Diana RAKAUSKAITĖ
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos viešųjų ryšių specialistė

Bičių šventė suburs bičiulius

Bitutė dirba...

Aukštaitijos nacionaliniame parke Senovinės bitininkystės muziejuje 2018-05-20 vyks pirmuoju medumi kvepiantis renginys – Bitės diena. Renginį globoja LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė, renginio vedėjai – bitininkaujantis žurnalistas Edmundas Jakilaitis ir etnologė Zita Kelmickaitė.

Jungtinių Tautų Organizacija gegužės 20 d. paskelbė tarptautine Bitės diena. Bitininkystės muziejus kartu su Lietuvos bitininkų sąjunga nutarė sutelkti Bitės šventei visus, turinčius sąsajų su šiuo naudingu vabzdžiu. Bitės šventės tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į bitę, kaip labai svarbų ekosistemai gyvą organizmą, kaip vabzdį naudingą žmonijai. Kai kuriose Europos Sąjungos šalyse žymiai sumažėjo bičių kolonijų, bičių nykimas yra didelė gamtosauginė problema, į kurią nori atkreipti dėmesį Bitės šventės organizatoriai.

Bitės dienos renginio pradžioje vyks LR Prezidentės avilio atidengimas. Tai ne pirmasis prezidentinis avilys, Bitininkystės muziejaus teritorijoje jau stovi trys aviliai, perduoti LR prezidento Valdo Adamkaus.

Vėliau atvykusiųjų lauka daug įdomybių, susijusių su bitės tematika. Pirmojo pavasarinio medaus ir sūrių mugė. Meninė Austėjų fotosesija gamtoje. Atidarymas vabzdžių viešbučio, kurio rėmėja – laidų vedėja Beata Nikolson. Proginės Bitės dienos monetos kalimas. Kelminio avilio skobimas. Vaško spaudimas. Muilo su bičių produktais gamyba. Midaus virimas. Tapyba ant avilių. Žolynų kermošius.

Amatų kieme vyks kūrybinės dirbtuvės „Kūrybiškai apie bitę“. Čia edukacijas vykdys Lietuvos liaudies buities muziejus amatininkai: lies žvakes, porins apie bitininkavimo monus, virs dilgėlių sriubą ir siūlys daug kitokių veiklų.

Bitininkystės muziejaus didžiajame kluone vyks paskaitų ciklas, kurių temos susijusios su bitutėmis: „Bitės reikšmė žmogui ir gamtai“ (bitininkas praktikas, rašantis bitininkystės tema, Sigitas Ūselis), „Vaistiniai žolynai, bitės ir sveikata“ (vaistininkas, liaudies medicinos ekspertas Virgilijus Skirkevičius), „Bičių produktai ir pavasaris“ (gydytoja apiterapeutė habil. dr. Dalia Stasytytė-Bunevičienė), „Bitės ir neįgaliųjų kurianti bičiulystė“ (VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius Juozas Norinkevičius) ir kt.

Renginio pabaigoje – išskirtinė grupės „Ugniavijas“ programa. Daugiau informacijos apie Bitės šventės programą – http://www.biciumuziejus.lt/index.php

Senovinės bitininkystės muziejus yra Aukštaitijos nacionaliniame parke (Ignalinos r. Stripeikių kaime). Muziejus, išsidėstęs 4 ha teritorijoje, priklauso Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijai. Muziejų sezono metu aplanko daugiau kaip 20 000 lankytojų iš viso pasaulio.

VSTT archyvo nuotraukos