Janina GRIGUTIENĖ
Prienų r. Balbieriškio pagrindinės mokyklos gamtosauginio komiteto narė, mokytoja

Branginant esminį žiedlapį – Lietuvą

Tarptautinis ekologinio plakato konkursas „Žemei reikia draugų. Vartok saikingai, rinkis atsakingai!“

Renginio metu...

Mūsų mokykla treti metai dalyvauja tarptautinėje Gamtosauginių mokyklų programoje ir tarptautinės Wrigley bendrovės kampanijos „Mažiau šiukšlių“ antrajame etape. Kampanija siekiama sumažinti šiukšlių kiekius ir įtakoti žmonių elgesio pokyčius. Per tą laiką atlikta daug įvairių veiklų. Viena iš jų – ekologinio plakato konkursas, šiemet jau tapęs tarptautiniu.

Kiekvienais metais, artėjant vienai svarbiausių ir gražiausių aplinkosauginių švenčių – Pasaulinei Žemės dienai – susimąstome apie saugią, gražią ir laimingą mūsų planetą. Kad ji tokia būtų, turime išsaugoti švarų orą, vandenį, dirvožemį, gyvąją gamtą. Deja, šiandieninėje visuomenėje kyla pavojus tapti nesąmoningu vartotoju, kai neapgalvojamas kiekvienas pasirinkimas, kai neegzistuoja ribos, nejaučiama atsakomybė. Būtent dėl šitų priežasčių šiais metais ekologinio plakato konkursui „Žemei reikia draugų“ buvo pasiūlyta potemė „Vartok saikingai, rinkis atsakingai!“

Teatralizuotoje parodos atidarymo ir nugalėtojų šventėje, kurią parengė mokytoja Rita Šalčiūtė, miško gyventojai – skruzdės (Džiugas Žvirblis, Silvija Paužaitė, Mantvydas Kurapka, Raminta Jodaugaitė, Monika Rutkauskaitė), kruopščiai dirba: bėgioja, rankioja šapus, lapus, veža su karučiais… Pačiame darbų įkarštyje skruzdėlė vadas išsigąsta, kad miške pasirodė „dvikojų padarų“ ir siunčia dar labiau iš baimės drebantį žvalgą išsiaiškinti susidariusią situaciją. Šalia esanti kirmėlytė (Augustina Siaurukaitė) nuramina, kad čia susirinko žmonės, kuriems svarbu, kas ateityje bus su mūsų Žemės planeta. Miško „darbininkai“, kviesdami pasigėrėti, kokia mus supa augmenija ir gyvūnija, paaiškina, kaip reikia elgtis atsakingai, kad nesuardytume gamtoje nusistovėjusių dėsnių. Tai paprasti ir konkretūs darbai, kurie turėtų padėti tapti atsakingu vartotoju. Visai nesunku parduotuvėje rinktis mažiau supakuotas prekes, kelias sudėti į bendrą maišelį, atkreipti dėmesį į užrašus, sudėtį – gal yra aplinką tausojančių produktų. Prekybos centrai hipnotizuoja akcijomis, išpardavimais, pasiūlymais „perki vieną – antrą gauni dovanų“ – taip namuose atsiranda nereikalingų daiktų. Kirmėlytė perspėjo, kad Lietuvoje per porą dešimtmečių atliekų kiekis išaugo dvigubai, todėl labai svarbu jas rūšiuoti. Nuo vasario 1 dienos daug kur pakuotes galima grąžinti į taromatus. Kiekviename žingsnyje turime elgtis apgalvotai ir atsakingai: tausoti elektros energiją, taupyti vandenį, pasirinkti saugias skalbimo ir valymo priemones, esant galimybėms, naudotis visuomeniniu transportu. Net nusibodusius žaislus galima atiduoti kitiems vaikams, kurie su jais dar žais. Prisiminkime, kad seniau daiktai buvo naudojami ilgiau, net paveldimi iš tėvų ir senelių.

„Taigi, žmogau, nebūk skolingas gamtai. Vartok saikingai, rinktis atsakingai. Skatink tai daryti draugus ir kaimynus“, – kreipėsi į visus skruzdėlė vadas ir kirmėlytė. Tik būdami aplinkai palankiais vartotojais, išsaugosime gražią ir švarią gamtą. Juk mūsų žemė sklidina gėrio ir grožio, – tokia mintis pasirodymo pabaigoje nuskambėjo Tomos Petraškaitės ir Martynos Marčiukaitytės atliekamoje dainoje.

Renginio vedėjai Klaudija Rutkauskaitė ir Airidas Krutulis, kviesdami pasidžiaugti mokinių kūrybiniais darbais, pristatė šventės svečius: LR Seimo nario Andriaus Palionio padėjėją Valę Petkevičienę, LR Seimo nario Vytauto Kamblevičiaus padėjėją Sonatą Šalčiuvienę, Prienų rajono savivaldybės mero pavaduotoją Algį Marcinkevičių, Prienų rajono Švietimo skyriaus vyriausiąją specialistę Daivą Keblienę, Prienų miškų urėdijos ryšių su visuomene specialistą Kastytį Tarasevičių, miškininką Valdą Kvedaravičių, Prienų sveikos gyvensenos klubo „Versmenė“ vadovę Leonorą Kalantienę ir narę Aldoną Vabolienę, Nemuno kilpų regioninio parko direkcijos vyriausiąsias specialistes Larisą Šaltienę ir Ramutę Milušauskienę, Balbieriškio seniūnę Sigitą Ražanskienę ir jos pavaduotoją Vilmą Galinytę, vertinimo komisijos narius, rėmėjus.

