Diana VEPŠTIENĖ
Klaipėdos r. Veiviržėnų Jurgio šaulio gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė

Darnaus gyvenimo link

Tarptautinė konferencija signataro Jurgio Šaulio vardu pavadintoje gimnazijoje

Konferencijos dalyviai

Ankstų balandžio antrosios rytą svečiai iš Norvegijos,Vilniaus, Kretingos, Šilutės ir Klaipėdos rajonų rinkosi į tarptautinę konferenciją „Darnaus vystymosi švietimas – kokybiškas švietimas“ Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje. Konferencijos pradžioje ant scenos apie planetą Žemę pagal Vivaldžio muziką siautė stichijos: ugnis, oras, vanduo. Skambėjo mokinių sukurtos eilės apie Žemės saugojimą. Sveikinimo žodį tarė gimnazijos direktorė Laima Navickienė.

Gimnazijos bendruomenė tą rytą jautėsi ypatingai, nes Švietimo darniam vystymuisi bendradarbiavimo centro Taikomųjų mokslų Inland Norway Universite vadovas Robert James Didham iš visų Lietuvos mokyklų, dalyvavusių tarptautiniame projekte „Šuolis darnaus gyvenimo stiliaus link“, pasirinko mūsų gimnaziją. Svečias iš Norvegijos skaitė pranešimą „Darnus vystymasis kokybiškam švietimui ir kokybiškas švietimas darniam vystymuisi“. Buvome supažindinti su darnaus vystymosi svarba ugdymo procese.

Viešnia iš Vilniaus, tarptautinio projekto „Šuolis darnaus gyvenimo stiliaus link“ vadovė Lina Straukė  pristatė, kokiais metodais ir būdais darnų vystymąsi įtraukti į pamokas, klasės valandėles ir neformalųjį švietimą.

Biologijos mokytoja metodininkė Dalia Bružienė iš Kretingos r. Grūšlaukės mokyklos daugiafunkcio centro pristatė savo mažos bendruomenės didelius darbus ir laimėjimus: 1) dalyvavo Tarptautinėje gamtosauginių mokyklų programoje; 2) 2018-ais pelnė Žaliąją vėliavą; 3) tapo Lietuvos vaikų ir jaunimo centro projekto „Darni mokykla 2018“ nugalėtoja ir buvo apdovanota  auksiniu sertifikatu bei specialiu prizu; 4) už pilietines iniciatyvas ir dalyvavimą Europos atliekų mažinimo savaitės renginiuose pelnė Aplinkos ministerijos padėkos raštą bei kelionę į Lietuvos zoologijos sodą (Kaune), Palemono kalną ir Raudonės pilį.

… Ateities kūrimas – rizikinga. Tačiau sėkmingai į ateitį tiltus tiesia Klaipėdos rajono Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė Raimonda Mankevičienė. Ji pasidalino patirtimi apie išmanųjį šiltnamį, jo sukūrimą,valdymą ir pateikė rezultatą – užaugintus daigelius. Mokytojos pranešimo tema ,,Ateities inžinerija – naujos ugdymo galimybės“.

Konferencijos svečiai buvo pakviesti pasižvalgyti po  gimnazijos erdves, kur galėjo spalvinti mandalą – gyvenimo gėlę, apžiūrėti pradinių klasių mokinių antram gyvenimui prikeltus senus daiktus: iš senų  dėžučių pagamintas dėžutes telefonams, vazonėlius gėlėms.

Pirmos klasės mokiniai svečius pasitiko su iš antrinių žaliavų pagamintais muzikos instrumentais (barškučiais) ir daina ,,Riešutukų duonelė“. Dailės ir technologijų pamokose konferencijos dalyviai galėjo pamatyti restauruojamus suolus ir drugelių gamybą iš plastikinių butelių. Svečiai Robert James Didham, Lina Straukė ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus specialistė Genovaitė Jurevičienė padėjo rankų antspaudus ir parašus ant gimnazijos gyvybės medžio.

Konferencijos sumanytoja ir vedėja, biologijos mokytoja metodininkė Diana Vepštienė pakvietė į gimnazijos muziejų, kur buvo pristatytas paskutinis pranešimas „Darni gimnazijos bendruomenė – ateities Lietuvai“. Pranešimo autoriai – Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ugdymui Karolis Pugačiauskas ir biologijos mokytoja  Diana Vepštienė.

Visiems pranešėjams buvo įteiktos atminimo dovanėlės – rankų darbo pieštukinės, kurias iš molio nulipdė dailės mokytoja Alva Giržadienė ir jos mokiniai, o svečiui iš Norvegijos  padovanoti marškinėliai su signataro Jurgio Šaulio atvaizdu ir Lietuvos vėliavos spalvų skirtukas knygai.

Konferencijos dalyviai  aplankė gimnazijos sodą, kaip pirmą darnaus vystymosi kūdikį, o po to išskubėjo į termofikacinę „Fortum“ jėgainę, kuri yra pirmaujanti švarios energijos įmonė, tiekianti elektros energiją ir šildymo bei vėsinimo paslaugas, taip pat išmaniuosius sprendimus, didinančius išteklių vartojimo efektyvumą.

… Svečiai po konferencijos dalijosi įspūdžiais. R. Mankevičienė sakė: dalyvaudama Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje organizuotoje konferencijoje pastebėjo, jog harmonija ryški tarp bendruomenės narių, aplinkoje dominuoja darna, itin puoselėjamos vidinės savybės, kokybiško gyvenimo kultūra. Dalia Razguvienė (Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos biologijos mokytoja metodininkė) dėkojo už puikiai suorganizuotą konferenciją: „Labai greitai ir prasmingai prabėgo diena, net nepastebėjau. Viskas buvo labai gerai apgalvota ir suplanuota. Dėkoju, kad pakvietėte, linkiu stiprybės tęsiant pradėtus darbus“. O Sniegena Brazauskienė (Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos biologijos mokytoja) sakė, jog jai viskas labai patiko, ypač ekskursijos po mokyklą ir pradinukų veiklos. Labai gražūs ir praktiški vaikų darbeliai. Patiko organizuotumas, puikūs lektoriai, labai įdomios pranešimų temos, malonus pabendravimas, pasidalinimas patirtimi. Galbūt labiausiai nustebino ir pamalonino svečio iš Norvegijos sakymas: ,,Atvažiavau į mažą miestelį, o jame – šiuolaikiška, moderni ir darni mokykla!“.

Konferencijos organizatoriai džiaugėsi, jog gimnazijoje jaučiama harmonija,derėjimas ir pusiausvyra tarp skirtingo amžiaus bendruomenės narių. Žmogaus gyvenimas turi būti tvarkingas ir subalansuotas, tik tada jis eis tolygiai ir darniai, be didelių pakilimų ar nuopuolių.

Austėjos Žemgulytės nuotraukos