Živilė BILOTAITĖ-JOKUBAUSKIENĖ
VDU Botanikos sodas

Augalų žavadienis vilnijo per Lietuvą

Batukai šimtakojo gimtadieniui

Pasaulinė žavėjimosi augalais diena (Žavadienis) švenčiama gegužės 18 dieną, įprastai virsta ištisa renginių savaite, prie kurios kasmet prisideda įvairių organizacijų ir įstaigų kolektyvai ar entuziastų grupės. Tačiau pagrindiniais žavėjimosi augalais bangos kėlėjais jau tradiciškai tampa Lietuvos universitetiniai botanikos sodai Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose, šiemet pasiūlę įvairias veiklas – nuo nemokamų ekskursijų ar nemokamo lankymosi dienų iki parodų, koncertų ar galimybės aplankyti įprastai nelankomas erdves.

Nuo rekordinio vikšro gimtadienio iki aktyvių mokslo žaidimų

Visame pasaulyje švenčiamo Žavadienio tikslas – paskatinti žmones domėtis augalais, skleisti ekologinę žinutę, pabrėžti augalų reikšmę žemės ūkiui, maisto pramonei, aplinkosaugai. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodas Kaune – šios šventės nacionalinis kuratorius. Kaip pastebi VDU Botanikos sodo Paslaugų ir edukacijos skyriaus vadovė Kristina Mulevičienė, šiemet Žavadienis sutapo ne tik su pačiu gausiausiu žydėjimu turtingoje sodo tulpių kolekcijoje, bet ir vaismedžių, todėl atvykusius pasigrožėti augalais svečius pasitinka ne tik spalvos, bičių dūzgimas, o ir svaiginantys aromatai.

VDU Botanikos sode jau dešimt metų tęsiama tradicija Žavadienio dieną su mažiausiais lankytojais – darželių auklėtiniais – švęsti didžiausios, į Lietuvos rekordų knygą įrašytos vikšro formos skroblų gyvatvorės Šimtakojo gimtadienį. Šiemet vaikai dešimties metų jubiliejų švenčiantį vikšrą sveikino padovanodami savo pačių rankomis iš ekologiškų medžiagų pagamintus batukus, o į šventišką eiseną atvyko pasipuošę išmoningais kostiumais – nuo žiogų ir boružių iki gėlių žiedų.

Popietinė dalis buvo skirta gimnazistams – „Mokslo festivalio“ ekologinio projekto „Pokyčio taškas“ užbaigimui Žavadienio šventėje. Iš viso čia dalyvavo dešimties mokyklų komandos iš Kauno miesto bei rajono, kurie atliko įvairias orientavimosi žaidimo užduotis, sukurtas VDU Botanikos sodo, Lietuvos zoologijos sodo specialistų ir Vilniaus universiteto atstovo – klimatologo prof. Arūno Bukančio. Visos komandos buvo apdovanotos atminimo prizais, klausėsi gyvos muzikos koncerto, vaišinosi VDU Botanikos sode išaugintų žolelių arbata ir varžėsi, kas geriausiai pasirodys orientaciniame žaidime, kuriame nugalėtojais tapo Kauno jėzuitų gimnazijos moksleiviai.

Tuo tarpu visuomenei botanikos sodas pasiūlė nemokamas ekskursijas su gide Edita Braun – leidžiančias visai kitomis akimis pamatyti pavasarinį žydėjimą, atrasti nepažintus augalus: nuo įdomiausių sodo parke iki šiuo metu gausiai žydinčios ir galingu saldžiu kvapu lankytojus pasitinkančios seniausios ir didžiausios Lietuvos palmės oranžerijoje.

Žavėtis augalais VDU Botanikos sodas kvietė ir savaitgalį, kai be tulpių, žiedus intensyviai skleidė rododendrai, įvairių spalvų magnolijos, kai skleidėsi cerciai, asmenukių prašyte prašėsi žiedais apsipylusios Zyboldo obelys.

Nuo Vilniaus iki Klaipėdos

Vilniaus universiteto (VU) botanikos sodas Kairėnuose žavėtis augalais kvietė nemokamose ekskursijose, edukaciniuose užsiėmimuose, parodose ir ta proga duris atvėrusiame Didžiajame šiltnamyje.

Klaipėdos universiteto Botanikos sodas pakvietė lankytojus svečiuotis sode nemokamai, fotografuoti gražiausius žydinčius medžius, krūmus ar gėles ir dalintis šiuo grožiu socialiniuose tinkluose – taip dar plačiau skleidžiant Žavadienio žinią.

Tuo tarpu VU Šiaulių akademijos Botanikos sodas šiauliečius ir miesto svečius į Žavadienį kvietė gegužės 21-ąją, kur lankytojų laukė ekskursijos, demonstracijos, vabzdžių namelių ir knygų skirtukų dirbtuvėlės vaikams ir suaugusiems, veikė floristikos darbų paroda bei augalų mugė.

Autorės archyvo nuotraukos