Augustas UKTVERIS
Česlovo Kudabos premijos laureatas (2014 m.)

Būkime padorūs…

Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos paminėjimas Vilniuje, Aplinkos ministerijoje

2018-ųjų Česlovo Kudabos premijos laureatas dr. Eugenijus DROBELIS

Gamta prieš pat Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną – birželio 5-ąją – kažko pasišiaušė šaltoku vėju, tarsi primindama: ir už karštą orą reikia mokėti… Tik jau ne atliekomis! O susibūrėliams tradicinėje vietoje, Juozapavičiaus gatvėje esančioje vadinamojoje didžiojoje salėje, tokie dalykėliai gal ir nerūpėjo, juk kažkada ir aplinkos apsaugos specialistams reikia susirinkti į būrį suvis ne rūsčiais veidais. Nors kokie niekdariai, brakonieriai pareigūnų ne rūstokais veidais gal ir neįsivaizduoja.

Regis, salėje tądien nebuvo nė vieno gamtos niokotojo – tik draugai. Juos visus su Pasauline aplinkos apsaugos diena (minima visame pasaulyje) ir sveikino tarsi Aplinkos ministerijos veidu patapęs gamtininkas bei rašytojas Selemonas Paltanavičius. Ir pakvietė kiek balsą palavinti – atlikti aplinkosaugininkų himną. Kita vertus, tai jau tapo gera tradicija, tik gaila, jog daugeliui dar vis lapelių su tekstu prireikė. Kur čia prisiminsi, kai tokios darbų virtinės kasdien akyse…  Tačiau kai dūdos prabilo į taktą – suvis miela!

„Metų ratas apsisuko – vėl visi mes esame čia. Nevardinsiu, kiek darbų per metus atlikta, tačiau atlikta reforma valstybinių miškų valdyme galiu pasidžiaugti. Esama ir kitokių pertvarkų. Kad ir regioninių aplinkos apsaugos departamentų, kas susieta su kontrolės sistema, Aplinkos apsaugos departamento steigimu. Galima būtų paminėti ir būsto renovavimo darbus, ir daug ką daugiau. Yra kuo pasidžiaugti. Gal net ir yra galima interpeliacija aplinkos ministrui. Yra ir daug veiklos ateityje atliekų sektoriuje, ir kitur. O kur dar pertvarka saugomose teritorijose…“ – kalbėjo ne ataskaitiniu, o greičiau šventiniu ar net šmaikštoku tonu aplinkos ministras Kęstutis Navickas, primindamas, jog šių metų Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos raginimas – vengti plastiko atliekų, kurių pasaulio vandenynuose neilgai trukus plaukios kur kas daugiau nei žuvelių…

Selemonas Paltanavičius netruko žodį suteikti kitam Kęstučiui, t.y. buvusiam aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui. Jis padėkojo už pakvietimą, sakė, jog jaučiasi laimingas tarp aplinkosaugininkų, jog ir dabar gyvenąs jų bėdomis ir džiaugsmais.

„Jau praėjo kiek laiko, tačiau vis susimąstau: kur aš buvau patekęs, vis dažniau geriau pajaučiu įvairius niuansus. Ir pajaučiu, jog Lietuvoje su gamtine aplinka nėra taip jau ir blogai. Žvelgiant į ateitį… Norėčiau, kad nesijaustume kur nupuolę, norėčiau, kad nesijaustume nuolat ir ant balto žirgo besėdintys… Paprasčiausiai, gal ir žemaitiškai, noriu palinkėti: būkime padorūs…“, – kalbėjo Kęstutis Trečiokas.

… Atėjo metas apdovanojimams.

Kas dveji metai skiriama Česlovo Kudabos vardo premija – už reikšmingą ir išskirtinę visuomeninę aplinkosauginę veiklą, darbus. Šiemet šiai premijai gauti būta dviejų kandidatų. Selemonas Paltanavičius atplėšia paduotą voką ir skaito aplinkos ministro Kęstučio Navicko įsakymą. Trumpą: 2018-ųjų Česlovo Kudabos vardo premija skiriama dr. Eugenijui Drobeliui, Lietuvos ornitologų draugijos viešinimo ekspertui. Eugenijus Drobelis – jau keturioliktasis šios premijos laureatas. Jis yra gerai šalyje ir už jos ribų žinomas gamtininkas, visą savo gyvenimą skyręs gamtai tyrinėti ir saugoti. Daugelį metų jis dirbo Čepkelių rezervate, vėliau – Dzūkijos nacionaliniame parke, siekdamas išsaugoti šių vietų gamtos vertybes. Tam jis atidavė ir visą savo laisvalaikį. Gamtos pažinimas ir saugojimas nuo jaunystės yra tapęs Eugenijaus Drobelio gyvenimo būdu.

