Aida GROCKIENĖ
Lietuvos zoologijos sodo Komunikacijos ir edukacijos skyriaus vedėja
Gamtos turtus slepia ąžuolai
Kokius? Tai atskleista Lietuvos zoologijos sode
Alvydo Gintaro nuotrauka.
Niūriaspalvis auksavabalis (Osmoderma barnabita)
Visus smalsius lankytojus, norinčius pažinti naujus ir nepatirtus gamtos stebuklus, liepos 11-ąją Lietuvos zoologijos sodas kartu su Lietuvos gamtos fondu kvietė į renginį. Jo metu atskleista paslaptis, kurią slepia senoliai ąžuolai, puošiantys zoologijos sodo parką ir Kauno ąžuolyną. Pateikiame mažytę užuominą: šis šimtamečiuose ąžuoluose gyvenantis gamtos turtas yra vos 22-32 mm ilgio vabzdys.
Renginio dieną Lietuvos gamtos fondas kvietė leistis į ekskursiją su arboristu, kurios metu išgirsta apie medžių senolių priežiūros darbus ir brandžių medžių išsaugojimo svarbą. Medžių priežiūros specialistas pasidalino naudingais patarimais bei atsakė į iškilusius klausimus.
Nemokamos ekskursijos pradžia prasidėjo prie sodo kasų. Po ekskursijos renginio programa toliau vyko Lietuvos zoologijos sode. Edukacijų metu lankytojai buvo supažindinti su projekto, skirto išsaugoti niūriaspalvį auksavabalį ir kitas rūšis, veikla ir rezultatais. Sužinojo apie niūriaspalvį auksavabalį, išgirdo istoriją apie ypatingą jo gyvenimą bei vystymosi ypatumus. Lankytojai pamatė kaip ženklinami senoliai ąžuolai, kuriuose, tikėtina, gyvena niūriaspalvis auksavabalis. Mažieji zoologijos sodo lankytojai, išklausę edukacijos, galėjo dalyvaus viktorinoje su prizais, ar sudalyvauti orientaciniame žaidime „Auksavabalio namo detektyvas“. Renginio metu vaikų taip pat laukė žaidimai ir kitos pramogos.
Niūriaspalvis auksavabalis – tikras brangakmenis Lietuvoje, brandžių medžių gyventojų ambasadorius. Tai indikatorinė skėtinė rūšis. Išsaugoję šį vabalą, išsaugosime ir kitas retas rūšis, kurioms reikalingi seni drevėti medžiai. Dėl šios priežasties šis ypatingas vabalas visoje Europoje griežtai saugomas. Tokie parkai kaip ąžuolynas, zoologijos sodas, yra svarbios šio vabalo buveinės. Išsaugojus šį vabalą, išsaugosime daugiau kaip 800 skirtingų organizmų rūšių, kuriems reikalingi senoliai medžiai.
Lietuvos gamtos fondas, bendradarbiaudamas su Lietuvos zoologijos sodu ir kitais partneriais (Daugpilio universiteto gamtos tyrimų ir aplinkosauginio švietimo centru, Kauno miesto savivaldybe 2017 – 2022 m.), vykdo šiai rūšiai išsaugoti skirtą projektą – LIFE OSMODERMA (LIFE16 NAT/LT/000701) „Ekologinio tinklo nuo brandžių medžių priklausomiems organizmams sukūrimas“. Mūsų dėmesys senoliams medžiams sukurs palankias gyvenimo sąlygas niūriaspalviui auksavabaliui (Osmoderma barnabita) ir kitiems nuo brandžių medžių priklausantiems organizmams.
Daugiau informacijos galite rasti ir elektroninius bilietus įsigyti www.zoosodas.lt