Rita GRINIENĖ

Kas geriausia Kalėdoms?..

Tai – gamtai draugiškos dovanos iš saugomų teritorijų

Žemaitijos nacionalinio parko produktas – medaus klėtelė

Gamtininkai ragina verslo partnerius ir artimuosius nudžiuginti darnia dovana iš nacionalinių ir regioninių parkų – rinktis gaminį ar paslaugą, pažymėtą saugomų teritorijų produkto ženklu „Antyte“.

Saugomų teritorijų produkto ženklu pažymėti gaminiai ir paslaugos visų pirma yra draugiški aplinkai, jų gamybai naudojamos natūralios medžiagos, dažniausiai – užaugintos toje pačioje saugomoje teritorijoje. Šį ženklą gavę tiekėjai vertina savo poveikį aplinkai ir stengiasi jį mažinti. Taip pat tai – vietinė smulkių gamintojų produkcija iš atokiausių ir gražiausių Lietuvos vietovių. Įsigydami jūs prisidedate prie vietos ekonomikos plėtros, padedate kaimui ir saugomoms teritorijoms gyvuoti. Be kita ko, šie gaminiai dažnai atspindi ir konkretaus regiono kultūrinį savitumą, o tiekėjai yra saugomų teritorijų sąjungininkai, aktyviai įsitraukiantys į gamtosaugines iniciatyvas.

Specialius kalėdinių dovanų iš saugomų teritorijų pasiūlymus galima rasti puslapyje www.gamtoje.org. Pasirinkimas įvairus – medus, arbatos, sirupai, prieskoniai, bičių duonelės, bičių vaško žvakės, obuolių sūris, džiovinti vaisiai, kalėdiniai žaisliukai, šiaudiniai sodai, riešinės, kojinės, pirštinės, lėlės, pliušiniai žaislai, unikalios pramogos saugomose teritorijose, pavyzdžiui, žygis į pelkę su laume, ekskursijos po gražiausias Dzūkijos vietas, aktyvus poilsis Aukštaitijoje ar nakvynė etnografinėje sodyboje.

„Saugomų teritorijų produkto ženklą gavę tiekėjai augina ar surenka produktus švarioje gamtoje, paslaugas vykdo irgi būdami draugiški aplinkai“, – teigia Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovė Diana Rakauskaitė.

Nacionalinių ir regioninių parkų direkcijos komisijose vertina produktus, sukurtus saugomoje teritorijoje ir tik geriausiems suteikia Saugomų teritorijų produkto ženklą.

Saugomų teritorijų produkto ženklas – „Antytė“ –  buvo sukurtas 2013 m. Jo tikslas – skatinti darnų turizmą ir vystymąsi. Pretenduojantys gauti šį ženklą tiekėjai turi atitikti darnaus vystymosi vertybes – aplinkai palankesnė veikla, kultūrinio ir gamtinio paveldo puoselėjimas, vietos bendruomenių gerovė, saugomų teritorijų vystymasis. Šį ženklą suteikia specialios komisijos kiekvienoje saugomoje teritorijoje. Lietuvoje šiuo metu yra apie 200 šiuo ženklu sertifikuotų tiekėjų.

Autorės archyvo nuotraukos