo Švedijoje ir apie ją tikrai daug žino.
… Viešojoje bibliotekoje gimnazistų grupę pasitiko bibliotekos darbuotoja ir parodų kuratorė Vida Mikelevičiūtė, kuriai mokytojos dėkingos už pagalbą ruošiantis pamokai. Ji prasidėjo nuo pasisveikinimo ir padėkos žodžių švedų kalba. Visi žinome, jog kiekvienas save gerbiantis pilietis, vykdamas į svečią šalį, susipažįsta su to krašto papročiais, pramoksta nors keletą tos šalies žodžių. Apsilankymas parodoje – tai lyg trumpa viešnagė Švedijoje bei kuklus prisilietimas prie jos priimto garbingo iššūkio.
Pamokoje būta ir namų darbų tikrinimo. Mokytojos surengė žinių apie Švediją konkursą. Mokiniai atsakinėjo ir lietuviškai, ir angliškai. Už teisingus atsakymus buvo pamaloninti Švedijos ambasados ir kelionių organizatoriaus „Grūda“ prizais.
Vėliau gimnazistai susipažino su Jungtinių Tautų (JT) darnaus vystymosi tikslais, kuriuos Švedija išsikėlė sau ir ketina įgyvendinti iki 2030 metų. Mokiniams buvo paaiškinta, jog rūšiuodami atliekas, važinėdami dviračiais, keliaudami pėsčiomis, sodindami medžius, atiduodami antrines žaliavas perdirbimui prisidės prie atsakingo išteklių naudojimo, o vadovaudamiesi principu „Patyčioms – ne!“ rems taikios ir tolerantiškos visuomenės plėtrą šalyje.
Kiekvienam Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje vykusios pamokos dalyviui buvo sukurtas specialus geltonos arba mėlynos spalvos pamokos pasai, kuriuos bus bandoma išsaugoti iki 2030 metų. Pamokos pasų spalvos – tai padėka Švedijai už lyderystę tvarios aplinkos kūrime. Minėtame pase gimnazistai ir mokytojai išsirinko ir įsirašė nors vieną iš septyniolikos JT darnaus vystymosi tikslų, kurių visam pasauliui vieningai siekiant išnyktų nelygybės, gilaus skurdo ir klimato kaitos problemos.
Artėjančios Pasaulinės Žemės dienos proga pamokos dalyviai supažindins ir gimnazijos bendruomenę su Švedijos priimtu iššūkiu, pasimokys gaminti nors vieną švedų virtuvei būdingą patiekalą, išsikeps tiek Švedijoje, tiek Lietuvoje labai mėgstamų imbierinių sausainių ir jais pavaišins draugus.
Jei nori, kad pasaulis pasikeistų – keiskis pats. Šiuos žodžius girdime dažnai. Jie tikrai labai teisingi.
Į duris jau beldžiasi pavasaris – geriausias laikas pokyčiams. Pokyčiams savyje, savo kieme, savo valstybėje. Norint pasiekti gerų rezultatų, ypač svarbi partnerystė, todėl pakvieskime ir savo draugą, kolegą ar šeimos narį priimti iššūkį ir kartu su visų šalių geros valios žmonėmis prisidėti prie galimybės keisti pasaulį – siekti, kad jis būtų socialiai, ekonomiškai ir ekologiškai tvaresnis.
Autorės archyvo nuotraukos