Mokyklos gamtosauginės veiklos koordinatorė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui Danguolė Damijonaitytė pasveikino visus su artėjančiu pavasariu, kai laukiame mėlynžiedės gėlės žibutės, kai norime tarsi paukščiai pakilti į aukštį ir iš ten pasigėrėti gimtąja žeme.

Esame neabejingi savo Žemei. Tai liudytų į mūsų mokyklą atkeliavusi didelė gausa kūrybinių darbų. Tai kartu – ir noras su nerimu bei viltimi pasibelsti į mūsų mintis dėl Žemės ateities, kvietimas prisiimti atsakomybę .

Ekologinio plakato konkursui Prienų r., Kauno r. Lapių, Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinių mokyklų ir Punsko Dariaus ir Girėno gimnazijos mokiniai pateikė 184 plakatus. Darbus pagal skirtingo amžiaus grupes vertino profesionali komisija: Prienų meno mokyklos dailės mokytojas Vladas Tranelis (pirmininkas), Prienų švietimo centro direktorė Danutė Stankevičienė, Prienų rajono savivaldybės administracijos Statybos ir ekonominės plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Ramanauskienė, Prienų rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Virginija Zujienė.

Laureatais tapo šie mokiniai: 1-oji vieta – Uma Stankevičiūtė (Prienų „Ąžuolo“ progimnazija), Goda Bankovskaitė (Prienų r. Stakliškių gimnazija), Miglė Janavičiūtė (Prienų r. Jiezno gimnazija); 2-oji vieta – Marta Savickaitė (Kauno r. Lapių pagrindinė mokykla), Gabija Zagorskaitė (Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinė mokykla), Viktorija Švelpaitė (Prienų r. Stakliškių gimnazija); 3-oji vieta – Kamilė Rygelytė (Prienų r. Šilavoto pagrindinė mokykla), Violeta Ivanovaitė (Prienų r. Stakliškių gimnazija), Margarita Klizaitė (Prienų r. Jiezno gimnazija).

Taipogi įvairias nominacijas pelnė 8 mokiniai: Rūta Šimanskaitė (Prienų r. Jiezno gimnazija) – už temos atskleidimą; Ieva Nenartavičiūtė (Prienų r. Jiezno gimnazija) – už meniškumą; Tomas Ražanskas (Prienų r. Balbieriškio pagrindinė mokykla) – už kūrybišką idėjos perteikimą; Vytautė Gusaitė (Prienų r. Stakliškių gimnazija) – už idėją; Rasa Radžiūnaitė (Prienų r. Balbieriškio pagrindinė mokykla) – už dekoratyvumą; Mija Bukotaitė (Prienų r. Balbieriškio pagrindinė mokykla) – už tapybiškumą; Gabija Sarapinaitė (Prienų r. Veiverių Tomo Žilinsko gimnazija) – už plakatiškumą.

Mokyklos gamtosauginio komiteto nariai skyrė atskirą nominaciją už temos atskleidimą Punsko Dariaus ir Girėno gimnazijos mokinei Ingai Radzevičiūtei.

Dovanėlėmis paskatinti Prienų lopšelio-darželio „Saulutė“ vaikučiai: Simona Kovalenia, Lėja Klimaitė, Sigitas Buta, Dovydas Zykas, Mantas Žurauskas, Jovaras Barišauskas.

Minėtus mokinius konkursui ruošė mokytojai Janina Pranckevičienė, Lina Andriukevičienė, Audronė Jusienė, Adrija Džiugienė, Laura Stankaitienė, Laima Astrauskaitė, Ramutė Švedienė, Ona Žvirblienė, Aldona Krilavičienė, Saulius Starkus, Alicija Petruškevičienė, Sandra Leonavičienė.

Džiaugdamiesi tęsiama idėja – noru gyventi švarioje Lietuvoje – padėkas, diplomus, dovanas plakatų autoriams ir juos ruošusiems mokytojams įteikė renginio svečiai. Atskiras LR Seimo nario Andriaus Palionio padėkas šventės organizatorėms Danguolei Damijonaitytei, Onai Žvaliauskienei, Onai Žvirblienei perdavė jo padėjėja Valė Petkevičienė.

Džiaugiamės, kad renginį remia ir sau patinkančių plakatų autorius apdovanoja gausus socialinių partnerių būrys – vietos bendruomenės ūkininkai, individualių įmonių savininkai, verslininkai. Tai Danutė ir Vidmantas Petraškai, Dalia ir Vincas Žvirbliai, Agnė ir Audrius Mitrulevičiai, Elvyra ir Sigitas Juodžiūnai, Rasa ir Algimantas Mieliauskai, Laimutė ir Pranas Dargužiai, Loreta Launikonienė.

„Smagu, kad gamtosauginė mintis perteikta spalvų, teptuko, pieštuko pagalba“, – sakė Danutė Petraškienė.

… „Informatyvus, teatrališkas skruzdėliukų pasirodymas privertė susimąstyti, jog kiekvienas gebame gyventi dabartinėje vartotojiškoje visuomenėje“, – apibendrindama renginį kalbėjo Prienų rajono Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Keblienė.

Aktuali idėja, įgyvendinama konkrečiais darbais, ugdo mūsų ekologišką kultūrą. Visiems brangi kaip žiedlapis delne mūsų Žemė – Lietuva.

Autorės nuotraukos