Greta URBŠIENĖ, Sigita NORVILIENĖ, Lilija DŽEVECKAJA
Vilniaus l/d „Pilaitukas“

Darželyje, kuriame gera visiems

Arba: tėveli, „Pralįsk pro paukščio lizdą“

Bendruomenės šventė

Jeigu reikėtų keliais žodžiais apibūdinti 2024 metų pavasarį, tai būtų vienas greičiausių pavasarių, kuris stebino sau nebūdingais reiškiniais, džiugino sparčiai bundančia gamta ir palankiomis oro sąlygomis. Toks greitas gamtos tempas verčia ir žmogų pasitempti, ypač jei tas žmogus nori aktyvai veikti, tyrinėti, stebėti, fiksuoti, eksperimentuoti ir atrasti gamtą, jos reiškinius.

Vilniaus lopšelio-darželio (l/d) „Pilaitukas“ bendruomenė ir toliau sėkmingai puoselėja ryšį su gamta, skatindama net ir pačius mažiausius gamtos draugus sėkmingai vykdyti gamtamokslines ir aplinkosaugines veiklas. Jau keletą metų džiaugiamės mažose širdelėse užgimusiu begaliniu noru veikti, atrasti, prisidėti, įsitraukti ir pažinti gamtą bei joje slypinčius gamtos stebuklus. Pasiraitoję rankoves, su gera nuotaika kibome į aplinkosauginio projekto darbus.

Vienas iš mūsų suplanuotų kilnių darbų gamtai buvo „Paukščių alėjos“ įrengimas darželio kieme. Džiaugiamės, kad mūsų kieme pavyko įrengti „paukščių miestelį“. Darželio bendruomenės nariai buvo kviečiami pagaminti inkilėlius paukšteliams. Nors darbas atrodytų nelengvas, tačiau rezultatai mus maloniai nustebino: kiek daug šeimų įsitraukė į inkilų gamybą. Dabar net trisdešimt trys paukštelių šeimos galės apsigyventi tėvų ir vaikučių kūrybos nameliuose. Tėveliai diskutavo, dalinosi patirtimi, kaip teisingai pagaminti inkilą, kokio dydžio skylutę išpjauti, kaip pritaisyti šakelę paukštelio nutūpimui ir patogumui, kokias spalvas pasirinkti, kad nameliai pritaptų gamtoje. Šeimos ne tik drauge leido laiką, kūrė tarpusavio ryšį, ugdė bendruomeniškumą, kūrybinius gebėjimus, bet ir domėjosi paukščiais, jų dydžiais, rūšimis, inkiluose apsigyvenančiais paukšteliais, jų paplitimo vietomis, gyvenimo ypatumais, mitybos įpročiais. Tėveliai kartu su vaikais, lankydamiesi miške, ieškojo inkilų gamybai reikalingų medžiagų, leido laiką gamtoje, ieškojo nukritusių šakų, aiškinosi, kodėl negalima pjauti augančių medelių, taip ugdydami savo aplinkosauginį raštingumą. Inkilėliai jau puikuojasi įstaigos teritorijoje.

Darželio kieme įkurtoje žaliojoje edukacinėje erdvėje „Paukščių alėja“ galima ne tik pasigrožėti inkilų gausa bei įvairove, bet ir interaktyvaus tento pagalba pasiklausyti paukščių balsų. Inovatyvi įstaiga ieško inovatyvių mokymosi būdų, todėl siekiant vaikams padėti lengviau įsiminti paukštelius bei jų pavadinimus, šalia kiekvieno paukščio nuotraukos pateikti QR kodai, kuriuose užšifruoti paukščių balsai. Vaikai gali susipažinti su kuosa, kovu, langine kregžde, čiurliu, varnėnu, mėlynąja zylute, juoduoju strazdu ir kitais paukšteliais bei ieškoti panašių gamtoje, mėginti juos atpažinti. Paukščių alėjoje įrengta girdykla, kur ištroškę skrajūnai atskrenda atsigerti vandens.

Paukščių alėjos simboliu tapo naujai alėjoje pasodintas šermukšnis, kuris, tikimės, patiks ir mūsų mažiesiems draugams – paukščiukams.

