Lina MISIULYTĖ
Pagramančio regioninio parko kultūrologė

Grįžtančiuosius pasitinkant

Girininkas Vidas Jasaitis talkina...

Kovo mėnesį tradiciniame kalendoriuje gausu dienų, skirtų paukščių sutiktuvėms. Viena iš jų (kovo 10-oji) buvo 40-ies paukščių diena. Keturiasdešimties paukščių diena vadinama todėl, kad apytikriai tiek paukščių rūšių iš Lietuvos išskrenda žiemoti į svetimas šalis, o pavasarį sparnuočiai grįžta į gimtinę.

… Tapo gražia tradicija pasitikti sugrįžtančius paukščius Pagramančio regioniniame parke, vis pasirenkant kitą girininkiją. Šį kartą su Pagramančio pagrindinės mokyklos pradinukais ir jų mokytojomis Lina Šimkūniene ir Reda Ežerinskiene lankėmės Balskų girininkijoje.

Mus pasitiko girininkas Vidas Jasaitis. Jaukioje aplinkoje jis supažindino su miškininko profesija, parskrendančiais paukščiais, girininkijos draustiniais, rekreacinėmis vietomis. Po paskaitos girininkas išskubėjo į mišką, o mes kartojome paukščių pavadinimus, karpėme paukščių siluetus ir iš jų gaminome žaisliukus. Mokiniai jais papuošė girininkijos kieme augančią skarotą eglutę.

Grįžęs girininkas mokė kaip įkelti inkilus į medį, iš ko juos pagaminti.

„Inkilai gali būti gaminami iš įvairių medžiagų: medinės lentos, medžio trinkos, molinių vamzdelių, cemento ir pjuvenų mišinių. Inkilų specialiai dažyti ar impregnuoti nereikėtų. Inkilai turėtų būti keliami ne žemiau kaip 2 m aukštyje (geriau – aukščiau) ir ne arčiau, kaip 30–50 m vienas nuo kito (nors varnėnai apsigyvena ir „bendrabutyje“). Į kokį medį kelti inkilą? Ne taip svarbu, svarbiau – patogus priskridimas, kad šakos netrukdytų. Inkilus atgręžti galima į visas puses, išskyrus šiaurę“, – žiniomis dalijosi girininkas.

Po žaidimų ir reikalingo darbo susėdome prie stalo. Čia ragavome žolelių arbatą, valgėme pyragaičius ir kitus saldumynus. Aptarėme ir pasidžiaugėme, jog 40-ties paukščių diena paminėta išradingai, gražiai ir smagiai. Padėkojome mokiniams, kurie pagamino paukščiukams patogius ir gražius namus, girininkui V. Jasaičiui – už skanias vaišes ir už šiltą priėmimą. O jis, savo ruožtu, pakvietė mus dar kartą atvykti į svečius, kai bus šilta – pavasarį, vasarą.

Prie visuotinės inkilų kėlimo akcijos prisijungė ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos Neformaliojo vaikų švietimo programos „Atrask Pagramančio regioninio parko vertybes“ mokiniai bei Pagramančio girininkijos girininkas Žydrūnas Samoška.

Kovo 21 dieną ne tik kėlėme inkilus, bet ir matavome medžių aukštį, storį, nustatinėjome miško amžių, medžių rūšis. Prisiminėme, kokia kovo mėnesio diena skirta vienam ar kitam paukščiui: kovo 4-oji – Kovarnių diena, kovo 19-oji – Pempės diena, kovo 25-oji – Gandro diena.

… Mylėkime savo krašto turtus, iš kurių – ir paukščiai giesmininkai, kurie mus džiugina savo čiulbėjimu…

Autorės archyvo nuotraukos