Aušrinė ŠĖMIENĖ
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija

Aukštaitijos metais kelionės Aukštaitijoje:

nuo žygių pelkėmis iki Barboros gimtadienio

Kelionė baidarėmis

Aukštaitijos metais Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijai priklausantys aštuoni regioniniai parkai kviečia tvariai keliauti po saugomas teritorijas ir pažinti gražiausius bei vertingiausius šio regiono kampelius. Visus metus parkuose vyks renginiai, kuriais bus pabrėžiamas Aukštaitijos grožis bei savitumas. 2023-ieji atmintinais metais paskelbti Seimo rezoliucija.

„Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija šiais metais lankytojus pasitinka ne tik su didžiule puokšte įvairiaspalvių renginių visuose aštuoniuose regioniniuose parkuose, bet ir kviečia į atnaujintus pažintinius takus. Pas mus kiekvienas atras jam mielą laisvalaikio praleidimo būdą – ir slėpiningas naktines išvykas, ir gamtajausmės kūrybos popietes, ir pažinimo džiaugsmą kartu su mūsų ekologais stebint tikruosius gamtos šeimininkus – gyvūnus, ir bendrystę su gamta teminių išvykų metu atrandant dar vis nepažintas gamtos vertybes ir daug kitos veiklos. Tik nepamirškite sekti organizuojamus jums renginius  mūsų regioninių parkų – Anykščių, Asvejos, Biržų, Gražutės, Kauno marių, Krekenavos, Sartu ir Sirvėtos FB paskyrose!“ – sako Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos direktorė Adrija Gasiliauskienė.

Paragauk Aukštaitijos…

 

…akimis, liežuviu, klausa, uosle, lytėjimu. Akciją „Paragauk Aukštaitijos“ Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos regioniniai parkai pradės balandžio 14-ąją, kuomet pasaulis mini Geografijos naktį. Aukštaitijos saugomų teritorijų lankytojų centruose bus galima susipažinti su parkuose saugomomis ir puoselėjamomis gamtos bei kultūros vertybėmis, eiti į naktinius žygius, dalyvauti protmūšyje „Geografinis labirintas“, vakaroti prie laužo, o Kauno marių regioninis parkas kviečia į „Pelėdų naktį“ – bus galima pasiklausyti šių nakties paukščių ūbavimo.

Visi Lietuvos gyventojai ir šalies svečiai iki rudens bus kviečiami keliauti po įspūdingas Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos regioninių parkų vietas, ragauti ir fotografuoti jas. Atkakliausieji ir stropiausieji bus apdovanoti prizais.

Akcijai „Paragauk Aukštaitijos“ kiekvienas regioninis parkas yra parengęs ne tik lankytinų parko vietų sąrašą, o ir ragina apsilankyti pas šiose vietose gyvenančius žmones, kurie gali papasakoti ir parodyti ką nors įdomaus, pavaišinti skanėstais, išmokyti naujų veiklų.

2023-ieji paskelbti ne tik Aukštaitijos, bet ir Žirgo metais. Šia proga Gražutės regioninis parkas kvies į pažintį su laumžirgiais „Pajodinėk laumės žirgu“, o anykštėnai – į tradicinę naktigonę. Žirgai bus maudomi Šventojoje ir genami ganytis jau dvyliktąjį kartą.

Atnaujinti pažintiniai takai

2023 metais Anykščių, Asvejos, Gražutės, Biržų, Kauno marių, Krekenavos, Sartų ir Sirvėtos regioniniai parkai siūlys keliauti daugybe pažintinių trasų pėsčiomis, dviračiais, baidarėmis bei automobiliais, kvies dalyvauti paskaitose, susibūrimuose, šventėse ir edukacijose apie gamtą.

Jau dabar turistų laukia atnaujintas Kauno marių regioninio parko Arlaviškių pažintinis takas, dar vadinamas Kadagių slėniu. Jo ilgis – 1,3 km. Neseniai buvo iš esmės atnaujinta jo lentinė dalis, mat senoji sutrešo. Dabar ji tapo patogi ne tik tvirtiems, sportiškiems keliautojams, bet ir tėveliams su mažais vaikais bei neįgaliesiems. 116,6 ha ploto Kadagių slėnis – europiniu mastu svarbi teritorija kaip dalis Natura 2000 saugomų teritorijų tinklo.

Anykščių regioniniame parke vasarą lankytojus pasitiks nauja Storių Struvės geodezinio lanko punkto infrastruktūra. Struvės geodezinio lankas – tai unikalus į Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo sąrašą įrašytas objektas, padėjęs nustatyti tikslų planetos dydį ir formą. Lietuvoje yra aštuoniolika Struvės geodezinių punktų, Storių kalno – vienas iš jų. Iki geodezinio punkto galėsite nueiti 1,2 km ilgio pažintiniu taku. Jame pasigrožėsite vaizdingu Anykščių regioninio parko kraštovaizdžiu ir pakilsite į aukščiausią regioninio parko kalvą.

