Rita BALSEVIČIŪTĖ
Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos kultūrologė
Griežiant armonikoms
Metelių regioniniame parke paminėta Pasaulinė aplinkos apsaugos diena
Metelių parapijos liaudiškos muzikos ansamblis „Metelys“ su šventės dalyviais
Dzūkija turtinga savo gamta, svečiai žavisi unikaliu kraštovaizdžiu, o šiltą vasaros dieną lankytojai ieško vietų prie ežerų, norėdami pailsėti. Metelių regioninio parko lankytojų centras įsikūręs prie vieno žinomiausių ir gražiausių Lietuvos ežerų – slėpiningosios Dusios, vadinamos Dzūkų mariomis. Birželio 8-ąją čia susirinko pulkas svečių ir vietinių žmonių į renginį „Dusios ežero turtai“, skirtą Pasaulinei aplinkos apsaugos dienai. Ir tikrai, gamta kiekvieną minutę mums turėtų vis daugiau rūpėti, nes kyla pavojus mūsų vaikų egzistencijai. Kaimo žmogus yra ne vien gamtos išnaudotojas, bet daugeliu atvejų yra jos gynėjas bei saugotojas. Organizatorių tikslas puoselėti gamtosauginį ugdymą, puoselėti etnokultūrines tradicijas.
Renginį pradėjo Metelių parapijos liaudiškos muzikos kapela „Metelys“ – su vadove Danguole Alksniniene grodami maršą viliojo lankytojus.
Atvykusius pralinksmino ir puikia gamta, lydima mūsų senolių padavimų, pasidžiaugė renginio vedėjos, tikros dzūkės Adeliukė ir Marceliukė. Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direktorius Paulius Čeponas, pasveikinęs susirinkusiuosius, akcentavo aplinkosaugos svarbą.
Renginio metu apie Metelių regioninio parko gamtą kalbėjo Metelių regioninio parko grupės patarėja Irma Maciulevičienė – visada mėgstama lankytojų, besišypsanti ir sunkumų nebojanti specialistė, puoselėjanti savo krašto tradicijas, vertinanti kaimo žmonių išmintį. Gamtininkai ir daug lankytojų ją žino kaip energingą balinių vėžliukų populiacijos saugotoją. Vėžliukų motina lankytojų vadinama Irma neįsižeidžia, kadangi tai jos kasdieninis darbas.
Guvios renginio vedėjos Adeliukė ir Marceliukė apie Dusios ežero turtus pakvietė papasakoti Metelių lankytojų centro administratorių Artūrą Pečkį. Lankytojai Artūrą žino kaip puikų edukatorių, pedagoginį talentą turintį specialistą. Tikriausiai todėl tą karštą vasaros dieną tiek mokinukų prigužėjo į lankytojų centro kiemelį. Daugybę užduočių atliekantis gamtininkas susirinkusiems paaiškino, kad kasmet Dusios pakrantėse peri įvairių rūšių antys, dančiasnapiai, klykuolės, gulbės, apyežerėse auga retieji augalai.
O kas gi labiau mylės savo kraštą su kalneliais ir ežerais (Dusia, Meteliu, Obelija), kažkada pievose aidėjusiomis naktigonių dainomis? Tai tik patys darbštieji dzūkai, meteliškiai. Daug padavimų, dainų, sakmių atklydo nuo naktimis kūrentų protėvių laužų. Ansamblio „Metelys“ vadovė Danguolė Alksninienė, vadovaudama šiam šauniam kolektyvui, pati kuria tekstus ir muziką. Moteris daug dirba, siekdama kuo giliau įprasminti tautosaką bei etnomuzikavimo tradicijas. Širdingieji dzūkai apdainuoja savo žemę, džiaugiasi ir didžiuojasi čia gimę. Juk čia Dainava – jotvingių-dainavių žemė. Renginio metu muzikantai su išdidžiomis dainininkėmis pabudino mumyse gamtos išugdytą liaudišką dvasią.
Pasakorė Marceliukė – Lazdijų krašto muziejaus muziejininkė-edukatorė Daiva Andruškevičienė, įkvėpusi renginiui daug jėgos, tikra gamtos dukra, žinanti daugybę legendų, visada kalbanti gimtąja dzūkų tarme. Tad ir renginio metu visus kvietė sukti ratelį, griežiant armonikoms, pagąsdino velniais, nešusiais smėlį kalnui pilti iš pačios Dusios dugno…
… Karštą dieną šokti nesinorėjo, todėl Metelių regioninio parko grupės patarėja Irma Maciulevičienė visus kvietė degustuoti kulinarinį paveldą. „Kukorius“ Almantas su pagalbininkais vaišino dzūkiška „Poliauka“, virta su geležiniu kirviu. Renginio vedėja Adeliukė nuo Aukštadvario atsivežė tikros ruginės duonos ir kvietė ragauti su „meškų sviestu“. O ragauti teko – niekur nedingsi, dzūkai vaišingi, svečiui galintys ir širdzį atiduoc.
Šis gamtosauginis renginys, suvienijęs gamtos ir etnokultūros specialistus, pritraukęs didelį būrį moksleivių ir lankytojų tik patvirtina, jog dirbame prasmingai, mokome gerbti Motinos gamtos ir kultūros tradicijas. Mūsų misijos svarbą, gamtininkų pasisakymus lankytojai lydėjo plojimais, dėkojo Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direktoriui Pauliui Čeponui ir visiems organizatoriams už puikų renginį bei darbą.
Irmos Maciulevičienės nuotrauka