Jolita GARBULIENĖ
Sirvėtos regioninio parko direkcijos specialistė informacijai

Gamtos mokykloje

Nesibaigiantis veiklos ratas

Pažintis su Švenčionių krašto piliakalniais

Kiti metai – kitas veiklos ratas? Žvilgsnis į priekį itin svarbus, bet turime bent trumpam atsigręžti ir atgal. 2017-ais Sirvėtos regioninio parko direkcija vykdė dvi neformaliojo vaikų švietimo programas: „Darnoje su gamta“ ir „Saugi elgsena gamtoje“. Tai veikla, persmelkta vaikišku džiugesiu gamtoje vystančiais procesais, naujais atradimais ir galimybėmis pažinti ne tik aplinką, bet ir save.

Į Sirvėtos regioninio parko gamtos mokykloje organizuojamus gamtinius užsiėmimus visus metus rinkosi didelis būrys Švenčionių rajono moksleivių. Gamtos mokykla – ta vieta, kurioje mokiniai susitinka, mokosi pažinti gamtą ir saugiai elgtis būnant joje. Didžioji dalis per metus organizuotų veiklų vyko gamtos apsuptyje, o esant sudėtingoms oro sąlygoms ar prireikus papildomų priemonių, programų dalyviai laiką leido neformalioje aplinkoje – gamtos mokykloje, kitų regioninių parkų lankytojų centruose.

Neformaliojo vaikų švietimo programos „Darnoje su gamta“ dalyviai, atlikdami įvairias praktines ir kūrybines užduotis, ugdė ekologinio sąmoningumo, atsakingumo, darbo grupėje gebėjimus. Taip pat visi kartu turėjo galimybę tyrinėti gyvąją ir negyvąją gamtą bei gamtos reiškinius, mokėsi spręsti su gamta susijusias problemas. Būdami Sirvėtos regioninio parko teritorijoje turėjo galimybę formuoti savo ir aplinkinių teigiamą požiūrį į saugomas teritorijas.

Būtent minėtos programos metu mokiniai vyko stebėti paukščių prie Birvėtos tvenkinių, aplankė ne vieną teritorijoje esantį piliakalnį, atlikdami užduotis ėjo pėsčiųjų takais iki ežerų. Taip pat mokslo metų pabaigoje lankėsi Labanoro ir Asvejos regioninių parkų lankytojų centruose. Apžiūrėjo netoliese esančius kitus lankytinus objektus.

Vyresnieji pradinukai, dalyvaudami organizuojamose veiklose, mokėsi būti saugūs. Programos „Saugi elgsena gamtoje“ dalyviai užsiėmimų metu sužinojo apie tai, kaip saugiai užkurti laužą, ką žygeiviai turi turėti savo kuprinėje, kaip keliautojai turi elgtis prie vandens telkinių įvairiais metų laikais, kaip reikia saugiai fotografuoti gamtą su dronu ir pan.

Susitikimai su gelbėjimo tarnybų specialistais, pažintis su jų darbo specifika ir eksperimentai gamtoje vaikams taip pat leido iš arčiau pažinti ir save, ir draugus. Juk besimokydamas saugumo kiekvienas dalyvis turėjo galimybę patikrinti save: ką žino, kaip reaguotų ir kaip pats pasielgtų tam tikroje situacijoje…

Užduočių atlikimas grupėse ugdo atsakomybę už save ir už kitus. Sukurtų situacijų įvairovė ir galimybė jose dalyvauti vaikus nuteikė nuotykiui, išbandymams ir sužadino norą pažinti gamtą ne tik iš paveikslėlių.

Praėjusių metų ankstyvą pavasarį abiejų programų nariai dalyvavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro organizuotame ekologiniame konkurse „Mano žalioji palangė“. Atkaklus darbas ir noras išbandyti komandines jėgas šįkart itin pasiteisino. Iš daugiau negu 600 dalyvių visoje Lietuvoje Švenčionių pradinės mokyklos mokinių komanda pateko į nugalėtojų sąrašą. Laimėjusių komandų atstovai buvo apdovanoti prizais ir ekskursija po Vilniaus universiteto botanikos sodą Kairėnuose. Džiugu, kad subūrus gamtos draugų grupę, atsirado galimybė ne tik mokytis, laisvalaikį leisti neformalioje aplinkoje, bet ir dalyvauti konkursuose.

Norisi pasidžiaugti, kad mažųjų gamtos draugų ratas kasmet vis didėja. Mokytis ir leisti laisvalaikį neformalioje aplinkoje neužtenka tik noro. Pasirinkdami minėtas programas, mokiniai pasiryžta tuo pačiu  kaupti žinias apie gamtą, žmogaus saugumą joje bei mokytis savarankiškumo. Juk žymus gamtosaugininkas Viktoras Bergas sakė:  „Žmogaus elgesys gamtoje – jo sielos veidrodis“. Tad vaikas, gamtoje ieškodamas naujų atradimų ir iššūkių, tuo pačiu sau ir kitiems parodo, koks jis yra, kaip moka elgtis su kitais.

Buriantis į vieną didelį bendraminčių ratą, norisi tikėti, kad naujų atradimų gamtoje, motyvacijos pažinti ją netrūks nei vaikams, nei suaugusiems ir šiais metais. Tikimės, jog paskatinti Sirvėtos regioninio parko specialistų, pedagogų, tėvų, vaikai atras noro ir laiko vėl leistis į naują gamtos ir savęs pažinimo kelionę.

Autorės nuotraukos