Audronė REMEIKIENĖ , Sonata MINEIKIENĖ
Gargždų „Kranto“ progimnazija

„Globalių mokinių festivalis“

Jis ūžavo Gargždų „Kranto“ progimnazijoje

Po Klaipėdos rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausiosios specialistės Kristinos STULPINIENĖS edukacijos „Žemės kvėpavimas“

„Lenk medį, kol jaunas“ – sako lietuvių liaudies patarlė. Su tuo negalima nesutikti. Jei norime gyventi švaresnėje aplinkoje, saugiai ir sveikai – turime nuo mažų dienų mokyti(s) gyventi tvariai.

UNESCO mokykloje būrelis ir tarptautinės gamtosauginių mokyklų programos koordinatoriai pirmą kartą mūsų mokykloje organizavo „Globalių mokinių festivalį“. Festivalio tikslas – plėsti supratimą apie mokslo laimėjimus, permąstyti savo gyvenimo būdą, atsakomybės ribas už save ir savo aplinką, skatinti  mokinius domėtis klimato kaita, atsakingu vartojimu.

Į festivalio renginius buvo įtraukti pirmų-aštuntų bei specialiųjų lavinamųjų klasių mokiniai. Savaitę trukęs festivalis prasidėjo Pasaulinės Žemės dienos vėliavos pakėlimu, visos mokyklos bendruomenės Flashmob’u bei paroda „Mano žalioji palangė“. Kasdien klausėmės radijo laidelių apie Žemės dieną, meteorologiją, vandenį, paukščius, gamtos tausojimą, kurias pristatė pradinių klasių mokiniai.

Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto projektų vadovo Antano Kontauto paskaitoje „Atsakingas vartojimas ir gamyba“ vaikai išgirdo įdomybių apie klimato kaitą, gyvūnų elgsenos pokyčius ir pokyčius pačioje planetoje.

Iš televizijos ekrano visiems gerai pažįstamas meteorologas Silvestras Dikčius savo pranešimo temą įvardino intriguojančiu pavadinimu: „Kaip tapti klimato superherojumi ir geriausiu baltųjų meškų draugu?“.

Vaikams buvo naudingi MARS atstovų pamokymai, kaip atsakingai elgtis su gyvūnais, sudomino Klaipėdos rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vyriausiosios specialistės Kristinos Stulpinienės edukacijos „Žemės kvėpavimas“. Miško bičiuliai turėjo galimybę stebėti M. Survilos filmą „Sengirė“ ir net pauostyti sengirės kvapo.

Kūrybines idėjas mokiniai įgyvendino kartu su mūsų mokyklos mokytojais bei partneriais iš Vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro, Jono Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus kūrybinėse dirbtuvėse „Seno žurnalo atgimimas natiurmorte“, „Antras daikto gyvenimas“, „Kartono renesansas“, „Tvarus pasakos veikėjas“, „Kuriame iš to, ką turime“, nuotolinėse „Žaliojo taško“ kūrybinėse dirbtuvėse ,,Velykinė dekoracija“. Mokiniai, panaudodami antrines žaliavas – aliuminio skardines, popierių, kartoną, senus laikraščius, gamino velykines dekoracijas, paveikslus, pieštukines.

Kupina neišdildomų įspūdžių buvo kelionė į Vilnių. Mokiniai visą dieną skyrė mokslo edukacijoms Nacionalinio Vėžio instituto Biomedicininės fizikos laboratorijoje, Gamtos tyrimų centro Ekotoksikologijos laboratorijoje, UNESCO sekretoriato būstinėje, Energetikos ir technikos muziejuje. Vyresniųjų klasių mokiniai debatuose apie atsakingą vartojimą aptarė ekologiško vartojimo gerąsias ir blogąsias puses, madą ir tvarumą, aiškinosi reklamos poveikį ir deklaruojamas vertybes bei ką galima padaryti, kad gyventume tvariau. Pradinių klasių mokiniai sodino daržoves, sėjo prieskonines žoleles, kūrė gamtosauginį kodeksą, piešinius apie Žemę, iš panaudotų medžiagų gamino įvairius  daiktus.

Prie „Globalių mokinių festivalio“ prisijungė ir mokyklos bibliotekininkės. Stende „Gamtai draugiškos idėjos“ bei parodoje „Antrinis žaliavų panaudojimas“ jos kvietė susipažinti su antrinio žaliavų panaudojimo galimybėmis ir dalyvauti akcijoje „Tausok aplinką – iškeisk tarą į knygą“, kurios metu bibliotekoje esančioje specialioje dėžėje buvo renkama tara, o už surinktas lėšas bus perkamos knygos vaikams.

Septintokai vakaronėje „Užsiaugink ekologijos raumenį“ kūrė viktorinos apie ekologiją klausimus ir pristatė juos su QR kodais.

Festivalio finaliniai renginiai: pradinių klasių mokinių aplinkos tvarkymo talka bei aštuntokų Minijos pakrantės valymo žygis. Aštuntokai kartu su Laisvalaikio centro turistais pririnko aštuonis maišus šiukšlių ir išvadavo gamtą nuo batų, butelių, laidų, net padangos. Mažieji tvarkytojai neatsiliko nuo vyresniųjų ir taip pat surinko nemažą kiekį šiukšlių.

Renginio dalyviai dėkoja festivalio sumanytojai UNESCO būrelio vadovei geografijos mokytojai Audronei Remeikienei, pavaduotojoms ugdymui Sonatai Mineikienei ir Ingai Račienei, mokytojams, rėmėjams (UAB „Žvirgžda“ ir UAB „Raguvilė“), partneriams (Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų institutui, Jono Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriui, Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centrui, UAB „Mars Lietuva“, Klaipėdos rajono savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriui, Gargždų seniūnijai) už aplinkosauginio viruso skleidimą mokyklos bendruomenei.

Tikimės, kad festivalis taps puikia tradicija, kad po tokio renginio mokyklos bendruomenė gyvens tvariau ir atsakingiau.

Autorių archyvo nuotraukos