Vytautas LEŠČINSKAS

Dviračiais – per žydinčią Lietuvą

Prieš žygį...

Keliais per Aukštaitiją ir Žemaitiją daugiau kaip aštuonis šimtus kilometrų nusidriekė 2015 m. gegužės 18–23 d. Lietuvai pagražinti draugijos Panevėžio skyriaus pirmininko, aistringo dviratininko Vidmanto Kartano inicijuoto ir kartu su šios draugijos centro valdyba surengto dviratininkų žygio „Per žydinčią Lietuvą“ maršrutas. Žygis buvo skirtas paminėti mūsų valstybės Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui ir LPD atkūrimo dvidešimtmečiui.

 

Per penkiolika savivaldybių

 

Prasidėjo žygis Panevėžyje. Gegužės 18-ąją, 9 valandą, priešais miesto savivaldybės pastatą, pasipuošę Lietuvos laukų žalumą primenančios spalvos marškinėliais su specialiai šiam žygiui sukurtomis emblemomis – Vyčiu ir stilizuotu mūsų valstybės vėliavos spalvų užrašu „Lietuva“, išsirikiavo dvi dešimtys dviratininkų – žygio dalyvių. Išlydėti jų atvyko Panevėžio miesto savivaldybės vadovas – meras Rytis Mykolas Račkauskas, vyskupas emeritas Jonas Kauneckas, Seimo narys Povilas Urbšys, savivaldybės kultūros skyriaus vedėja Loreta Krasauskienė, kuri, beje, po kitų išlydinčiųjų asmenų kalbų, palinkėjimų „palankaus vėjo“, 9 val. 30 min. ir paskelbė žygio pradžią.

Žygyje „Per žydinčią Lietuvą“ daugiausia dalyvavo panevėžiečių, bet prie jų entuziastingai prisidėjo ir keletas vilniečių, kurių ekipažas, vadovaujamas LPD valdybos pirmininko Juozo Dingelio, tą pačią dieną atvyko iš sostinės tiesiai į starto vietą. O Panevėžyje labai draugišką, vieningą dviratininkų komandą subūrė LPD Panevėžio skyriaus pirmininko pavaduotojas Rimantas Narkūnas.

Suminėsime dalyvius. Tai Romas Alekna, Ruslanas Apanasovičius (vilnietis), Rimas Baranauskas, Raimonda Bačelienė, Valentinas Barauskas, Virginijus Benašas, Leonas Bružas, Juozas Dingelis (vilnietis), Irena Dulkienė, Vidmantas Kartanas, Steponas Kubeckas, Vytautas Leščinskas (vilnietis), Vidas Jonas Matulionis, Rimantas Narkūnas, Ramutė Radėnienė, Audrius Rasalas, Bronė Slapšienė, Alvyda Vaitkevičienė, Rytas Tarvydavičius, Vladas Tručinskas, Rimantas Valiūnas (vilnietis), Eduardas Znisčinskis.

Žygio maršrutas nuvingiavo per Lietuvą, aprėpdamas net penkiolika savivaldybių, kuriose vyko šventiškos dviratininkų sutiktuvės.

Iškilmingai išlydėti iš Panevėžio, dalyviai pasuko Pasvalio link. O per šešias žygio dienas aplankė įvairias Pakruojo, Radviliškio, Telšių, Kretingos, Palangos, Šilutės, Pagėgių, Jurbarko, Kauno, Prienų, Birštono vietoves, piliakalnius, kol pasiekė Trakus ir pagaliau gegužės 23 d. baigė kelionę Vilniuje, Katedros aikštėje, prie miesto įkūrėjo, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino paminklo.

Nuo Pumpėnų iki Palangos

Žygio pradžia buvo sėkminga, dviratininkams teko važiuoti nelabai judriu keliu, oras nors vėsokas, bet minant pedalus šalta tikrai nebuvo. Pirmasis sustojimas – Pasvalio rajono Pumpėnų miestelyje, kur dviratininkus labai šiltai, su dainomis ir muzika pasitiko vietos bendruomenė, didelis būrys moksleivių. Jie žygio dalyviams rišo ant riešų dailiai nupintas trispalves juosteles ir klijavo prie marškinėlių, ant krūtinės popierines emblemas su Pumpėnų herbu. Pavaišinti tikru ožkos sūriu ir karšta arbata iš… statinaitės, žygio dalyviai traukė savo keliais toliau.

Sustojome Pasvalyje. Prie šio miesto muziejaus dviratininkus pasitiko smagiai grojantis orkestras, pasveikino Pasvalio savivaldybės atstovai, vietos bendruomenės nariai. Beje, Pasvalys turi labai įdomų krašto muziejų, tačiau ir jame neužsibuvome – reikėjo važiuoti toliau, į Pakruojį. O ten sutiktuvės buvo ypač smagios, jose dalyvavo taip pat Seimo narys Vitalijus Gailius, beje, apdovanojęs visą žygio komandą didžiuliu tortu, išpuoštu šokoladiniais dviračiais.

Teko pasisvečiuoti ir vaikų darželyje „Saulutė“. Jo kieme 1998 m. pasodintas ąžuoliukas, pavadintas Santarvės medžiu, dabar jau išaugęs į gana didelį medį. Vaikai rengėsi prie to medžio mums padainuoti ir pašokti, bet staiga ėmė lyti ir teko visiems eiti į salę, kur dviratininkų pasitikimo renginys sėkmingai vyko toliau. Gražu buvo pažiūrėti, kai į vieną ratelį įsipynė trijų, o gal ir keturių kartų žmonės – mažieji darželinukai, jauniausieji dviratininkai, jų vyresnieji kolegos…

Tą pačią dieną reikėjo pasiekti Radviliškį, kur dviratininkai turėjo šiame žygyje pirmąkart nakvoti. Atvažiuojančius iš Pakruojo dalyvius prie miesto ribos pirmiausia pasitiko būrys vietos dviratininkų, atlydėdamas svečius į miesto kultūros ir poilsio parką, kur jau laukė rajono savivaldybės darbuotojai, tarp jų – ir meras Antanas Čepononis. Grojo orkestras, šoko ir dainavo moksleivių bei vyresnių atlikėjų kolektyvai. Tai buvo tikra miesto gyventojų ir žygio dalyvių bendra šventė, kurios įspūdžiai – tiesiog neišdildomi…

Sėkminga buvo žygio dalyviams ir kita diena. Nors teko nuvažiuoti ilgą kelią, iš Radviliškio pasiekti Žemaitijos sostinę Telšius, paskui – Kretingą, kur taip pat buvome labai iškilmingai pasitikti, ilgą kelionę atlikusius dviratininkus sveikino Kretingos rajono savivaldybės meras Juozas Mažeika, koncertavo saviveiklininkai. Tačiau ir čia negalėjome užsibūti – artėjant vakarui turėjome nuvažiuoti iki Palangos, kur buvome šiltai pasveikinti Palangos miesto savivaldybės mero pavaduotojo Rimanto Antano Mikalkėno. Itin gražioje vietoje, ant Birutės kalno, folkloro ansambliui „Mėguva“ smagiai griežiant, nuotaikinga vakaronė vyko iki sutemų.

Vytauto LEŠČINSKO nuotraukos