Agnieška USCILIENĖ
Trakų viešosios bibliotekos Senųjų Trakų filialo vyr. bibliotekininkė
Bitės, mažosios pasaulio gelbėtojos
Bitininkas Janas su vaikais
2017 metais Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja gegužės 20 dieną paskelbė Pasauline bičių diena. Data pasirinkta ne atsitiktini. Būtent gegužės 20-ąją gimė Antonas Janša, šiuolaikinės bitininkystės pradininkas, tad ši diena buvo pasirinkta jo garbei. Bitės – mažosios pasaulio gelbėtojos, tad Pasaulinę bičių dieną skatinama atkreipti dėmesį į šių vabzdžių populiacijos mažėjimą, jų reikšmę aplinkai ir žmonių sveikatai.
Senųjų Trakų bibliotekoje Pasaulinę bičių dieną minėjome su Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos darželinukais ir jų auklėtoja Halina Grinevič ir mūsų Senųjų Trakų kaimo bitininku Janu Tomaševič. Kaip prisistatė pats Janas, jis yra bitininkas mėgėjas ir nuo senų laikų natūraliu medumi aprūpina tiek savo šeimą, tiek kaimynus. Dar vaikystėje stebėjęs tėvus ir tuo, kaip jie rūpinasi bitėmis, Janas jaunystėje užsibrėžė tikslą turėti ir savo avilių būrį.
Bitininkas dar pačioje susitikimo pradžioje pabrėžė, kad bitės niekada nepuls, jei nejaus sėlinančio pavojaus, baimės kvapo ir mosavimosi, šokinėjimo, neadekvačių staigių judesių. Vaikams pristatė ir specialų baltą chalatą. Buvo labai įdomu klausytis vaikų klausimų – kodėl gi jis baltas? Žaismingas atsakymas slypi senuosiuose pasakojimuose. Būtent pasakose meškos visada vogdavo medų iš bičių, todėl ta tamsi spalva joms simbolizuoja pavojų ir priešą, kurį reikia pulti, o balta spalva suteikia ramybės. Vaikams buvo pristatyti visi įrankiai, reikalingi išiminėti rėmelius iš avilio ir tai, kaip rėmeliuose kaupiamas medus, kur gyvena motinėlė bitė. Vaikai sužinojo, jog avilyje gyvena per 10 tūkstančių bičių, kurios atlieka tam tikras pareigas: vienos kaupia vandenį, kitos saugo avilį, trečios maitina motinėlę ir t. t. Taip pat turėjome galimybę su lupa patyrinėti mirusias bites. Galiausiai, ragavome iš rėmelių su vašku išimtą medų ir kitos rūšies grikių medų. Degustacija jauniesiems smaližiams labai patiko.
Susipažinę ir išanalizavę visus faktus, išgirstus apie bites, ėmėmės kūrybinių darbų: spalvinome vazonus ir vėliau į juos smaigstėme gėlytes – juk gėlės labai reikalingos bitėms. Paruoštos dovanėlės keliavo į namus mamytėms ir tėveliams.
Dėkojame bitininkui Janui ir vaikams už smagų laiką drauge. Nepamirškime, kad turime saugoti bites, nes be jų mūsų gyvenimas egzistuoti negalės.
Autorės archyvo nuotraukos