Eglė JUODŽIUKYNIENĖ
Mokytoja

„Erdvėlaivis Žemė“

Taip pavadintame festivalyje KTU lankėsi Alytaus Putinų gimnazijos mokiniai

Išvykos į Kauno technologijos universitetą metu...

Alytaus Putinų gimnazijos mokinius Kauno technologijos universiteto (KTU) bendruomenė, atstovaujama Aurelijos Naseckaitės ir Gedimino Dapkaus, maloniai pakvietė dalyvauti mokslo festivalio „Erdvėlaivis Žemė“ atidaryme. Į ekskursijas, laboratorinius darbus ir paskaitas išvyko ne tik gimnazijos KTU gimnazinės klasės mokiniai, bet ir kiti, besidomintys mokslu, pirmokai bei antrokai.

Anot vienos iš festivalio organizatorių Aurelijos Naseckaitės, vienas pagrindinių festivalio tikslų – mokslo, mokslininkų kalbą „išversti“ į žmonių kalbą. KTU dienos atidarymo renginyje dalyvavę Putinų gimnazijos pirmokai ir antrokai, kurie dominsi karjeros perspektyvomis šiuolaikinio mokslo srityje, susižavėjo mokslininkų pristatymais, įdomiais eksperimentais, juos nustebino vaistų kūrimo kelio sudėtingumas.

„Tai, kad jaunimas pasirinko penktadienį praleisti mokslo festivalyje, o ne užsiėmė kitomis veiklomis, jau yra pasiekimas. Tiek studentams, tiek moksleiviams ateityje palinkėčiau dar daugiau smalsumo, nebijoti kelti įvairiausių klausimų, viskuo domėtis“, – kalbėjo buvęs švietimo ministras D. Pavalkis. Festivalio organizatoriai džiaugėsi, kad nemaža dalis susirinkusiųjų po keleto metų taps puikiais tyrėjais, kurie nustebins savo žiniomis bei atradimais.

Putinų gimnazijos bendruomenė didžiuojasi, kad išvykos organizatorės (matematikos mokytoja Jūratė Nenartavičienė ir biologijos mokytoja Vilma Gumenikovienė) ne kartą mokiniams įrodę, kad ir tikslieji bei gamtos mokslai yra labai įdomūs, – augina jaunųjų mokslininkų kartą, pasiryžusią daug ir sunkiai mokytis.

***

Įspūdžiais apie XIII mokslo festivalį „Erdvėlaivis Žemė“ pasidalijo KTU gimnazijos klasės mokiniai, dalyvavę ekskursijoje KTU „Santakos“ slėnyje, Moksleivių laboratorijoje, Cheminės technologijos fakultete.

Kelios Alytaus Putinų gimnazijos pirmokų klasės lankėsi KTU, kur dalyvavo įdomiose paskaitose apie fiziką, chemiją, mediciną ir kitus tiksliuosius mokslus.
Pirmiausia mes dalyvavome paskaitose, kuriose stebėjome įdomius eksperimentus, susijusius su chemija ir fizika. Eksperimentais buvo stengiamasi sudominti fizika bei chemija. Demonstracijų metu iš arti matėme atliekant eksperimentus, užsiėmimų metu stebėjome cheminių medžiagų, tokių kaip skysto azoto, CO2 dujų ir pan., veikimą.

Visus mokinius labai sudomino fizikos dėsniais pagrįsti bandymai vakuume su pirštine ir vandeniu. Vėliau išklausėme paskaitą apie vaistų kūrimo kelią, buvome supažindinti, kokiomis sąlygomis ir kaip kuriami vaistai, kiek laiko užtrunka vaistą išleisti iki pardavimų rinkos, kiek žmonių dirba kurdami vaistus ir kiek žmonių tada, kai naują vaistą išbando.
Ekskursijos pabaigoje apsilankėme KTU „Santakos“ slėnyje (mokslo, studijų ir verslo centre), dalyvavome paskaitoje apie ultragarsą, garsą, kurio žmogus negirdi. Mes sužinojome, kokiais tikslais jis būna naudojamas. Išsiaiškinome, kad ultragarsas skirtas numatyti ir išvengti katastrofų, avarijų ir tiltų griūčių, be to, naudojamas ir medicinoje atliekant tyrimus.
Mūsų ekskursijos tikslas buvo susipažinti su KTU vykdoma programa, sužinoti daugiau faktų apie fiziką, chemiją ir kitus tiksliuosius mokslus, o svarbiausia gerai praleisti laiką ir galbūt netgi pažinti save.

Lukas Gavelis, Ib klasės, KTU mokinys

***

Mes turėjome galimybę atlikti įvairius fizikos ir chemijos bandymus, pamatyti ir pasivaikščioti studentų miestelyje, sužinoti, kaip kuriami vaistai ir kur naudojamas ultragarsas.

Visų pirma mes nužingsniavo į laboratoriją, ten atlikome įvairiausius bandymus ir eksperimentus. Vienas iš įdomesnių bandymų buvo su azoto dujomis. Įpylus dujų į dubenį jų garai, lyg filme, pasklido pažeme, visi aikčiojo iš susižavėjimo. Savo akimis pamatėme, kad įkišus gėlės lapą, kitaip tariant, gyvą organizmą į azoto skystį jis taip sušalo, kad paprasčiausiai subyrėjo nuo vieno prisilietimo. Smalsuoliams į skystį leido ir pirštelius įmerkti, deja, ilgai jie ten „neužsibuvo“, nes buvo labai šalta. Vėliau prisiminėme bei pamatėme, kokiomis spalvomis žiba inertinės dujos, sužinojome, kur jos yra naudojamos. Maišėme įvairias medžiagas ir žiūrėjome, kas nutiks. Stebėjome, kokią įtaką daiktams daro atmosferos slėgis. Paskaita apie chemiją ir fiziką tikrai neprailgo.

Kita mūsų stotelė – KTU Cheminės technologijos fakultetas. Ten mums pasakojo apie vaistų kūrimo kelią. Mums pasakė, kokius žingsnelius reikia atlikti, kad vaistas patektų į rinką. Tai tikrai ilgas, sunkus bei varginantis darbas. Ar žinojote, kad kai kuriuos vaistus tenka kurti net 15 metų?

Žvilgsnis ultragarsu į tai, kas nematoma ir negirdima… Tai buvo paskutinė vieta, kurią mes aplankėme tą dieną Kauno technologijų universitete. Paskaitos metu peržvelgėme skaidres, kurios mums pasakojo, kur naudojamas ultragarsas. Pasirodo, ultragarsas gali padėti išvengti katastrofų. Lėktuvų, traukinių avarijos, naftos platformos sugriuvimas – viso to galima išvengti patikrinus ultragarsu tam tikras vietas. Nuostabu, ar ne?

Kelionė į universitetą tikrai buvo įdomi. Pasisėmę įspūdžių iškeliavome namo.

Gintarė Kazlauskaitė, I b klasės mokinė

Gintarės Kazlauskaitės nuotraukos

Eglės Juodžiukynienės nuotraukos