Įkūrė Sraigių sodą
Renginio metu...
Minint Pasaulinę kurčiųjų dieną, daugiausia visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio sulaukė Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinėje mokykloje (PKNPM) atidarytas Sraigių sodas. Jo autoriai – savanoriai, prie daugiabučio (Nendrės g. 10) Debesų sodą sukūrę Gintautas ir Aldona Šimkai.
Šių žmonių pastangomis mokyklos teritoriją papuošė japoniško stiliaus gėlynuose pasodinti 200 dekoratyvinių augalų, kurie dera prie įvairaus dydžio akmenų ir improvizuoto skruzdėlyno. Svečių akis traukė „čiurlenantis“ akmeninis upelis bei naujosios sodo gyventojos – 3 akmeninės sraigės. Šis grožis naktį būna apšviestas.
„Kodėl sraigės?“, – kai kas pasiteiravo.
Atsakydama į tai PKNPM direktorė Danutė Kriščiūnienė paaiškino, jog toks sprendimas buvo priimtas neatsitiktinai: „Mokykloje mokosi klausos negalią turintys vaikai. Neurosensorinis sutrikimas išsivysto dėl vidinės ausies pakenkimo sraigėje arba centrinėje klausos analizatoriaus dalyje. Todėl šis simbolis ir pasirinktas“. Akmenines sraiges sukūrė panevėžietis skulptorius Kęstutis Krikščiūnas. Jis pažadėjo, kad iki 2018 m. rugsėjo, kai mokykla minės veiklos 25-metį, naujajame sode jau gyvens 25 sraigės.
„Sraigių sodo“ atidaryme po iškilmingo juostelės perkirpimo ir gėlyno apjuosimo trispalve, mokyklos direktorė išreiškė nuoširdžią padėką G. ir A. Šimkams, kurie savanoriškai už savo lėšas sukūrė visą mokyklos teritoriją puošiančių alpinariumų kompleksą.
„Nežinau net kokiais žodžiais dėkoti už tokį didžiulį atsidavimą, tokių žmonių gyvenime nedaug teko sutikti“, – pažymėjo mokyklos vadovė.
PKNPM mokosi 60 mokinių, bendrabutyje gyvena 35 mokiniai, atvykę iš įvairių Lietuvos miestų ir rajonų, į namus grįžtantys tik savaitgaliais ir švenčių dienomis.
Pasak mokyklos direktorės D. Kriščiūnienės, tokiais ir panašiais projektais siekiama, kad ugdytiniai patirtų pažinimo džiaugsmą, suvoktų gamtos vientisumą ir harmoniją.
Konferencijoje – dėmesys kurtiesiems ir gestų kalbai
Dar vienas šiai progai skirtas solidus renginys – konferencija „Kurtumas – ne kliūtis“, vyko vienoje didžiausių kultūros erdvių Panevėžyje – G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Pranešimus skaitė PKNPM direktorė D. Kriščiūnienė, mokytojai Lijana Čiplienė, Ramūnas Kabelis, Vilius Glušokas, auklėtoja Rūta Morozienė. Dalyvius ir svečius sujaudino lietuvių gestų kalba skaitytas eilėraštis „Gulbė nebylė“ (autorė G. Sutkuvienė), kurį skaitė mokytoja L. Čiplienė su ketvirtoke dukra Justina Čiplyte.
Jau tapo tradicija, kad per visus renginius vedamos gestų kalbos pamokėlės girdinčiųjų auditorijai. Šį sykį jas vedė direktorė D. Kriščiūnienė ir mokytojas bei bibliotekininkas V. Glušokas.
Konferencijos uždarymo akcentu buvo PKNPM 10 klasės mokinio K. Telišausko ir Panevėžio kurčiųjų reabilitacijos centro meno trupės „Virpesys“ (vadovė Genovaitė Sipavičienė) atlikta imitacinė daina „Mūsų dienos kaip šventė“.
Renginio metu konferencijos dalyviai galėjo apžiūrėti kurtiesiems skirtų leidinių Lietuvoje ir pasaulyje bei mokymo priemonių parodą. Ypač daug dėmesio buvo skirta Lietuvos kurčiųjų draugijos mėnraščio „Akiratis“ eksponavimui.
