Janina VASAITIENĖ
Vilkaviškio r. Gražiškių gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė, Gamtininkų būrelio vadovė

Gera turėti namus…

Ačiū už dovanas

„…Už lango naktis – 
Ir tamsi, ir šalta.
Lekioja šiaurys
Po tuščius arimus.
Kaip vis dėlto gera
Turėti namus!…“

(Algimantas Baltakis)

Paskutiniu metu žiniasklaida informuoja ne tik apie COVID-19 susirgimų skaičių, bet ir apie beglobių gyvūnų situaciją Lietuvoje. Visi nelegalūs veislynai yra gyvūnams tikras pragaras. Dėl baudų, kurios skiriamos šių veislynų vadovams, gyvūnų  prieglaudose, globos namuose atsirado žymiai daugiau beglobių negu anksčiau.

Ši problema jautriai palietė Gražiškių gimnazijos jaunuosius gamtininkus. Aktyviosios šeštokės kreipėsi į mokyklos bendruomenę, suorganizavo akciją „Gelbėkime gyvūnėlius iš pragaro“, prašydamos  pagalbos. „Galbūt dauguma nesupras vargšų, bejėgių gyvūnėlių. Tačiau jie patys negali savimi pasirūpinti. O juk kažkada šie padarėliai džiugino savo šeimininkus, jų vaikus, kol tapo niekam nereikalingi. Pagalvokite, kas būtų, jei mes neturėtume maisto, vandens, mylinčių tėvų (gyvūnėliai – šeimininko), jei būtume palikti likimo valiai“, – tokiu kreipiniu Meda Kojutytė, Emilija Janušauskaitė, Emilija Judickaitė, Augustė Dvarvydaitė, Olivija Šitkauskaitė ir Saulė Diliartaitė kreipėsi į gimnazijos bendruomenę prašydamos padovanoti beglobiams gyvūnams skanėstų, vaistų ir kitų reikalingų priemonių. Prie akcijos prisidėjo ir naujasis, Gražiškių gimnazijos Vištyčio daugiafunkcis skyrius.

2020-10-23 Gražiškių gimnazijos ir Vištyčio daugiafunkcio skyriaus gamtininkai vyko į Marijampolės r. gyvūnų globos namus „Mindraja“. Vežėme ne tik suaukotas dovanas, bet ir dalyvavome netradicinėje gamtos pamokoje, kurios tikslas – puoselėti jaunosios kartos atsakingą požiūrį į augintinius ir padėti suprasti, kokia didelė atsakomybė yra turėti augintinį, kaip su juo bendrauti ir rūpintis.

Smagu, kad nuvykus mums nereikėjo nieko gelbėti, nes šie globos namai yra geri namai tiems, kuriuos šeimininkai paliko. Čia gyvūnai prižiūrimi, gydomi. Susipažinome su prieglaudos augintiniais, sužinojome jų istorijas, diskutavome apie beglobius gyvūnus: iš kur jie atsiranda, ką daryti, kad jų mažėtų, kokią funkciją atlieka gyvūnų prieglaudos. Mokiniai sužinojo apie šunų kūno kalbą, naminių gyvūnų priežiūrą, savanorystę. Beje, mūsų aplankyta gyvūnų prieglauda savanorių paslaugų atsisako, nes mano, kad su gyvūnais turi dirbti profesionalūs prižiūrėtojai, turintys tam tikrų žinių. Nors ir labai mielas gyvūnas, tačiau jo elgesys gali būti nenuspėjamas. Norėdami išvengti nelaimingų atvejų, šie globos namai savanorių paslaugų atsisako. Prieglaudos savininkas Darius Barzdukas džiaugiasi, kad gali padėti gyvūnams, puošia teritoriją želdiniais, daro ją jaukesnę. Mes, Gražiškių gimnazijos gamtininkai, pasiūlėme bendradarbiauti. Bus smagu stebėti, kaip gyvena prieglaudos augintiniai, žinoti, kurie iš jų surado namus. Taip pat pažadėjome užauginti gėlių ir padėti papuošti jomis šiuos gyvūnų globos namus.

Gera, kai gali sėti gėrį ir grožį. Gera, kad galėjome padėti. Kviečiame pasidairyti po šios prieglaudos internetinį puslapį https://www.google.com/search?q=mindraja ir išsirinkti augintinį. Juk kiekvienas iš šių beglobių gyvūnėlių tikrai laukia savo rūpestingo šeimininko. O ypač, kai šalta, lekioja šiaurys po tuščius arimus, kaip vis dėlto gera turėti namus.

Autorės nuotraukos