Janina VASAITIENĖ
Vilkaviškio r. Gražiškių gimnazijos biologijos mokytoja, gamtosauginės veiklos koordinatorė

„Elnių tuoktuvių garsai“

„Džiaugsmas matyti ir suprasti yra pati puikiausia gamtos dovana“ (Albertas Einšteinas)

Renginio dalyviai

Gražią rugsėjo 29 d. popietę Vilkaviškio r. Gražiškių gimnazijos kieme šurmuliavo būrelis 7-12 klasių gimnazijos mokinių. Jaunimas (kartu su istorijos mokytoja Vilija Mikulskyte, mokytojos padėjėja Jovita Kalinauskaite) vyko į vietos medžiotojų entuziastų surengtą elnių tuoktuvių garsų edukaciją.

Ši mintis buvo brandinta jau senokai. Renginio sumanytojas buvo Vilkaviškio r. Gražiškių gimnazijos 7 klasės mokinys, jaunasis elnių kvieslys Dovydas  Murauskas. Šio renginio mintį audė kartu su savo tėčiu Rimgaudu Murausku. Subūrę Vilkaviškio r. Medžiotojų draugijos entuziastus, organizavo renginį-edukaciją „Elnių tuoktuvių garsai su tauriųjų elnių kviesliu Dovydu Murausku“.

Programa buvo iš ties turtinga ir aktyvi. Moksleiviams buvo parodyti elniai, laikomi Rimgaudo Murausko aptvare, pristatyti aptvaruose laikomų elnių morfologiniai skirtumai nuo natūralioje gamtoje gyvenančių individų. Vėliau edukacija persikėlė į paežerėje įrengtą miško poilsiavietę, kurioje trofėjų ekspertas Andrius Rapalas papasakojo apie elnių ragų sandarą, aiškino kaip nustatyti elnių amžių, atskirti selekcinius individus. Teorinę dalį užbaigė jaunasis elnių kvieslys Dovydas Murauskas, pademonstruodamas visus skleidžiamus elnių balsus rujos metu. Taip pat buvo surengta mini viktorina, kurioje buvo galima laimėti Juozo Šalčiūno parašytas knygas „Medžiotojo užrašai“. Puikias knygas mokiniams įteikė medžiotojas Rimgaudas Murauskas.

Vakarui įsibėgėjus, moksleiviams ir mokytojams pasivaišinus žvėrienos sriuba-šiurpa ir atsikvėpus, visi išvyko klausyti elnių „baubimo“. Medžiotojai išrinko tikrai pasakiškai gražią vietą, ant Kačergų kalno, kur moksleiviai galėjo iš apžvalgos bokšto stebėti atsiveriančią kalvotosios Suvalkijos panoramą. Kai sutema savo skraiste ėmė dengti kalvas ir klonius, visi norintieji išbandė  termovizorinius žiūronus ieškodami miškų ir laukų gyventojų. Šviečiant pilnačiai, Dovydas kvietė elnius. Po renginio mokiniai vis kartojo „…o, kad visos pamokos vyktų Gamtoje – būtų daug įdomiau ir lengviau visko išmokti…“.

Šio gražaus renginio sumanytojas ir vedėjas jaunasis elnių kvieslys Dovydas, paklaustas žurnalo „Medžioklė“ žurnalistės ir nuotraukų autorės Rasos Vaitkevičiūtės, pasakojo, kad idėja pakviesti savo mokyklos mokinius kirbėjo jau seniai. „Elniai man patys įspūdingiausi gyvūnai, todėl apie juos norėjau kuo daugiau sužinoti, daug skaičiau, domėjausi, žiūrėjau įvairių vaizdo įrašų, kol galiausiai pabandžiau juos kviesti pats. Išmokęs kviesti, sudalyvavau ne viename elnių kvieslių čempionate, todėl pagalvojau, kad galbūt ir daugiau jaunimo galėčiau įtraukti. Praėjusiais mokslo metais Gražiškių gimnazijoje, Gražiškių gimnazijos Bartninkų Jono Basanavičiaus skyriuje, Pasaulinei Žemės dienai skirtuose renginiuose jau pažindinau ir mokinius, ir mokytojus, kaip kviečiami elniai, lapės ir kiti gyvūnai. Noriu bendramokslius paskatinti domėtis gyvūnais. Labai norėčiau parodyti jaunimui, kad medžiotojai – ne brakonieriai, kad medžioklė suteikia galimybę stebėti, pažinti gamtą, gyvūnų pasaulį, koks įdomus gyvenimas ten verda.“

Dovydo didžiausias pagalbininkas ir rėmėjas – tėtis Rimgaudas. Jis pasidžiaugė, kad sūnus seka jo pėdomis, yra kupinas idėjų ir imasi iniciatyvų supažindinti nemedžiojančią visuomenės dalį su medžiokle ir gamta.

LMŽD aktyvus narys Andrius Rapalas pastebėjo, kad medžiotojų bendravimas su vietos bendruomenėmis, edukacinės programos vaikams ypač svarbu.

„Negalime būti uždari, patys turime eiti į visuomenę. Tik stiprus medžiotojų ryšys su kitomis bendruomenėmis – tvarios medžioklės ateitis“, – sakė Andrius Rapalas.

Esame dėkingi organizatoriams, gimnazijos direktorei Gritai Launikonei, kad patyrėme džiaugsmą matyti, patirti ir suprasti.

Autorės nuotraukos