Greta ŠULCAITĖ
Panemunių regioninio parko rekreacijos rinkodaros specialistė

Europos metų medžio konkurso rezultatai

Renginio Briuselyje metu...

2019-03-19 Briuselyje vyko Europos metų medžio apdovanojimo ceremonija. Joje apdovanotas ir Lietuvos medis – daugiakamienė liepa, auganti Raudonės pilies kieme.

Šiemet Europos metų medžio konkurse varžėsi šiek tiek daugiau valstybių nei pernai – penkiolika. Kiekvienos šalies atstovai, susirinkę Belgijos sotinėje, sužinojo konkurso rezultatus bei atsiėmė padėkas. Mūsų valstybę atstovavo Panemunių regioninio parko direktorius Mindaugas Janušonis, Arboristikos centro vadovas Algis Davenis, Raudonės seniūnas Česlovas Meškauskas ir Jurbarko r. savivaldybės specialistė Akvilė Bialoglovytė. Liepa iš Lietuvos surinko daugiau nei 12 tūkst. balsų. Šių metų medžiu tapo Pečo (Vengrija) Sniego kalno migdolų medis. Išvykos Briuselyje metu dalyviai taip pat dalyvavo konferencijoje apie vandenynų apsaugą, aplankė karaliaus rūmus ir parką, Atomium centrą.

… 2018 m. spalio 20 d. buvo paskelbtas Lietuvos metų medžio nugalėtojas – Raudonės pilies liepa.

Tai mažalapė liepa (Tilia cordata Mill), kurią konkursui pateikė Panemunių regioninio parko direkcija. Pirmoji vieta suteikė privilegiją jau kitų metų vasario mėnesį dalyvauti visos Europos metų medžio konkurse. Konkurencija pastarajame didesnė, balsų skyrimas vyko dviem etapais: tris savaites buvo galima matyti, kaip pasiskirsto taškai kiekvienai šaliai, o ketvirtąją – balsavimas slapta. Rezultatai atskleisti tik šių metų kovo 19-ąją.

… Raudonės pilies liepa, dar kitaip vadinama „septynkamienė“, auga Raudonės pilies valdos pietrytiniame pakraštyje tarp pilies pastato ir II Pasaulinio karo karių kapinių. Medis įspūdingai atrodo kitų šalia augančių mažalapių liepų (Tilia cordata) alėjos atžvilgiu. Tarp dviejų kamienų maždaug 3 m aukštyje yra įaugęs metalinis strypas. Kaip byloja pasakojimai ir legenda, ant to strypo buvo rišami ir plakami prasikaltę baudžiauninkai. Legenda byloja, esą dėl to, kad mirtinai buvo užplakti septyni baudžiauninkai, tai ir liepa suskilusi į 7 kamienus. Liepos kamienas išties (nuo maždaug 2 m aukščio) šakojasi. Šakos auga aukštyn, kaip į dvi dalis susiskaidęs kamienas. Šakos aukščiau vėl šakojasi po dvi, taip ir susidarė vadinamieji 7 kamienai.

Europos metų medžio konkursas vykdomas nuo 2011 metų, o Lietuvoje – nuo 2016 metų, kuomet laimėtoju tapo Stelmužės ąžuolas. Daugiau apie konkursą: http://www.arboristai.lt/lietuvos-medzio-atrankos-konkursas.

Autorės archyvo nuotraukos