Romualdas ŠIMKŪNAS

Gauja – Latvijos perlas

Tai – Europinio masto nacionalinis parkas

Pilies kiemas

Netoli už Rygos, pavažiavus į šiaurę, Gaujos upės slėnyje puikuojasi didžiausia Baltijos valstybėse (daugiau nei 90 tūkstančių ha) miškinga teritorija, turinti apie 500 gamtos, istorijos ir architektūros paminklų (nuo XI a.). Tai – Gaujos nacionalinis parkas, dėl savo gamtos grožio dar vadinamas Latvijos Šveicarija.

… Spalio pradžioje, gelstant, raustant medžių lapams, žvalgiausi po šio parko kanjonus, olas, kaip viduramžių dvasios ieškotojas, kopiau į Siguldos  pilies bokštą, vaikštinėjau 1207 metais statytos Livonijos ordino tvirtovės mūro griuvėsiais. Parvažiavęs namo, peržiūrėdamas padarytas nuotraukas pamaniau: ir „Žaliojo pasaulio“ skaitytojams reikia patarti, kad jie ten apsilankytų.

Mane, gimusį ir užaugusį Lietuvos nacionaliniame parke (dabartiniame Aukštaitijos nacionaliniame parke), nelengva nustebinti, tačiau tvirtinu: ir Gaujos nacionalinis parkas yra puikus. Jo slėnyje ir prieigose rekomenduojami keturi maršrutai: pagrindinis (5,5 km), trijų pilių (10 km), legendinis ir sakmėmis apipintas (5 km), didysis gamtos ir peizažų (8,5 km). Ir pasigrožėjimui upe numatyta keletas maršrutų.

Siguldos pilies kvartale yra Naujoji pilis, kur įsikūrusi rajono taryba. Čia menininkai svečius kviečia į smėlio galeriją, dirbinių iš popieriaus, odos apdirbimo dirbtuves. Vyksta muzikiniai renginiai.

Gaujos nacionaliniame parke atskiros teritorijos pavadintos parkais. Nuotykių parke „Tarzanas“ – pramogos visai šeimai: kalnelių trasa, kliūtys medžiuose, katapulta. Lazdų parkas skirtas populiariam suvenyrui iš Siguldos – lazdai pagerbti. Vaikštant takais suvenyrinė lazda tikrai praverčia. Parke „Miško katinas“ yra kliūčių ruožas, siūloma dviračių nuoma, yra tinklinio aikštelė.

Seniausias turistų lankomas objektas – padavimais apipinta Gutmanio ola. Ant jos sienų užrašai net nuo XII amžiaus. Ten gimė nuostabi legenda apie Turaidos Rožę, kuri prie olos slaptai susitikinėjo su savo mylimuoju.

Siguldoje galima patirti ekstremalių pojūčių. Upės krantus jungiančioje trasoje iš 42 metrų aukščio atsiveria permainingi slėnio vaizdai. Galima išmėginti šokimą su guma iš vagonėlio. Sporto ir aktyvaus poilsio centre įrengta 1,25 km ilgio trasa važinėtis riedučiais. Ten – ir 1,25 km ilgio, apšviesta distancinio slidinėjimo trasa – vienintelė Rytų Europoje. Gi, Siguldos bobslėjaus ir rogučių trasa yra vienas iš nedaugelio tokio tipo statinių pasaulyje. Jos ilgis – 1420 metrų (su 16 viražų).

Suminėjau tik dalį objektų, kuriais garsėja Gaujos nacionalinis parkas. Belieka pridurti, kad ir tokius skaičius: čia ganosi apie 200 briedžių, 2000 stirnų, 500 šernų, 300 elnių, 130 bebrų, 150 lapių, 800 zuikių… Informaciniame centre, paslaugių darbuotojų patarimu, galima surasti vietų pagal individualius interesus.

Neabejoju, jog šis natūralios gamtos parkas – Europinio masto.

Autoriaus nuotraukos