Rima VOVERYTĖ
Trakų viešosios bibliotekos Dusmenų filialo vyr. bibliotekininkė

„Čia gimėm, čia augom“

Varlių kaimo šventė

Čia prasideda Varlių kaimas

Liepos 10 d., šeštadienio popietę, Varlių kaime tvyrojo neįprasta nuotaika. Kaimo namus aplankė iš miestų ir miestelių sugrįžę buvę kaimo gyventojai, jų vaikai, vaikaičiai. Po metų visi rinkosi į jau tradicija tapusią kaimo šventę. Antrus metus iš eilės susirinkome vidury kaimo, mūsų vienintelėje Žolynų gatvėje, prie senos sodybos.

Šventėje dalyvavo literatas, dzūkų tarmės puoselėtojas Juozas Žitkauskas. Jis perskaitė eiles, skirtas kaimui: „Pasiūtaravimai su Varluki Anelkuti apie Varlių kaimų“. Šventinę programą susirinkusiems dovanojo Varėnos rajono Žilinų pagrindinės mokyklos mokytojų folkloro kolektyvas. Jie ne tik dainavo senas dzūkiškas dainas, bet įtraukė į ratelį ir visus čia buvusius… Apie gimtinę dainavo iš Vilniaus sugrįžtanti Rugilė Voverytė. Visi liko nustebinti Aurėjos Kolendos dailės darbais. Beje, jos tėvelis yra gimęs ir užaugęs Varlių kaime.

Bibliotekininkė surinko senas kaimo žmonių nuotraukas. Tiek džiaugsmo buvo atradus save senose, pageltusiose nuotraukose. Nedidelę parodėlę apžiūrinėjo kaimo senbuviai ir jaunimas.

Esu įsitikinusi, kad mūsų kaimas atbunda, ir išnykimas negresia. Per paskutinius 3 metus pas mus atvyko net keturios naujakurių šeimos. Prakalbinti ir paklausti („Kodėl pasirinko būtent Varlius?“) kalbėjo: „Čia labai gražu, tylu ir žalia“… O šventės metu su visais susipažinę artimiau, pasidžiaugė, jog ir žmonės čia labai draugiški.

Džiugu, kad šiais metais šventėje mūsų buvo daugiau nei praeitais metais. Vadinasi, daugėja žmonių, tikrai neabejingų mūsų kaimui. Tikiuosi, kad jų gretos vis didės. Mes turtingi gražia gamta, tyvuliuojančiais Pijuoso ir Juodikio ežerais, unikaliu kaimo pavadinimu. Mus vienija graži draugystė, supratimas. Norėtųsi, kad taip išliktų ilgam.

Šventė yra gyvenimo dalelė, gera būti kartu, susitikti, pasikalbėti, susipažinti.

Viskas turi pradžią ir pabaigą, taip ir mūsų šventė turėjo baigtis… Šventei prasidėjus buvo didelė kaitra. Vakare prašniokštęs stiprus lietus nenuplovė šypsenų ir geros nuotaikos. Žmonės atėjo pabūti kartu.

Visas šventės akimirkas užfiksavo fotografas Algimantas. Jo vaikystė tai pat prabėgo mūsų kaime.

Ačiū visiems atvykusiems. Iki kitų susitikimų!

Algimanto Bakšio nuotraukos