Vytautas EIDĖJUS
Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcijos vyr. specialistas

Jei švęsti, tai švęsti kūrybiškai!

Renginių metu...

Mažutės šalies – Lietuvos – įvairovė stulbina. Žmogaus gyvenimo gali nepakakti vien pačioms gražiausioms, įdomiausioms vietoms pažinti. Keliaudami būtinai susidursite su saugomomis teritorijomis – gražiausiais valstybės paveldo brangakmeniais, išsibarsčiusiais po visą Lietuvą. Nacionaliniai ir regioniniai parkai yra atviri žmonėms, jie siūlo pažinimą, pramogas, poilsį, skatina atrasti Lietuvos grožį ir jį pamilti.

Šiemet sukanka 25 metai kai įsteigtos saugomos teritorijos – regioniniai parkai. Bet ar tikrai visi žinome ką ir kaip saugome regioniniuose parkuose?

Šią reikšmingą datą Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija pakvietė mokyklų bendruomenes švęsti kartu. Direkcijos darbuotojai aplankė 11 ugdymo įstaigų, esančių Sartų ir Gražutės regioninių parkų ir gretimose teritorijose. Ugdymo įstaigose skaityta interaktyvi paskaita „Aš – gamta! Užeikite“. Paskaitose dalyvavo per 750 mokinių ir mokytojų.

Nuotaikingoje paskaitoje moksleiviai susipažino su šalies saugomomis teritorijomis, išskirtinėmis Sartų ir Gražutės regioninių parkų vertybėmis. Vaikams buvo pristatyti unikalūs antalieptiškio Zenono Striškos inkilai voverėms, miegapelėms, šikšnosparniams ir kitiems gyvūnams. Paskaitoje mokiniai prisilietė(!) prie nuodingojo Sasnovskio barščio, sužinojo, kiek sveria mažutė į Lietuvos raudonąją knygą įrašyta Žvirblinė pelėda, išmoko nuspėti miške sutikto briedžio nuotaiką! Drąsiausi mokiniai paskaitos metu varžėsi viktorinoje „Valgoma-nevalgoma“, kurioje mėgino atspėti, kurios uogos yra nuodingos, o kurios – tinkamos uogienei.

Po paskaitų mokiniams buvo suorganizuotos kūrybinės komiksų apie gamtą dirbtuvės. Dirbtuvėlių metu mokiniai gvildeno žmogaus sukeltas vietines ir pasaulines ekologines problemas, susipažino su komiksų kūrybos procesu, mokėsi vaizdais papasakoti istoriją. Pradinių klasių mokiniai kūrė komiksų plakatus piešdami, o vyresnių klasių – fotografuodami. Fotografijose vaikai tapo linksmais savo komiksų personažais, ugdančiais atsakingą elgesį gamtoje.

Vėliau mokiniai, padedami informacinių technologijų mokytojų ir parko specialistų, redagavo fotografijas ir iš jų sumaketavo nuotaikingus komiksų plakatus.

Paskutinis Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcijos specialistų vizitas, skirtas kūrybiškai paminėti regioninių parkų 25-metį, vyks balandžio 26 d. Visagino Žiburio pagrindinėje mokykloje, o kūrybiškiausių komiksų autoriai bus apdovanoti nepamirštama kelione Šventąja.

Autoriaus nuotraukos