Inga GACKIENĖ
Trakų viešosios bibliotekos Onuškio padalinio vyr. bibliotekininkė

Kalinėjant augalais

Šilko mandalų kūrimas

Mušame plaktukais – išgausime raštus...

Ankstyvas bibliotekininkės rytas prasidėjo nuo braidymo po rasotas pievas ir įvairių augalų, žolelių rinkinėjimu.  Nukeldami edukaciją rudeniui bijojome, kad neturėsime iš ko kurti mandalas ant šilko ruošinių augalų kalinėjimo technika, bet žiedų radome daugiau nei tikėjomės.

Kas yra mandala ir kaip ją apibūdina įvairūs literatūros šaltiniai? Edukatorė Giedrė teigė, kad mandala hinduizme ir budizme – Visatą simbolizuojanti geometrinė (dažniausiai apskritimų arba kvadratų) kompozicija su daugybe ornamentų ir piešinių, kurie reiškia Visatos arba jos dalių pilnatvę, dvasinę, kosminę, psichologinę tvarką. Ji gali būti piešta ant medžiagos ar supilta iš spalvoto smėlio, smulkinto marmuro, maltų ryžių, brangakmenių. Smėlio mandala sunaikinama iš karto norint pabrėžti materialaus pasaulio laikinumą.

Kas yra audinio marginimas kalinėjant augalus? Tai – labai paprasta ir pakankamai greita technika. Ją pasitelkus galima išgauti įvairius raštus ant šilko ar kito natūralaus pluošto audinio. Ant apdengto stalo patiesiamas norimas marginti audinys. Ant jo išdėliojami augalai – tai gali būti bet kokia jūsų pasirinkta kompozicija. Audinys uždengiamas kitu audiniu. Toliau palengva plaktuku kalinėjamas visas audinys. Rezultatus galima patikrinti švelniai keliant dengiantį audinį – jeigu dažai iš augalų pasileido visur, kur buvo planuota, galima dengiantį audinį nuimti. Nuimami visi augalai, audinys nešamas skalauti ir lyginti. Kuriant mandalas iš augalų, svarbiausia pradėti nuo centro ir dėlioti augalus taip, kad kompozicija išliktų simetriška (lygi, vienodai išdėstyta).

Rezultatas pranoko pats save, nes darbeliai gavosi nepriekaištingi.

Aukštadvario m/d „Gandriukas“ 4 klasės mokiniai visą susikaupusį negatyvą plaktuko pagalba paliko ant šilko ir sukūrė meno kūrinį, kuris juos pradžiugins niūrią rudens dieną, primindamas kiek daug naujų dalykų išmoko, sužinojo dalyvaudami edukacinėje veikloje Onuškio bibliotekoje.

Nuoširdžiai dėkojame Giedrei už turiningą rytmetį bibliotekoje, o mokiniams ir mokytojoms – už bendradarbiavimą ir dalyvavimą organizuojamose veiklose Lietuvos mažojoje kultūros sostinėje.

 

Autorės archyvo nuotraukos