Romas KUPČINSKAS
JMBB „Miško meistreliai“ vadovas

Inkilai žvirblinėms pelėdoms

Jaunasis miško bičiulis Emilis Žemgulis iškėlė inkilą žvirblinei pelėdai

Per moksleivių atostogas Panevėžio „Ąžuolo“ progimnazijos jaunųjų miško bičiulių būrelio „Miško meistreliai“ nariai sukalė inkilus žvirblinėms pelėdoms.

Žvirblinė pelėda yra labai reta ir įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą. Sveria apie 70 gramų ir yra mažiausia iš sutinkamų Lietuvos pelėdų rūšių. Tai sėsliai gyvenantis paukštis, sutinkamas senuose spygliuočių miškuose. Lizdui vietą pasirenka medžiuose, dirbtinai sukurtose ertmėse. Tai gali būti inkilas ar genio iškaltas uoksas. Į inkilą būtina įpilti medžio drožlių ar pjūvenų, nes pelėdos pačios lizdo nekrauna.

Siekiant prisidėti prie šios rūšies išsaugojimo, sukaltus inkilus nuvežėme į Žaliojoje girioje esančią Paežerio girininkiją. Mus pasitiko ir inkilus iškelti padėjo girininko pavaduotojas Edmundas Blauzdžiūnas. Jauniesiems gamtos draugams miškininkas papasakojo apie žvirblines pelėdas, jų paplitimą Lietuvoje. Pamokė kaip saugiai ir teisingai kelti inkilus. Perspėjo, kad šiemet visuose iškeltuose inkiluose dar neapsigyvens pelėdos, nes jos ilgai ieško tinkamos vietos.

Smagu, kad ir mes, jaunieji miško bičiuliai, galėjome savo darbais prisidėti prie retų paukščių rūšių išsaugojimo, įgijome daugiau žinių ir smagiai praleidome laiką gamtoje.

Romo Kupčinsko nuotraukos