Vytautas EIDĖJUS
Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcijos vyriausiasis specialistas

Jaunieji komiksų kūrėjai…

... ir jų nuotykių kupina diena, kai susitiko Sartų ir Gražutė regioninių parkų direkcijoje

Eneli Klumbytės komiksas

Galiu lažintis, jei jums reikėtų papasakoti patį linksmiausią nuotykį, tai jis greičiausiai bus nutikęs gamtoje. Nes tik miške galima sutikti lėtapėdį briedį, iki juosmens prasmegti juodame pelkės akivare, o sraunioje upėje pasigalynėti su stipruoliu upėtakiu! Jei bent kartą teko stovyklauti su draugais prie ežero ir ragauti košės, kvepiančios laužo dūmais, – patirtų emocijų niekada nepamiršite!

Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija gegužės 19 d. šešiasdešimčiai mokinių, juos lydėjusioms mokytojoms bei tėveliams padovanojo dar vieną įspūdingą nuotykį – Sartų regioninio parko lankytojų centre įvyko mokinių komiksų apie gamtą konkurso „Vieną kartą gamtoje…“ baigiamasis renginys. Parkų direktorius Saulius Mažiulis nuoširdžiai džiaugėsi komiksų įvairove.

„Esu maloniai nustebintas darbų atlikimo technika ir komiksuose atskleistų aplinkosaugos temų įvairove. Organizuodami komiksų konkursą, siekėme ne tik lavinti kūrybinius gebėjimus, bet ir ugdyti ekologinį mokinių sąmoningumą, skatinti mokykloje mokomų dalykų integraciją“, – sako S. Mažiulis.

Komiksų konkurse dalyvavo 233 mokiniai, kuriuos ruošė 40 mokytojų, taip pat paminėtina, kad per 200 mokinių iš Zarasų, Rokiškio, Ignalinos ir Utenos rajonų mokyklų dalyvavo direkcijos darbuotojų organizuotuose komiksų apie gamtą kūrybinėse dirbtuvėse. Konkurse aktyviausiai dalyvavo ir puikius komiksus paruošė Vilniaus Abraomo Kulviečio gimnazijos, Kauno Juozo Grušo meno gimnazijos, Kauno Jėzuitų gimnazijos mokiniai, Visagino „Verdenės“ gimnazijos mokiniai. Konkursui pateiktus darbus vertino komisija – Dusetų meno mokyklos mokytojai ir dailininkai Svetlana Raugienė, Romualdas Pučekas, Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcijos darbuotojai. Darbai vertinti atsižvelgiant į komikso turinio aplinkosauginį aktualumą, darbo emocinį paveikumą ir praktinę galimybę panaudoti visuomenės ekologiniame švietime.

… Nedidelėje Sartų regioninio parko lankytojų centro konferencijų salėje ant sienų vos tilpo mokinių sukurti komiksai. Originaliuose darbuose panaudotos ne tik tradicinės piešimo priemonės, bet ir gamtinės medžiagos, šiukšlės, iškarpos, mokinių sukurtos nuotraukos. Taip pat konkursui buvo pateikti ir darbai, kurie parengti specialiomis komiksų kūrimo programėlėmis. Renginyje dalyvavę mokiniai džiaugėsi, kad kurti komiksus buvo įdomu.

„Komiksus kuriu jau senai, bet tik šio konkurso dėka galėjau juos parodyti draugams ir mokytojams. Norint vaizdais papasakoti istoriją, reikia ne tik gebėjimo piešti, bet ir geros idėjos“, – sakė pirmos vietos laimėtoja, Vilniaus geležinkelio transporto ir paslaugų mokyklos moksleivė Ina Krukauskaitė.

Renginyje taip pat viešėjo dvi garsiausios lietuviškų komiksų jaunimui kūrėjos – Gerda Jord ir Milda Anušauskaitė. Komiksų kūrėjos supažindino dalyvius su šiuo unikaliu medijų žanru, pristatė komiksų atsiradimo istoriją, papasakojo kaip jos ir kiti menininkai kuria komiksus gamtos tema. Moksleivius įkvėpė, beveik bendraamžių, G. Jord ir M. Anušauskaitės pranešimas kurti komiksus – po paskaitos lektores užgriuvo žingeidžių mokinių klausimai.

Renginio metu konkurso nugalėtojai buvo apdovanoti direkcijos įsteigtais prizais ir diplomais. Už kūrybiškiausius ir originaliausius komiksus apdovanotos pirmų vietų laimėtojos Ugnė Rimkutė, Giedrė Pavydytė, Vakarė Raškinytė, Mintė Vaitkevičiūtė ir Ina Krukauskaitė.

Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija po gražios apdovanojimų ceremonijos dalyviams dovanojo ekskursiją po saugomas teritorijas. Ekskursijos metu aplankyta Dusetų meno galerija, Salako bažnyčia, V. Žilinskienės Jūrų muziejus, būta žygio Šavašos pažintiniu taku, kuriame vaikų laukė ne tik tūkstančio uodų armija, bet ir ant laužo Antalieptės kaimo bendruomenės šeimininkių kepti firminiai aukštaičių blynai.

Autoriaus archyvo nuotraukos