Kęstutis TURONIS

Daugpilis – Latgalos regiono centras (1)

Daugpilio tvirtovės vandentiekio pastatas, dabar – tvirtovės turizmo informacinis centras

Rytų Latvijoje, vadinamoje Latgaloje, Daugpilyje, kuris ir yra Latgalos centras, lankiausi keletą kartų. Pamatyta nemažai įdomių lankytinų turizmo objektų. Šiame regione jų daug, skelbiama, jog jų yra 150.

Šį kartą į įdomią dviejų dienų kelionę patekau su Lietuvos žurnalistų sąjungos Lietuvos kelionių žurnalistų  klubo nariais. O susipažinti su Daugpiliu ir įdomiomis apylinkėmis pakvietė Daugpilio miesto turizmo plėtros ir informacijos agentūra. Nors Daugpilis pagal gyventojų skaičių Latvijoje užima antrą vietą,ten gyvena tik 93,3 tūkst. gyventojų. O nuo Daugpilio iki Lietuvos – tik 25 km. Šeštadieniais ir sekmadieniais iš Vilniaus į Daugpilį galima nuvažiuoti ir traukiniu.

Daugpilio tvirtovėje

Daugpilio tvirtovė – miesto simbolis. Buvusio vandentiekio bokšto patalpoje, kuri dabar yra tvirtovės informacinis centras, Daugpilio miesto turizmo informacijos ir plėtros agentūros direktorė Ilona Maksimčika papasakojo apie miestą ir tvirtovę, apžiūrėjome įvairias ekspozicijas. Už informacinio centro – balto žirgo skulptūra, sukurta kūrybinio simpoziumo metu, laimėjusi prizą. Baltas didelis žirgas – vaiduoklis, žuvęs kare. O gal tai – nerealizuota svajonė…

Daugpilio tvirtovė – didingas inžinerinis, gynybinis statinys, apjuostas pylimu, užimantis  150 ha plotą, tęsiasi apie 6 km (dešinėje Dauguvos pakrantėje). Pylimo reikšmė trejopa: apsauga nuo upės potvynių, kelias, gynybinė siena. Apsauginis pylimas suformuotas iki 9 m aukščio, pagal karo inžinieriaus P. Melnikovo projektą 1830 – 1841 m., o vandentiekio sistema ir vandentiekio bokštas pradėjo veikti 1889 metais. Iš trijų šulinių, esančių Dauguvos pakrantėje, vanduo buvo pumpuojamas į 3000  kibirų talpos metalinį rezervuarą. Pastatas ir rezervuaras restauruoti 2009 -2011 m.

Tvirtovės teritorijoje – 80 pastatų, išlikusių nuo XIX amžiaus. O statyba šioje vietoje pradėta 1810 metais. Tuo metu tvirtovę statė 12000 žmonių, dviem pamainomis. Užbaigus statybą, ten galėjo gyventi 6000 žmonių. 1920-ais  tvirtovėje įsikūrė Latvijos kariniai daliniai, o 1940-ais užėmė raudonoji armija. Nuo 1948-ųjų iki 1994-ųjų teritorijoje veikė Daugpilio aukštoji karinė aviacijos ir inžinerijos mokykla.

…Gamtininkams, manau, savita tai, jog senoviniuose tvirtovės pastatuose – kazematuose žiemoja 7 rūšių šikšnosparniai, apie 1500 žvėrelių. Gidė sakė, jog pagal šikšnosparnių gausą ši vieta užima antrą vietą Europoje. Bet man atrodo, jog Vilniuje, Panerių geležinkelio tunelyje jų žiemoja daugiau. Išsiaiškinta, jog šikšnosparniai į Daugpilį žiemoti atskrenda iš aplinkinių teritorijų (iki 150 km). Iš Lietuvos, Estijos, Baltarusijos. Pavasarį Daugpilį šikšnosparniai palieka.

… Neseniai atstatyti Nikolajevo vartai ir medinis tiltas į juos. Restauruotose pastatuose veikia Daugiafunkcis šiuolaikinio meno centras bei galerija, kurioje galima nusipirkti vietinių dailininkų paveikslų ir visokiausių antikvarinių buities rakandų. Arsenalo pastate – vienintelė vieta Rytų Europoje, kur galima susipažinti su pasaulinio garso abstrakčiojo ekspresionizmo pradininko Marko Rotko darbais. Ten yra  konferencijų salė, kavinė, kurioje vienu metu gali valgyti 60 žmonių.

