Inga GACKIENĖ
Trakų viešosios bibliotekos Onuškio padalinio vyr. bibliotekininkė

Kalėdiniai žaisliukai iš šieno

Štai tokie mūsų žaisliukai iš šieno...

Snieguotas, šlapias ir žiemiškų iššūkių keliuose nestokojantis rytmetis į Onuškio biblioteką „atviliojo“ Aukštadvario m/d „Gandriukas“ 1 klasės mokinius, kur vaikai galėjo „pasimatuoti“ bibliotekininkės kėdę ir nors trumpam pabūti tikrais bibliotekininkais.

Atėję vaikai susipažino su skaitytojo pažymėjimu, sužinojo, kokio dydžio yra bibliotekos fondas. Smagu pasidžiaugti, kad daugelis jų jau yra bibliotekos skaitytojai ir mielai skolinasi knygutes į namus. Pasisvečiavę bibliotekoje vaikai keliavo į Trakų kultūros ir meno centro Onuškio padalinio patalpas, kur jų jau laukė Kalėdų Senelio padėjėjas Nykštukas, kuris buvo pasiruošęs pasidalinti žiniomis, kaip senovėje buvo gaminami kalėdiniai žaisliukai iš gamtinių medžiagų. Nei vienos šventės nepraeina be Kalėdų eglutės, kuri daugelio tautų yra laikoma gyvybės ir atsinaujinimo jėgos įsikūnijimu, kaip amžinai žaliuojantis medis. Labai seniai, kai nebuvo tokio plataus kalėdinių dekoracijų pasirinkimo, žmonės eglutę puošdavo tuo, ką rasdavo gamtoje. Pagrindinis ir neatsiejamas nuo Kūčių stalo buvo šienas, kurį dėdavo po staltiese, o ryte išdalindavo gyvuliukams. Taip pat kiekvienas šeimos narys po Kūčių vakarienės traukdavo šiaudą ir žiūrėdavo, koks jo laukia likimas: jei šiaudas ilgas, tai ir gyvens ilgai; jei trumpas ir išsišakojęs, tai laukia sunkūs ir iššūkių nestokojantys metai.

Dabar ši tradicija nyksta, kaip ir kalėdinių žaisliukų gaminimas iš šieno. Šįkart mokiniai turėjo galimybę ne tik paliesti, užuosti, bet ir patys dekoravo žaisliuką gamtinėmis medžiagomis, kurį galės pasikabinti savo namuose. Nuostabusis Kalėdų Senelio padėjėjas Nykštukas ne tik priminė vaikams, kokios senovėje būdavo tradicijos, bet ir vos spėjo atsakinėti į klausimus, kuriuos gudriai uždavinėjo išmaniosiose technologijose „pasikaustę“ pirmos klasės mokiniai. Ir tikriausiai pati smagiausia susitikimo dalis buvo ta, kai po kruopštaus darbo vaikai galėjo pabūti animatoriais (personažais). Na, ir kaip mes be dovanų. Gerasis Nykštukas perdavė nuoširdžiausius linkėjimus nuo Kalėdų Senelio ir, žinoma, maišelį dovanų. Ir tikrai nepamiršo pasakyti, kad čia jie visada laukiami ir bet kada gali sugrįžti.

Gera šalia turėti puikius kaimynus, kurie visada prisijungia prie bibliotekos planuojamų veiklų ir padeda jas įgyvendinti taip, kad vaikams čia norisi grįžti.

Visiems jaukių, šiltų artėjančių švenčių, būkite savimi, siekite savo svajonių, nes jos tikrai išsipildys, reikia tik labai, labai norėti.

Autorės archyvo nuotraukos