Ir jūrų lapė, ir jūrų ežiukas, ir…
Žvilgsnis į Jūrų muziejų Salake
Vida ŽILINSKIENĖ
Visiems žinomas Klaipėdoje, Smiltynėje, esantis Lietuvos jūrų muziejus. Visiems žinomas faktas, jog gilioje senovėje Lietuvos vietoje būta jūros. Tad visiems žinotina, jog ir Zarasų rajone, Salake, turi teisę būti muziejus, kuris taip ir vadintųsi „Jūrų muziejus Salake“. Juoba, jog gražiajame Zarasų krašte nūnai esama ir marių, ir daugybės ežerų. Juoba, jog tokį muziejų įžiebė vietos pedagogė Vida Žilinskienė. Nuostabioji entuziastė, visus įtikinusi, jog kadaise jūros dugnas buvo ir Zarasų kraštas. Tai tiesiog liudytų Salake vaiko visai neseniai aptiktas ne akmenėlis, o suakmenėjęs koralas!..
„Lentynoje kiurksanti kriauklė šakotasis mureksas yra pati seniausia, anksčiausiai gauta dovana mano kriauklių kolekcijoje. Ši kriauklė buvo namuose vietoje peleninės, tačiau rūkorių nebuvo, tad kriauklė pasitarnavo visai ne kaipo peleninė, – pasakojo senoji pedagogė Vida Žilinskienė. – Buvau tiesiog grobuonė – viską čiupdavau, kas susieta su jūra. Tik gal kiek vėliau sužinojau, jog, tarkime, iš kriauklės, vadinamos purpuriniu mureksu, ir šiandien daromi kuo geriausi ir brangiausi dažai, kurie naudojami popiežiaus drabužių dažymui“.
Kolekcininkė minėjo ir kitokius egzotinius dalykus, kaip, tarkime, prie Gvinėjos galima prisirinkti, prisižvejoti tam tikrų jūros gyventojų, kurių kaulai išlipus į krantą pasitarnauja kaip pinigas… Jei jau kiek susižeidei, tarkime, ranką, susmulkink kriauklę sepiją, pabarstyk – tikrai padės. Taip jūrininkai patarę. Tik nereikia supainioti su mureksu – vienu iš nuodingiausių jūrų gyvūnų, kurių nuodai, nors ir nedidelis kiekis, žmogui jokios vilties išgyventi nesuteikiantys. Net ir murekso kriauklėje lieka nuodų, tad ir ji yra nuodinga.
… Pedagogė Vida Žilinskienė sakė, jog jai toks muziejus buvęs labai reikalingas švietimo tikslams, nes daugelis atvykstančių vaikų težiną: jūra naudinga tuo, jog joje galima pliuškentis, o pavojus iš vandenų – rykliai ar piranijos… Kol nuvažiuos kas į Klaipėdą, į Lietuvos jūrų muziejų, pravartu čia, Salake, viską kur kas detaliau moksleiviams aiškinti. Pradžiai maga žinoti, jog iš kai kurių kriauklių galima marškiniams kuo nuostabiausias sagas pasidaryti arba padengti armonikų klavišus!..
„Kolekcionuoti visa tai, kas susieta su jūra, pradėjo dar 1963 metais. Tada bendradarbė padovanojo vėduoklinį koralą ir nedidelę tritono kriauklę. Toji labai patiko, tad pradėjau pirkti kriaukles net ir parduotuvėse, kaipo suvenyrus“, – pasakojo kolekcijų savininkė.
Kai jau tokia liga susirgusi, puolė visi jai kriaukles dovanoti. Žiū, jau ir prisikaupė apie 300 eksponatų: kriauklių, koralų, jūros žvaigždžių… Tada Zarasų rajono turizmo centras paskelbė šią kolekciją lankytina vieta, išleido net lankstinuką „Jūrų muziejus Salake“. Tuoj pasirodė ir lankytojai – moksleiviai, turistai… Pagalbon tada kibo Vidai ir sūnėnas Boleslovas, kuris dirbo tolimojo plaukiojimo žvejybiniame traleryje – surinko daug koralų, žuvų, žvaigždžių, kriauklių… Labiausiai Boleslovui dėkinga už kolekcijoje atsiradusias sudžiovintas žuvis – rajas, piranijas, rykliukus, žuvis skraiduoles… Pamato lankytojai ir jūrų lapę (deja, jos tik uodega), ir jūrų ežiuką, ir jūrų arkliuką, ir žuvį-kardą, ir žuvį-pūslę, ir… Kolekcijos pilnėjo… Jas papildydavo ir kai kurie lankytojai, Salako ir kitų vietovių gyventojai. Taip kolekcijoje atsirado įvairių jūrų, vandenynų (išskyrus Arkties vandenyną) gyventojų, kuriems Salakas – kuo puikiausia vietelė.
Beje, iš vienos žuvies-kardo padarytas tikras kardas, kuris jauniesiems muziejaus Salake lankytojams yra tikrų tikriausias atradimas… Paskui jau gali suskaičiuoti ir ryklio dantis, įsitikinant, kiek jų daug, kokie jie savotiški…
„Labiausiai mažuosius nustebinu, jog rykliui visai nereikia kreiptis į niekur dėl dantų gydymo, šiai žuviai net ir nulūžę dantys paprasčiausiai atauga“, – ir šmaikštavo, ir faktus klojo Vida Žilinskienė, primindama, jog Afrikoje vaikai futbolą žaidžiantys pasinaudodami žuvimi-pūsle, kai šis gyvis išmetamas į krantą ir žūsta.
„Daugeliui eksponatų tiktų ir pavadinimas „Pirmajai mokytojai“, – iš vaikų, jų tėvelių gautas dovanas Jūrų muziejui apibūdino senoji pedagogė Vida Žilinskienė, sukaupusi apie 4500 jūrinių eksponatų.
Be jų dar turi surinkusi ir kitokios mokymui skirtosios medžiagos, pradedant nuo augalijos, baigiant vulkaninės lavos pavyzdžiais. Turi Vida Žilinskienė savo kolekcijoje ir Lietuvoje iš žemės gelmių gaunamų naudingųjų iškasenų visus pavyzdžius.
… Atsisveikinant su Vida Žilinskienė pamaniau, jog Salake, lyg ir provincijoje, būta ir esama nuostabių pedagogų, kurie atveria pačias erdviausias langines įvairiausiuose languose į gamtą.
Augusto Uktverio nuotraukos