Lilija DŽEVECKAJA, Virginija DAGILIENĖ, Sigita NORVILIENĖ
Vilniaus l/d „Pilaitukas“ pedagogės

Gamta – nuostabiausia laboratorija

Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektai sostinėje

Apsilankymo VU botanikos sode Kairėnuose metu

Sekdami ir stebėdami rudenėjančios gamtos ženklus žingsnelis po žingsnelio skubame užbaigti sostinės savivaldybės administracijos Visuomenės aplinkosauginio švietimo projekto „Gamtos pažinimo link – Aš ir Tu medžius ir samanas tyrinėjame kartu“ numatytas veiklas.

Įgyvendintomis projekto idėjomis ir atliktais spalyje darbais džiaugiamės su visais, kas neabejingas gamtai ir savo idėjomis bei mintimis prisideda prie tvaresnio, gražesnio pasaulio kūrimo.

Atiduodami duoklę ir pagarbą šalia darželio esančiam miškui, kartu su vaikais keliavome pasigėrėti rudenėjančios gamtos vaizdais. Pasiėmę tyrinėjimui skirtas kuprines, jose nešėmės žiūronus, vaizdo didinimo stiklus, kišeninius mikroskopus, liniuotes, kurios buvo skirtos miško gamtos tyrinėjimui. Ištyrinėjus augančius medžius bei samanas, į kuprines vaikai rinko nukritusius kankorėžius, šakeles bei medžių lapus. Visa tai, grįžus į darželį, ketino paversti įdomiais meno kūriniais.

Būdami miške kalbėjomės apie tai, kokią žalą šiukšlės kelia girios augmenijai ir gyvūnijai. Į šiukšlėms skirtus maišelius rinkome girioje aptiktas tuščias maisto pakuotes, plastikinius butelius, kitas atliekas.

Įvykdę tokią švarinimo akciją, pasižadėjome, kad miške elgsimės atsakingai, visus savo artimuosius skatinsime saugoti bei globoti mus supančią gamtą.

Atlikę gerą darbą gamtai, keliaudami į darželį sukūrėme šūkį: „Mes atversime vartus į gražios gamtos namus, miškas ošdamas žaliuos, neliks šiukšlės nė vienos!“. Vyresniųjų  grupių vaikai

keliavo į darželyje įsikūrusią „Tyrinėjimų bei atradimų laboratoriją“, kurioje buvo organizuojama edukacinė pamokėlė „Pažinkime samanas ir medžius“. Jos metu mažieji sužinojo daug įdomios informacijos apie medžius ir samanas, skaitmeninio mikroskopo pagalba atliko tyrinėjimus, eksperimentavo su gamtine medžiaga, minė mįsles, atliko skaičiavimo, matavimo bei logines užduotis, susijusias su medžiais ir samanomis. Pamokėlėje patirtais įspūdžiais ir įdomiais įsimintinais atradimais vaikai dalinosi su grupės draugais ir į darželį atvykusiais tėveliais.

Dar vienas atradimų apie gamtą pliūpsnis mūsų laukė nuvykus į Kairėnuose esantį Vilniaus universiteto botanikos sodą, kuriame buvo organizuojama pamokėlė „Mokomės pažinti augalus. Samanos, kerpės ir kiti augalai“. Edukacijos metu kartu su gidu keliavome ieškoti samanų ir kerpių kolekcijos, apžiūrėjome sode augančius augalus, mokėmės atpažinti augalus pagal jų lapus, vaisius, ieškojome panašumų ir skirtumų.

Vaikai tarpusavyje diskutavo, kad labai norėtų turėti tokį sodą, tik, kad būtų truputį mažesnis, nes pavargtų po jį vaikščiodami…

Įgiję daug naujos informacijos apie gamtą, ekologiją, tvarumą, nusprendėme šiomis žiniomis pasidalinti su darželio bendruomene, surengdami kūrybinių darbų parodą „Draugiškas gamtai medis“. Jos tikslas – antrinių žaliavų  panaudojimas meninių darbų kūrybai. Vaikai, tėveliai ir kiti darželio bendruomenės nariai iš antrinių žaliavų, gamtinės medžiagos kūrė medžių eksponatus ir nešė į darželio kiemą. Čia galėjo pademonstruoti savo kūrybinius sumanymus, pasisemti įdomių idėjų ir pasidžiaugti vieni kitų sukurtais meno kūriniais.

Buvo gera stebėti: vaikai, apžiūrinėdami parodėlėje sukurtus eksponatus, didžiavosi savo šeimos sukurtais meno kūriniais, dalinosi smagiomis akimirkomis apie kūrybinio proceso eiga.

Darbų karuselei besisukant, visi drauge suskubome imtis „Samanų oazės“ įkūrimo darbų. Kartu su vaikais dėliodami akmenis formavome kalnelį, kurį užpylėme žemėmis ir pasodinome keturių rūšių samanas bei viržius. Samanų oazės centre įkūrėme fontanėlį su modernia šviesų ir laistymo sistema. „Samanų oazės“ erdvę papuošė sraigių ir grybų skulptūros.

Vaikai tyrinėjo naujai įrengtą erdvę ir su nekantrumu laukė atvykstančių tėvelių, kad galėtų jiems pristatyti darželio kieme visos bendruomenės dėka atsiradusią „Samanų oazę“. Mažieji tarpusavyje diskutavo, jog vasarą bus smagu čia pažaisti ir pažiūrėti kaip užaugs pasodintos samanos. Girdėjosi ir  nuogąstavimų: kad tik lietutis palytų, nes kitaip samanos išdžius; iš kur  gauti tikrų sraigių, kad galėtų jas čia apgyvendinti…

Spalio mėnesio darbus vainikavo darželyje organizuojamos Vilniaus miesto priešmokyklinių grupių orientacinės varžybos aplinkosaugine tematika „Aš ir Tu gamtos pažinimo link judame kartu“.

Renginio tikslas – tenkinti prigimtinius vaiko judėjimo, pažinimo poreikius bei sudaryti sąlygas patirti pažinimo ir judėjimo džiaugsmą, aktyviai veikiant gamtoje.

Siekdami ir toliau plėtoti bendruomenės narių bendruomeniškumo vertybes, kartu puoselėjant gamtinę aplinką bei siekiant bendrų aplinkosauginių tikslų, darželio pedagogams ir tėveliams parengėme lankstinuką su lauko žaidimų idėjomis „Lauko žaidimai tausojantys gamtą“.

Vaikai kartu su tėveliais ir pedagogais, išbandę žaidimų gamtoje idėjas, vienbalsiai nusprendė: gamta – pati nuostabiausia žaidimų ir atradimų laboratorija.

Autorės archyvo nuotraukos