Dovilė EŽERINSKIENĖ
Lietuvos zoologijos sodo Komunikacijos ir edukacijos skyriaus vedėja

Gyvūnai: jausmų kalba

Meilė tvyro ir Lietuvos zoologijos sode

Agaporniai

Šv. Valentino arba meilės dieną vieni kitus apdovanojame dėmesiu bei dovanomis, atskleidžiame slapčiausias meilės paslaptis ir jausmus. O kaip meilėje prisipažįsta gyvūnai? Kas                   porą išsirenka visam gyvenimui, o kas linkęs būti vienišiumi? Kokios meilės išraiškos pasireiškia tarp Lietuvos zoologijos sodo gyvūnų?

Skirtingi gyvūnai skirtingai parodo meilę. Plėšriųjų gyvūnų karalystėje vasario mėnesis – poravimosi piko laikotarpis. O poruotis kviečiama itin garsiai – staugiant ir kaukiant. Lietuvos zoologijos sodo gyventojai arktiniai vilkai (lot. Canis lupus arctos) net nedvejodami demonstruoja savo balso stygų galią. Nuo jų neatsilieka ir didžiosios katės – amūriniai tigrai (lot. Panthera tigris altaica) ir snieginiai leopardai (lot. Uncia uncia). Pastarieji, snieginiai leopardai Venla, Serko ir Dokas, nors ir atskirti vienas nuo kito, bet jausmus išreiškia murkdami ir šnypšdami besisukiojantys palei vienas kito voljero šonus. O amūriniai tigrai – Edas ir Norda, nepaliauja riaumoti meilės serenadas vienas kitam.

Mažieji paukščiai vienas kitą meilės kalba kviečia čirkšdami, o didieji, kaip antai, didieji apuokai (lot. Bubo bubo) ūbaudami. Lietuvos zoologijos sode esantys didieji apuokai savo ūbavimu praneša apie užimtą teritoriją, kurioje netrukus, rengsis dėti kiaušinius ir perėti jauniklius. Kiti didieji paukščiai – baltųjų pelėdų (lot. Nyctea scandiaca) patinai patelėms rodydami dėmesį ir siekdami užkariauti jų širdis atneša ir padovanoja sugautą grobį. O spalvotieji agarporniai (lot. Agapornis) nuolat būna poromis ir anglų kalboje net vadinami „meilės paukščiais“ (ang. Lovebirds).

Keisti viliojimo ypatumai. Meilės išraiška gali būti ne tik graži ir savaime suprantama, bet ir kelianti nuostabą. Kanopinių šeimos atstovai – ožiai (lot. Capra hircus), patelių vilioti neina „nepasikvepinę“ savo šlapimu. Meilės išraiška gali nustebinti ir šaltakraujai gyvūnai. Gyvatės (lot. Serpentes) poruojasi pavasarį laikydamosios gausios draugijos. Bet prieš tai gyvačių patinai kovoja dėl patelės, o kovoje patinai tarsi susisuka į spiralę. Gyvūnai skirtingi, tad ir jausmų kalba išreiškiama savitai.

Autorės archyvo nuotraukos