Daugybėje publikacijų, autorinių leidinių ir filmų jis ne tik profesionaliai, bet ir patraukliai atskleidė daug kam mažai pažįstamą gamtos pasaulį, siekdamas kuo daugiau žmonių sudominti gamta ir paskatinti ją saugoti.

Eugenijus Drobelis sukūrė bene daugiausia šalyje filmų gamtos tematika, yra 30 knygų ir mažesnės apimties leidinių autorius ar bendraautorius, paskelbė daugiau kaip 70 mokslo ir mokslo populiarinimo straipsnių, per 250 straipsnių periodinėje spaudoje.

… Aplinkos ministras Kęstutis Navickas aidint fanfaroms netruko įteikti Česlovo Kudabos premijos diplomą dr. Eugenijui Drobeliui.

„Visada buvau gamtoje, greta jūsų. Kartu noriu padėkoti Lietuvos ornitologų draugijai, kurios aktyviu nariu dabar esu.

Šita premija svarbi ne todėl, jog suteikia garbės ar kiek pinigų, o vien todėl, jog yra susieta su profesoriumi Česlovu Kudaba. Gaila, kad jo artimiau neteko pažinti, nors daug esu skaitęs apie didį šalies gamtininką ir patriotą, kartu minint ir Profesoriaus knygas.

Dėkoju visiems už tą suteiktą garbę…“, – kalbėjo 2018-ųjų Česlovo Kudabos premijos laureatas Eugenijus Drobelis.

… Selemonas Paltanavičius priminė, jog šiemet įteikiama ir profesoriaus Juozo Virbicko vardinė premija. Jos diplomas tądien iškilmingai įteiktas Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkui Vitaliui Marozui – už žuvingojo pamario apsaugą. Žinoma, Vitalis Marozas labiausiai žinomas būtent brakonierių gretose…

„Mūsų darbe iš brakonierių garbės titulo gal ir nesulauksi… Tad gerai, jog bendražygiai paremia… Malonu šiandien iš visų pajausti pasitikėjimą ir palaikymą. Viliuosi, jog palaikymas ir pasitikėjimas vis didės“, – sakė Vitalis Marozas.

Apdovanojimai, pagerbimai tuo nesibaigė…

Aplinkos ministerijos Garbės ženklas buvo įteiktas Kurtuvėnų regioninio parko direktoriui Rimvydui Tamulaičiui.

Aplinkos ministerijos ženklas už visuomeninę veiklą įteiktas Lietuvos architektų rūmų pirmininkei Daivai Bakšienei.

Už ilgametį ir nepriekaištingą 50-ies metų darbą Aukščiausiojo laipsnio nusipelniusio aplinkosaugininko ženklas skirtas Janei Ramunei Sudeikienei (Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba).

Geriausiais aplinkos apsaugos inspektoriais šiemet pripažinti: Gytautas Stukas (Panevėžys), Algirdas Vaitkus (Gargždai), Alfredas Zaveckas (Telšiai).

Aktyviems visuomenės atstovams, kurie teikia paramą aplinkosaugininkams, įteikiama gervės statulėlė. Šiemet ji įteikta Giedriui Šlekiui, gražiai talkinančiam Vištyčio regioninio parko direkcijai – tiek paukščius palydint, tiek mišką sodinant, tiek… Beje, Giedrius apdovanojimo iš Vilijos Augutavičienės (AM kanclerės) rankų atsiimti atėjo su savo mažamete dukrele, tarsi skiepydamas ir jai meilės gamtai ūglius…

… Regis, dar daugiau palaikymo visiems tądien apdovanotiesiems (ministro padėkos, kitokios garbios regalijos buvo teikiamos daugiau nei pusvalandį!) suteikė grupė „Rakija Klezmer Orkestar“ (vadovas Darius Bagdonavičius), jauni kauniečiai, kurie pasiryžę naujam gyvenimui prikelti ir skleisti į istorinę užmarštį nueinančias litvakų (žydų) melodijas.

Tai sietina su sakraline atmintimi, jos apsauga.

Augusto Uktverio nuotraukos