Norint detaliau apžiūrėti tvirtovę, tam reikėtų skirti visą dieną.

Latgalos zoologijos sodelis 

Netoli tvirtovės, nedidelio parko centre – niekuo neišsiskiriantis pastatas. Tik užėjus į vidų pamatėme, jog jame – dirbtinai sukurtos džiunglės. Jose gyvena visokie atogražų gyvūnai: dėmėtieji pitonai, krokodilas, ant lianų šokinėja makakos, tvenkinėlyje plaukioja visokiausios žuvys, skraido drugeliai, daug smulkmės…

Tik įėjus į pastatą, dešiniajame pakraštėlyje – didelis kamanių lizdas. Gerai, kad – už stiklo. Matosi koriai, kaip  vabzdžiai dirba.

„Išskristi į lauką kamanės gali pastate išgrežtomis skylutėmis“, – sakė zoologijos sodelio vadovas Michails Pupinš.

Jis pasakojo, jog čia atliekami ir moksliniai tyrimai. Stebima gyvūnų elgsena, veisimasis ir kitos savybės. Žinoma zoologijos sodelis turi ir parodomąją funkciją. Gyventojai, vaikai supažindinami su retais gyvūnais. Vaikų džiaugsmui ten laikomi ir pūkuoti triušiukai, jūrų kiaulytės,  kuriuos galima ir paglostyti. Netoli džiunglių – tvenkinys, kur gali šerti žuvytes. Iš viso priskaičiuojama apie 250 zoologijos sodelio  gyventojų.

Šmakovka – unikalus muziejus

Šmakovka – latgališkas naminukės pavadinimas. Tai seniausias alkoholinis gėrimas Latvijoje. Kultūros ir istorijos įpatumai parodo ir žmogaus keitimąsi. Sakoma, jog tai vienintelis tokio tipo muziejus pasaulyje. Jau trys metai, kai Latvijoje leidžiama nedideliais kiekiais iki 1000 litrų šmakovką gaminti. Išradingi latviai sugalvojo įkurti specialų muziejų, kuriame – interaktyvi ekspozicija, parodoma visas gamybos procesas. Nuo senųjų laikų iki dabartinės gamybos technologijos. Muziejuje pateikta ir šio gėrimo žala žmogaus sveikatai. O licencija gamintojui nepigi, metams kainuoja 10 tūkst. eurų. Ir pardavinėti – apribojimai.

Dubrovins – gražiausias Daugpilio parkas

Pačiame miesto centre, šalia pagrindinės aikštės – gražus parkas. Dar 1874 – 1890 metais Daugpilio miesto meru buvo Pavels Dubrovins. Didelis gamtos gerbėjas. Jam kilo idėja: įkurti parką. Nupirko žemės plotą, sodino ąžuolus, liepas, kaštonus… Buvęs meras mirė prieš 129 metus, tačiau jis neužmirštas. Parkas suaugo, gražiai žaliuoja, parkui suteiktas buvusio mero Dubrovino vardas, įrengtas didelis fontanas, krentančios vandens čiurkšlės primena leliją, kuri yra ir miesto herbe. Šalia fontano, specialiai sukurtoje erdvėje, skulptorius A. Taratinovas 2007-ais pastatė dviejų metrų aukščio mero bronzinę skulptūrą. Karštomis vasaros dienomis prie didžiojo fontano ateina moterys su vaikais, seneliai mėgautis fontano drėgme, rudenį braido čežančiais lapais. Vakarais malonu pabūti prie įvairioms spalvoms apšviestos erdvės, stebėti spalvotą vandens kritimą.

Kiti įdomūs objektai

Daugpilio pasididžiavimas – ir Vaikų edukacinis centras ,,Zino Daugavpils“. Tik užsukus į vaikų centrą lankytoją pasitinka judantis drakonas. Visokiausi šiuolaikiniai išmanūs žaidimai.

Kęstučio Turonio nuotraukos