Asvejos regioniniame parke jus pasitiks atnaujintas Jurkiškio upelio takas. Per audrą nuo skardžio didžiulė nuošliauža nusinešė dalį laiptų, tad praėjusią vasarą šią trasą galėjo įveikti tik sunkiai kopti į skardį pasiryžę keliautojai. Dabar takas atnaujintas ir pasiruošęs išlaikyti visus lankytojus. Jurkiškio upelis įspūdingiausias pavasarį, nes dėl didžiulio aukščių perkryčio ir, pakilus vandeniui, jis šniokščia tarsi kalnų upė.

Sartų regioniniame parke bus patogiau kopti į įspūdingą I tūkstantmečiu pr. m. e. – I tūkstantmečio vidurio Pakačinės piliakalnį – ten (pakeistos sudūlėjusios laiptų konstrukcijos) Asvejos regioninis parkas vilios aplankyti Gurakalnės pelkutę, kurioje atnaujintas pėsčiųjų takas, sutvarkytos patogios poilsiavietės ir Krekenavos regioniniame parke.

Gražutės regioninis parkas minės Europos Archeologijos dieną surengdamas 11 km žygį  Šventosios aukštupio pažintine trasa, pakeliui aplankant Galminių piliakalnį ir didžiausią Aukštaitijos pilkapyną – Galminių pilkapius, o rugpjūtį irklentėmis bus galima nusiirti į Antalieptės marių Paukščių salą, kurioje vyks šienavimo talka. Ekspedicijos dalyviai supažindins su Antalieptės marių hidrografiniu draustiniu, vandens paukščiais ir sužinos kuo ši sala yra svarbi ir kodėl gamtosaugininkai ją šienauja.

Birželio pabaigoje Lietuvos vaistažolių sostinė – Sirvėtos regioninis parkas – visos šalies žmones kvies į Vaistažolių rinkimo čempionatą. Bus galima pasigalynėti vaistingųjų žolynų išmanymu bei mikliomis rankomis. Vaistažolių rinkimo čempionatas jau tapo tradicija, šiemet jis vyks devintąjį kartą.

Liepą Dubingių piliavietėje Asvejos regioninis parkas organizuos daugybę renginių, skirtų Barboros Radvilaitės 500-ųjų gimimo metinių jubiliejui.

Rudenį Anykščių ir Kauno marių regioninių parkų darbuotojai pasakos apie šikšnosparnius. Be to, galėsite apsilankyti Kauno fortuose ir sužinoti kuo gi ypatingi šie keisti padarai ir kaip jie žiemoja.

Spalį Biržų regioninis parkas kviečia svečius minėti Geopaveldo dienas ir žygiuoti po unikaliais geologiniais dariniais garsėjančio krašto vietas.

Metus parkai palydės rengdami Advento vainikų pynimo edukacijas bei žygius į mišką, o Medžių lajų take bus surengta Šviesos diena su šiaudinėmis statulomis ir žvakėmis.

Ateik į talką

 

Vasario 2-ąją minima Tarptautinė pelkių diena. Kuo ypatingos šlapynės, kodėl be jų negalėtume gyventi, kokią naudą jos neša gamtai ir žmonėms sužinome keliaudami po pelkes. Šia proga Anykščių regioninis parkas organizavo žygį į Pakalnių telmologinį draustinį, o Kauno marių – į Dubravos aukštapelkę. Sirvėtos regioninis parkas Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazijoje rengia pelkių pamokas „Kas auga pelkėje?“, o Asvejos ir Gražutės regioniniai parkai kviečia savanorius prisidėti prie pelkių išsaugojimo – rengiamos talkos šalinti menkaverčius medžius, kurie kenkia pelkei.

Šiemet Aukštaitijos regioniniuose parkuose vyks ir daugybė kitų talkų. Darbuotojai tikisi, kad savanoriai ne tik pagelbės gamtai, o ir savo pavyzdžiu ragins kitus nešiukšlinti. Gamtosaugininkai primena, kad saugomose teritorijose nėra šiukšlių dėžių. Parkų lankytojai skatinami atliekas, kurias atsinešė, išsinešti – šitaip ugdoma jų ekologinė savimonė ir mažinamas atliekų kiekis.

Visi minėti renginiai bus pristatyti turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje „Adventur 2023“. Be to, apie juos galėsite sužinoti regioninių parkų ir Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos interneto svetainėse bei Facebook paskyrose.

Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos archyvo nuotraukos