Tomas POCIUS
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras
Kaip tapti gamtos detektyvu?
Gamtos detektyvai dirba
Ar žinote, kad 2022 metais į gamtą išsiruošė daugybė aistringų gamtos tyrinėtojų? Praėjusį rudenį prasidėjo naujas pažintinių žygių projektas „Gamtos detektyvai“, kurį inicijuoja Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, o vykdo Gamtos paveldo fondas ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Žygiuose kviečiamos dalyvauti miestų ir kaimų bendruomenės visoje Lietuvoje: šeimos su vaikais, mokytojai su mokiniais, ar tiesiog tie, kurie nori sužinoti daugiau apie gamtą.
Šiuo projektu žygių dalyvius siekiama sudominti gamtoje mus supančia biologine įvairove, saugomomis augalų, gyvūnų ir grybų rūšimis, taip pat supažindinti su Lietuvos ir Europos invazinėmis rūšimis, paaiškinti šių atėjūnų natūralioms buveinėms daromą žalą. Invazines rūšis griežtai draudžiama auginti, dauginti, naudoti arba mainyti, laikyti, veisti, vežti ar paleisti į aplinką. Todėl visų pirma, šiuos organizmus svarbu pažinti ir sugebėti atskirti nuo natūraliai Lietuvoje gyvenančių gyvūnų ir augalų.
Į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ar grybų sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąją knygą, įrašyti 566 reti ir nykstantys organizmai. Kiekvienai rūšiai grėsmę kelią skirtingos priežastys, tokios kaip cheminė tarša ar invazinių rūšių plitimas, tačiau dauguma jų kenčia nuo žmonių ūkinės veiklos sukelto natūralių buveinių nykimo. Plačiau pasidomėti apie kiekvieną iš saugomų rūšių galite atsivertę skaitmeninę Lietuvos raudonosios knygos versiją: https://gamtosknyga.lt/leidinys/lietuvos-raudonoji-knyga/
Daugiau sužinoti apie Lietuvos invazines rūšis galite šiame elektroniniame leidinyje: https://am.lrv.lt/uploads/am/documents/files/Gamtos%20apsauga%20ir%20mi%C5%A1kai
/Gamtos%20apsauga/Invazin%C4%97s%20r%C5%AB%C5%A1ys
/Invazines%20rusys%202017%20vidus.pdf
O čia rasite visą aktualią informaciją apie Europos Sąjungos invazines rūšis: https://am.lrv.lt/lt/veiklos-sritys-1/gamtos-apsauga/invazines-rusys
/sajungai-susirupinima-kelianciu-invaziniu-svetimu-rusiu-sarasas-ir-i-ji-irasytu-rusiu-naudojimo-reglamentavimas-europos-sajungos-invaziniu-rusiu-sarasas
„Gamtos detektyvų“ gidas Tomas Pocius žygio dalyviams ne tik siekia pristatyti ir papasakoti apie kiekvieną miško kelyje sutiktą į saugomų ar invazinių rūšių sąrašą įrašytą organizmą – augalą, gyvūną ar grybą, bet ir moko naudotis nemokama piliečių mokslo platforma iNaturalist, kuri padeda savarankiškai pažinti biologinę įvairovę. Visiems prieinama mobiliojo telefono programėlė iNaturalist leidžia atpažinti nufotografuotų organizmų rūšis, o tuo pačiu jos vartotojai tampa biologinę įvairovę tyrinėjančių mokslininkų padėjėjais, nes renka mokslui naudingus gamtinius duomenis. Platforma iNaturalist dalyviams teikia galimybę komunikuoti ir su kitais Lietuvos ir užsienio gamtininkais, įvairių organizmo grupių specialistais, kurie padeda identifikuoti surastus organizmus.
Žygių organizatoriai tikisi, kad, net ir renginiams pasibaigus, dalyviai ir toliau savarankiškai keliaus į gamtą bei naudodamiesi išmaniąja iNaturalist programėle fiksuos biologinės įvairovės, o ypač invazinių rūšių paplitimo, duomenis. Šiuose puslapiuose pateikti žemėlapiai, kuriuose gamtos mylėtojai gali nuolat teikti informaciją apie visoje šalyje atliktus invazinių rūšių stebėjimus:
https://www.inaturalist.org/projects/lietuvos-invaziniai-augalai
https://www.inaturalist.org/projects/lietuvos-invaziniai-gyvunai
Praėjusį rudenį „Gamtos detektyvų“ žygiai jau įvyko Talšos parke (Šiauliuose) ir Markučių parke (Vilniuje). Abiejų žygių metu dalyviai nufotografavo ir pažino apie septyniasdešimt gyvūnų ir augalų rūšių. Taip pat gyvai stebėjo kelias dažniausiai teritorijoje aptinkamas invazines augalų rūšis: kanadines rykštenes, vienmetes šiušeles, uosialapius klevus ir kitas, su jomis susipažino artimiau ir tikrai atkreips dėmesį, kai pamatys kitose Lietuvos vietose. Žygių metu aptiktų rūšių sąrašus bei stebėjimų koordinates galite pamatyti šiame puslapyje: https://www.inaturalist.org/projects/gamtos-detektyvai. Šį biologinės įvairovės sąrašą žygio dalyviai ir kiekvienas norintis gali ir toliau pildyti apsilankę minėtuose parkuose.
„Gamtos detektyvų“ projektas vėl pradės aktyvią veiklą 2023 metų pavasarį ir iki vasaros vidurio surengs dar 28 pažintinius žygius įvairiose Lietuvos vietose. Jei jūs ir jūsų bendruomenės nariai norite išmokti tyrinėti gamtą išmaniosiomis technologijomis bei sustiprinti žinias apie saugomas ar invazines organizmų rūšis, aptinkamas dažnai lankomuose miestų parkuose ar saugomų teritorijų pažintiniuose takuose, praneškite tai žygių organizatoriams el. pašto adresu tomas.pocius@lmnsc.lt.
Projekto veiklą galite sekti „Gamtos detektyvų“ Facebook puslapyje: https://www.facebook.com/GamtosDetektyvai.
Autoriaus archyvo nuotraukos