Džiugino prasmingi susitikimai ir vertingos dovanos
Tuo kurčiųjų savaitei skirti renginiai nesibaigė. Kitą dieną mokyklos bendruomenė buvo pakviesta į dokumentinio filmo ,,Šaligatvis“ premjerą bei susitikimą su panevėžiečiu filmo autoriumi ir režisieriumi Juliumi Dautartu. Mokytojai ir mokiniai stebėjo kino baladę apie senąjį Lietuvos kaimą. Susirinkusiems malonius išgyvenimus kėlė Žvirblėnų kaimo gyventojų Kamilės ir Kazimiero pasakojimai, jų įvairiais metų laikais dirbami darbai, bendravimas…
Šiai progai taip pat buvo skirtas renginys – susitikimas su kolegomis bei ugdytiniais iš Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro. Vyko tolerancijos ir empatiškų socialinių santykių ugdymo formavimo renginys „Supraskime kurtumą ir būkime kartu“. Abiejų įstaigų mokiniai žiūrėjo australų filmą apie kurtumą ir bendravimą su klausos negalią turinčiu asmeniu. Po to diskutavo aktualiais klausimais. Vėliau mokiniai apžiūrėjo mokyklą, mokėsi lietuvių gestų kalbos daktilės ir gestų apie gamtą.
Mokyklos bendruomenę su dovanomis šią savaitę aplankė VĮ „Panevėžio regiono keliai“ saugaus eismo specialistai, kartu su Panevėžio VPK kelių policijos tarnybos policininkais ir vaikų draugu Amsiu. Jie dar sykį priminė mokiniams apie saugumą gatvėse ir keliuose, pėsčiųjų perėjas, šalmų ir šviesų svarbą dviračio vairuotojams ir negailėjo dovanų: įvairių juostinių bei pakabinamų atšvaitų, knygų apie saugų eismą. Geriausiai į klausimus atsakęs 5 klasės mokinys Karolis Janikūnas dovanų gavo net dviratininko šalmą.
Negalima nepasidžiaugti viena didžiausių dovanų, kurios sulaukta per Kurčiųjų savaitę – tai UAB „Domus Lumina“ dovanotais langų roletais (per 640 Eur), kurie nuo saulės spindulių apsaugos trečio aukšto mokyklos langus. Tiesa, roletai sumontuoti tik daliai langų, tačiau „Sraigių sodo“ atidaryme dalyvavęs šios bendrovės kokybės vadovas Mantas Kelpšas žadėjo bendradarbiavimą bei paramą mokyklai ir ateityje.
„Džiugu, kad šią savaitę kurčiųjų bendruomenei neliko abejingi ir visuomenės atstovai. Mokykloje lankėsi LR Seimo narys Povilas Urbšys ir jo padėjėja Gema Jurgelevičienė, Panevėžio miesto pedagogų švietimo centro direktorė Asta Malčiauskienė, Neformalaus suaugusiųjų švietimo metodininkė Renata Stančikienė, mokinių tėvai (globėjai, rūpintojai)“, – sakė mokyklos vadovė.
Už nuoširdų bendradarbiavimą ir paramą Pasaulinės kurčiųjų dienos proga mokyklos direktorė D. Kriščiūnienė nuoširdžiai dėkojo: UAB „Domus Lumina“ Panevėžio padaliniui, AB „Panevėžio keliai“, AB „Panevėžio keliai“ stebėtojų tarybos pirmininkei Rasai Juodviršienei, Naujamiesčio dekoratyvinių augalų ūkio vadovams Sigitai ir Sigitui Pūrams, bendrasavininkams Laimai Vertelkienei ir Kazimierui Čepuliui, UAB „LEDinė“ šviesa vadovui Regimantui Rimkevičiui, Panevėžio kurčiųjų reabilitacijos centro meno vadovei Genovaitei Sipavičienei, ŽŪB „Vaišvilčiai“ vadovui Aidui Racevičiui, J.Mingailienės firmai „Cemitas“, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkei Loretai Masiliūnienei, Švalbonų šeimai, Justinui Morozui, vyr. auklėtojui Artūrui Juknevičiui, mokytojui ir auklėtojui Ramūnui Kabeliui, Ignui Bačeliui, skulptoriui Kęstučiui Krikščiūnui, UAB „Vitaka ir Ko“ vadovui Alvydui Krikščiūnui, „Vaizdų juosta“ direktoriui Albertui Petrauskui, 5 kl. mokiniui Rimvydui Ramondui, 6 kl. mokiniui Žygimantui Vaiciekauskui, mokyklos darbuotojoms Vidai Jasėnienei, Daliai Jurevičienei ir Genovaitei Maldūnienei bei Gintautui ir Aldonai Šimkams, paskelbtiems gėlyno karaliais – už puikią iniciatyvą, kūrybines idėjas ir neišsenkantį entuziazmą, tvarkant ir puoselėjant mokyklos aplinką.
Autorės archyvo nuotraukos