Vaida ŪSIENĖ
Panevėžio m. Beržų progimnazijos pradinių klasių mokytoja metodininkė

„Duona už auksą brangesnė“

Kaip atpažinti duoną?

Panevėžio Gamtos mokyklos neformalaus švietimo būreliai „Gamtos mozaika“ (vadovė – Beržų progimnazijos pradinių klasių mokytoja metodininkė Vaida Ūsienė), „Gamtos takais“(vadovė –  „Vilties progimnazijos pradinių klasių mokytoja ekspertė Asta Sakalienė) ir „Mes gamtos vaikai“ (vadovė – Rožyno progimnazijos  pradinių klasių mokytoja metodininkė Inga Čingienė) suorganizavo renginį apie sveiką, bemielę iš natūralaus raugo gaminama duonelę.

Norėta, jog visi pajaustų, paragautų kokių rūšių duonelės yra ir kuo ji skiriasi nuo kitų duonelių. Mūsų renginuką nuoširdžiai parėmė Ramūnės Petraukienės vadovaujama kepykla MB „Chotėjus“. Ji mums suteikė galimybė paragauti kepykloje kepamų įvairiausių duonos rūšių.

Pirmiausia mokiniams buvo pristatytas filmukas apie duonos atsiradimo kelią. Po to vaikai grupėse turėjo sudėlioti pasaką „Kaip artojas vilką mokė duoną kepti“. Sudėlioję pasaką vaikai ją perskaitė ir dar kartą įsitikino, jog sunkus ir ilgas kelias, kol duonelė atkeliauja ant mūsų stalo.

Mokytojos papasakojo apie kepyklos „Chotėjus“ duonos minkymo kelią ir apie raugo rauginimą, saugojimą, laiką, per kurį nuostabaus skonio duonelė pasiekia parduotuves.

Po rimtos teorinės dalies – grupės geriausio degustatoriaus rinkimai. Komandos narys užrištomis akimis turėjo pasakyti kokią duonelę ragauja: šviesią ar tamsią, su cukrumi ar be jo, kokių priedų jose yra. Vaikai palaikydavo savo komandos narį aplodismentais, jei jam pavykdavo atspėti. Linksmiausia, jog vaikai pareikalavo tos pačios užduoties atlikimo ir iš mokytojos Vaidos Ūsienės. Ji taip pat užrištomis akimis spėjo duonelės rūšis – sekėsi tai padaryti puikiai. Po visų pristatymo dalių mokiniai galėjo visi ragauti duonos. Paskaninant vaikai užsitepė sviesto. Valgė, komentavo, kuri duona, kuriam vaikui skaniausia.

Nuomonių buvo įvairiausių, bet daugiausiai balsų surinko ruginė duonelė. O kaip be muzikos ir šokių gali praeiti renginys. Mokiniai, paragavę duonos, dar visi draugiškai pašoko draugystės šokį.

Šis renginys padėjo vaikams dar kartą prisiminti ir suprasti, koks sunkus duonos atsiradimo kelias. Todėl ją reikia gerbti ir saugoti.

Autorės archyvo nuotraukos