Rasa GRAŽIENĖ
Anykščių regioninio parko direkcijos vyriausioji specialistė

Dovana Lietuvai:

3 pažintiniai žygiai Anykščių regioniniame parke!

Keliaujame dviračiais...

Pasitinkant mūsų valstybės atkūrimo šimtmetį ir kviečiant visus šalies gyventojus susiburti bendrai veiklai, Anykščių regioninio parko direkcija taip pat prisijungė prie projekto „Dovana Lietuvai“, kviesdama pažinti saugomą teritoriją ir nusprendusi drauge kurti šaunesnę Lietuvą! Mūsų skirta dovana pateko į vieną iš galimų kategorijų:

„PAŽINK“ – ekskursijos lankytinose vietovėse, edukacinės veiklos.

Sugalvojome padovanoti 3 žygius: dviračiais, pėsčiomis ir valtimis! Tai bus puiki proga ne tik aktyviai pakeliauti, bet ir susipažinti su Anykščių regioniniame parke esančiomis gamtinėmis ir kultūrinėmis vertybėmis. Taip pat sudarytos sąlygos su regioninio parko gidu aplankyti dar nežinomas vietas ir neatrastus gražiausius kampelius…

Pirmoji dovanos dalis buvo balandžio mėnesį vykęs dviračių žygis „Šventosios upės vingiais“.

Saulėtą ir šiltą pavasario rytą rinkomės prie Anykščių regioninio parko lankytojų centro – kartu atrasti, pažinti, patirti! Čia jau laukė direkcijos darbuotojų paruoštų 30 dviračių ir tikslas – įveikti daugiau kaip 30 km. Šventosios upė – mūsų žygio ašis ir puošmena. Važiuodami dviračiais grožėjomės Anykščių miesto vaizdais, įspūdingomis ledynmečio laikus menančiomis Šventosios terasomis. Keliavome po Anykščių šilelio kraštovaizdžio draustinį, kuriame saugomas Šventosios upės slėnis su šalia esančiomis Šlavės, Vetygalos, Virintos (Vildžiūnų) atodangomis, salpinėmis pievomis, rieduliais bei kitomis gamtos ir kultūros vertybėmis. Žygio dalyviams pasisekė pamatyti ir Anykščių šilelio puošmeną – vėjalandę šilagėlę – saugomą daugiametį augalą, įrašytą į Lietuvos raudonąją knygą.

Antrą žygį, gegužės mėnesį, dovanojome mėgstantiems keliauti ir pažinti pėsčiomis – „Anykštos upės šlaitais“! Žygį pradėjome Anykštos upės kairiuoju krantu ir grožėjomės Anykštos hidrografiniu draustiniu. Kopėme ir leidomės stačiais upės šlaitais, pažinome pavasarinius augalus keliaudami link vietinių vadinamos „Triumfo arkos“. Tai yra 1960 metais Žažumbrio kaime pastatyta hidroelektrinė, kurios iki šių dienų išlikę tik griuvėsiai. Miško ir Anykštos upės apsuptyje senosios užtvankos griuvėsiai sužavėjo daugelį žygio dalyvių. O mažesnieji ypač džiaugėsi galimybe stebėti danielius, auginamus „Sraigės“ viloje. Grįžtant keliavome siaurojo geležinkelio bėgiais, išmatavome saugomą medį – Žažumbrio ąžuolą. Pilni įspūdžių bei įveikę per 15 km grįžome namo.

Birželio 30-tąją vyko trečiasis žygis, plaukimas valtimis „Šventosios upe Anykščių regioniniame parke“. Buvo galima pažinti gražiausius saugomus objektus „iš vandens“. Šventosios upės vandens trasa leidomės per 17 km, aplankydami saugomus gamtos ir kultūros paveldo objektus, esančius šalia upės: akmenį „Puntuko brolį“, šaltinį „Karalienės liūną“, medžių Lajų taką ir Puntuko akmenį, Vetygalos bei Daumantų atodangas. Užburiantis Anykščių šilelio grožis, gamtos ramybė, pasakojamos legendos, klausomi paukščių balsai, trumpos atokvėpio minutės įrengtose stovyklavietėse… Visa tai – visiškai kitoks Anykščių regioninio parko pažinimas!

Mes, Anykščių regioninio parko gidai, vyriausieji specialistai Diana Martinavičiūtė, Rasa Gražienė ir Rolandas Lančickas, tikimės, jog šių žygių metu keliautojams suteikėme galimybę pažinti savo kraštą, atrasti gražiausius saugomus gamtos ir kultūros paveldo objektus bei aktyviai leisti laisvalaikį.

Visi kartu mes kuriame šaunesnę Lietuvą!

ARPD archyvo nuotraukos