Kadangi 2024 metų Vilniaus žaliųjų edukacinių erdvių augalu tapo dobilas, nusprendėme ir savo kiemą papuošti šiuo puikiu augalu. Taip darželio kieme atsirado nauja edukacinė erdvė „Natūrali pievelė“, kurioje pasėti 4 rūšių dobilai ir kitos pievų gėlės. Pievoje jau sudygo raudonieji, baltieji, rausvieji ir purpuriniai dobilai. Ugdydami vaikų estetinį suvokimą, savo pievelę aptvėrėme mobilia tvorele.

Siekdami gilinti pedagogų žinias apie natūraliai gamtoje augančius žolinius augalus, į svečius pasikvietėme Vilniaus miesto savivaldybės finansuojamų visuomenės aplinkosauginio švietimo projektų koordinatorę, edukologę doc. dr. Oną Motiejūnaitę. Praktinių, patyriminių mokymų „Pažinkime, tyrinėkime, saugokime“ metu pedagogai susipažino su pievose augančiais augalais, samanų rūšimis, pasigamino augalų atpažinimo stendus.

Inovatyvioje bei patrauklioje aplinkoje smagu veikti drauge su visa bendruomene. Tęsiame mūsų tradiciją ir jau trečius metus iš eilės organizavome bendruomenės renginį „Gamtos pažinimo link…“. Šio renginio tikslas – skatinti bendruomenės narių domėjimąsi gamta ir skiepyti meilę gamtai. Šių metų šventėje netrūko veiklų įvairovės, praktinių užduočių, geros nuotaikos. Šventės metu tėveliai kartu su vaikais turėjo galimybę pasitikrinti ar teisingai rūšiuoja atliekas stotelėje „Teisingai rūšiuok, Žemę tausok“. Stotelėje „Papuošk paukštį margaspalvėmis plunksnomis“ atsiskleidė šventėje dalyvavusių šeimų kūrybiniai bei meniniai gebėjimai. Fizinę ištvermę, greitumą tėveliai kartu su vaikais galėjo pasitikrinti stotelėje „Pralįsk pro paukščio lizdą“. Tėvelių ir vaikų laukė daugybė užduočių: vyresniems vaikams teko pasitelkti skaitymo ir rašymo gebėjimus, atpažinti geometrines figūras, prisiminti atliekų rūšiavimo taisykles, mažesnieji patyrė daug džiaugsmo bei gerų emocijų pozuojant prie paukščio sparnų, lindo pro paukščių lizdelius, padėjo bitei pažinti medžių vaisius. Vilniaus lopšelio-darželio „Pilaitukas“ kolektyvą džiugino įstaigos bendruomeniškumas, dalyvių gausa ir puiki nuotaika, skardus vaikų ir tėvų juokas, nuoširdi tėvų padėka už puikiai suorganizuotą šventę. Kasmetinė bendruomenės šventė visus motyvuoja veikti, burti bendruomenę ir mėgautis smagiai praleistu laiku kartu su tėveliais bei vaikais darželyje, kuriame gera visiems.

Vasaros atidarymą vainikavo darželio paskelbta akcija „Balandis – taikos simbolis“. Akcija buvo organizuojama siekiant puoselėti vaikų, pedagogų ir tėvų supratimą apie tvarumą, vartotojiškumą, pasitelkiant taikos ir meilės simbolį – balandį. Jo lengvas skrydis dangaus aukštumose atspindi gyvenimo subtilumą ir harmoniją, kurios siekiame ir mes. Taip pat savo gyvenimo būdu ir ištikimybe balandis įprasmina meilės simbolį. Harmoningas balandžio gyvenimas mums primena apie mūsų harmoniją su aplinka, gamta.

Prie darželio organizuojamos akcijos kvietėme prisijungti Pilatės mikrorajono gyventojus. Džiaugiamės, kad sulaukėme didelio susidomėjimo šia akcija. Tiek darželio „Pilaituko“ kiemas, tiek Pilaitės mikrorajone esanti „Beepart“ teritorija pasipuošė vaikų rankomis lankstytais, karpytais bei gamintais paukščiukais. Labai džiugu, kad mūsų maža bendruomenė prisideda prie gamtos puoselėjimo, išsaugojimo, jautrumo gamtai ugdymo.

Autorių archyvo nuotraukos